$
בורסת ת"א

בלעדי - עורך הדין של הירשברג: "אין לו יכולת להשלים את רכישת מלרג"

עסקת מלרג עוברת לבית המשפט. יומיים לפני תום המועד להשלמת הרכישה הודיע מיכאל הירשברג שלא יעביר ליוסי מלמד 40 מיליון שקל, מכיוון שזה רימה אותו. השופטת: "התחושה שלי היא שהירשברג מנסה להרוויח זמן כדי שלא לשלם את הכסף"

תומר קורנפלד 08:1311.01.09

סכסוך השותפים בחברת קבלנות התשתיות מלרג עולה מדרגה ועובר לזירה המשפטית, כששני הצדדים מטיחים אחד בשני האשמות הדדיות קשות. עד יום חמישי נדמה היה שהליך ההיפרדות בין שני השותפים לשעבר, מיכאל הירשברג ויוסי מלמד, שהקימו וניהלו את מלרג, הסתיים - זאת לאחר שרכש הירשברג את חלקו

של מלמד בחברה לפני כשנה.

 

בשבוע שעבר פנה הירשברג לבית המשפט בדרישה להורות שכל הסכם ההיפרדות פסול, כיוון שמלמד ביצע רמייה בדו"חות הכספיים. עורך דינו של הירשברג אמר בדיון שבכוונת מרשו להגיש כבר בשבוע הבא תביעה נגד מלמד, כדי שישיב לו 33 מיליון שקל שכבר שולמו לו במסגרת ההסכם. מלמד דחה את טענותיו של הירשברג על רמייה ודורש ממנו לשלם את יתרת החוב של הירשברג, בהיקף של 40 מיליון שקל, שהיה אמור להתבצע עד יום שישי - זאת כחלק מההסכם שנחתם בין הצדדים.

 

הירשברג רכש ממלמד את השליטה במלרג בדצמבר 2007 לפי שווי של 165 מיליון שקל. הוא העביר למלמד כ־33 מיליון שקל, ובהסכם נקבע שהירשברג ישלים את הסכום בתוך כשנה, והיתרה היתה אמורה להיות משולמת עד יום שישי האחרון. הצדדים הסכימו להטיל את הפיקוח על יישום ההסכם בידי הבורר רמי קוך. ביום רביעי, יומיים לפני המועד הסופי, פנה הירשברג לבית המשפט ותבע לפסול את הבורר ולבטל את הליך הבוררות ואת הסכם ההיפרדות.

 

את הירשברג ייצג עו"ד אלי כהן ממשרד גורניצקי, ואת מלמד ייצגה עו"ד מיטל בן בסט ממשרד עורכי הדין פישר־בכר. עורך דינו של הירשברג טען בדיון שלפני חודש וחצי גילתה מלרג במהלך הכנת הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי שהדו"חות הכספיים שפרסמה מאז 2007 אינם נכונים ושהיא נדרשת לתקן את דו"חותיה הכספיים לאחור (Restatement). מהלך זה - שהושלם בתחילת דצמבר - הקטין את הונה העצמי של החברה בכ־10 מיליון שקל. בהקשר זה הודה עורך דינו של הירשברג שרשות ני"ע בודקת את התנהלותה של מלרג בנושא הדו"חות הכספיים וביקשה הבהרות מהחברה.

 

מנגד טען מלמד שהירשברג מחפש אמתלות שונות כדי להתחמק מתשלום החוב. עורך דינו של הירשברג זרק פצצה במהלך הדיון, כשאמר: "להירשברג אין אי־רצון לקיים את ההסכם אלא אי־יכולת לקיים אותו". הירשברג נמצא כעת במבוי סתום, אם יקבע בסופו של התהליך שעליו לשלם את הכסף למלמד; הוא שעבד את כל מניותיו (38%) בחברה, כדי לשלם למלמד את חלקו. בעקבות המשבר הכלכלי ועצירתם של פרויקטים לתשתיות במהלך 2008 קרסה מניית מלרג לשווי של 18 מיליון שקל בלבד - צניחה של 90% לעומת השווי שעל פיו נרכשה השליטה בחברה. בדיון המקדמי שנערך בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה מתחה נשיאת בית המשפט המחוזי הילה גרסטל ביקורת על הירשברג ואמרה: "אתם הולכים ומסתבכים, לצערי. התחושה שמתקבלת אצלי היא שהירשברג מנסה להרוויח זמן, כדי לא לשלם את הכסף". השופטת קבעה עוד דיון בבית המשפט ב־26 בינואר.

 

לפני כחודש זכתה חברת מלרג בארבעה פרויקטים של תשתיות בהיקף של 78 מיליון שקל שיבוצעו על פני תקופה של שנתיים. במלרג תולים תקוות גם בכך שהתוכנית הכלכלית תסלול עבורה את הדרך להפשיר כמה חוזים גדולים, ובהם פרויקט בצומת הפיל בתל אביב שבו זכתה, בהיקף של כ־75 מיליון שקל, אשר הוקפא בשל חוסר תקציב.

 

בתגובה לטענותיו של הירשברג אמר יוסי מלמד: "הדו"חות המדוברים נעשו על ידי חברת מהנדסים חיצונית שבחרה החברה (בהסכמתי והסכמת הירשברג). הירשברג הוא מהנדס מנוסה המכיר היטב את מצב הפרויקטים במלרג, בנו שולט בהנהלת החשבונות של החברה, חתנו הוא סמנכ"ל פרויקטים, ולפיכך לא ניתן לרמות אותם. על סמך דו"חות אלה, שהוכנו כאמור לפני כשנה וחצי, היטיב הירשברג לחלק לעצמו עשרות מליוני שקל כדיבידנדים ולגייס עבור החברה אגח"ים בהיקף של 75 מליון ש"ח".

 

הירשברג מסר: "איני מגיב על עניין התלוי ועומד בבית משפט".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x