$
בורסת ת"א

הוא לא יוותר בקלות

קרן וקטור קונה מניות אלדין למטרת השתלטות; בימים הקרובים נדע אם ידידותית או עויינת

תומר קורנפלד 09:5811.08.08
רכישת 9% ממניות אלדין על ידי קרן וקטור מצביעה, כפי שכתבנו כאן אתמול, על הרצון של הקרן להשתלט על החברה.

אם הנהלת אלדין תשתף פעולה, זו יכולה להיות רכישה ידידותית, ואם לא, הרכישה יכולה להפוך להשתלטות עוינת. הימים הקרובים יסמנו את הכיוון שיהווה נגזרת של התנהגות המניה.

רכישות במחזורים גדולים במניה עשויות להצביע על התחמשות נוספת של וקטור במניות והמשך האיום על גרעין השליטה הנוכחי באלדין. מנגד, יציבות במחזורי המסחר תצביע אולי על הסכם מכירה שהולך ומתגבש.

 

ב־1 באוגוסט התקיימה פגישה בין נציגי הקרן לבין הנהלת אלדין. באותה פגישה (שנערכה כאשר הקרן החזיקה כבר 8% מאלדין) ביקשה וקטור לרכוש את פעילותה של אלדין בתחום ההגנה על יצרניות תוכנה מפני העתקות לא חוקיות (DRM). הנהלת אלדין השיבה בנימוס שהפעילות אינה למכירה. בוקטור הבינו את הרמז הדק, המשיכו לרכוש מניות של אלדין בשוק והגיעו לאחזקה של 9% ממניות החברה.

 

הפגישה הגורלית

באותה פגישה הבין יו"ר ומנכ"ל אלדין ינקי מרגלית שוקטור מעוניינת למעשה לרכוש את מלוא השליטה באלדין, ושהצעד הסופי במשחק השחמט בין השתיים הוא מיזוג פעילותה של אלדין אל תוך SafeNet שנרכשה על ידי וקטור באפריל.

 

מרגלית הבין שבין אלדין ל־SafeNet קיימת תחרות לא רק בשוק ה־DRM, אלא גם בתחום זיהוי ואימות משתמשים (Enterprise Security). במגזר זה יש לאלדין קו מוצרים הכולל מפתחות אלקטרוניים המכונים eToken. קו זה מתחרה אף הוא ב־SafeNet. לאחרונה חיזקה אלדין את קו זיהוי ואימות משתמשים כשרכשה את קו המוצרים של SafeWord תמורת 65 מיליון דולר. גם קרן וקטור היתה מעוניינת במוצרים של SafeWord וייתכן מאוד שמהלך ההשתלטות על אלדין נרקם על ידי קרן וקטור לאחר שאלדין ניצחה אותה בקרב על רכישה זו.

 

נערכים למלחמה

 

תיאוריות ארגוניות ומחקרים שנערכו קובעים כי שליטה משפחתית של חברה מקטינה את סיכוייה להוות מטרה להשתלטות עוינת בשל הערך הסנטימנטלי שלה. ינקי מרגלית לא יוותר בקלות על החברה שהקים בעשר אצבעותיו עם אחיו דן מרגלית, והוא נערך לקרב חייו. לכן ההודעה התמימה לכאורה של אלדין ביום שבו נערכה הפגישה עם וקטור, לפיה היא מקטינה את מחיר המימוש של האופציות לעובדים, מקבלת משמעות אחרת. לא מן הנמנע כי מטרת המהלך היתה לסמן לוקטור כי בכוונתו של מרגלית להקשות על וקטור בכך שאולי ירתום את עובדי אלדין לניסיון חסימת מהלך ההשתלטות. האופציות של העובדים מהוות כ־3% ממניותיה של אלדין. המהלך הכניס את האופציות של העובדים אל תוך הכסף, והן יפזרו עוד יותר את מחזיקי המניות ויקשו על וקטור לגבש את מהלך ההשתלטות.

 

למראית עין נראה כי מבנה השליטה באלדין עשוי להקשות על מרגלית להגן על החברה שלו. כיום ישנו מספר מצומצם של בעלי עניין בחברה הכוללים את ג'וניפר המחזיקה ב־15%, פידליטי המחזיקה ב־9%, בלקרוק המחזיקה ב־7% ועוד. וקטור עשויה לפנות לכל אחד מבעלי המניות ולבקש לרכוש את חלקו ובכך להפוך לבעלת המניות הגדולה בחברה.

 

עם זאת, בפני וקטור עומד מחסום בדמות חוק החברות הישראלי אשר מונע ממנה להגדיל את אחזקתה מעבר לרף ה־25% שלא באמצעות הצעת רכש או אישור בעלי המניות. מהצד השני של המתרס ניצבת קרן וקטור אשר תנסה ללחוץ את מרגלית למכור לה את החברה.

 

וקטור עשויה להמשיך ולרכוש עוד מניות בשוק כדי לאותת על רצינותה. אולם, הצעד המתבקש מבחינתה הוא לפרסם הצעת רכש מלאה לבעלי המניות של אלדין. בעלי המניות הגדולים עשויים להיענות להצעת הרכש וכך תוכל וקטור להגיע לשליטה מלאה בחברה. אז לא תיוותר בידי האחים מרגלית ברירה, והם ייאלצו להיפרד מהחברה שהקימו לפני 23 שנה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x