שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

צפי לחג: מחסור חמור במוצרים

בעקבות המחסור בחלב, עוף וירקות שנרשם בסוכות הוגש דו"ח לוועדת הכלכלה שקבע כי יש לאתר חלופות למוצרים מהחי והצומח. אז למה בחגים שוב לא תהיה תוצרת טרייה?

נורית קדוש 07:0123.08.16

המחסור החלקי בחמאה שהורגש בשבועות האחרונים מסתמן כטעימה בלבד לקראת מחסור עמוק ורחב הרבה יותר בכל התוצרת הטרייה - חלב, עופות ופירות וירקות - הצפוי בעוד כחודש וחצי. זאת אף שאחרי שהורגש מחסור דומה בחג סוכות האחרון החליטה ועדת הכלכלה בכנסת להקים צוות שימנע את הישנות המקרה.

 

כבר בשלב זה מתמודדות המחלבות עם ירידה בתפוקת החלב של הפרות על רקע הטמפרטורות הגבוהות השוררות בארץ בחודשי הקיץ. על רקע זה החלו המחלבות לווסת את כמויות החלב שבידיהן לייצור מוצרי היסוד בהיקפים שימנעו מחסור ניכר במקררי החלב ברשתות. כזכור, כדי לבלום את המחסור הראשוני שנרשם בחמאה אישרה המדינה פתיחת יבוא של 700 טונות חמאה לתעשייה כך שהמחלבות יוכלו להשתמש בחמאה המקומית לייצור האריזות המשווקות לצרכנים ברשתות. אלא שהאתגר הגדול צפוי בחודש אוקטובר, שבו יחולו השנה חגי תשרי. מיעוט ימי העבודה המלאים בחודש זה צפוי לגרום לעצירות תכופות וממושכות של קווי הייצור, ובעקבות כך מוצרים טריים שייצורם ואספקתם לחנויות שוטפים יהיו חסרים. בתחום החלב יורגש המחסור בעיקר במוצרים בעלי חיי מדף קצרים כמו קוטג' וחלב לשתייה. כשמיעוט ימי הייצור מתקיים סמוך לירידה בתפוקות החלב, מתקשות המחלבות לייצר מלאים למוצרים בעלי חיי מדף ארוכים, דוגמת חמאה וגבינות קשות, שייצורן כרוך בכמויות חלב גדולות.

 

המחסור הצפוי בחגים יורגש לא רק במוצרי החלב, אלא בכל התוצרת הטרייה. מיעוט ימי העבודה צפוי לצמצם מאוד את ימי השחיטה של העופות וכן את ימי הקטיף והאספקה של הפירות והירקות הטריים. ערב ראש השנה יחול השנה ביום א' הראשון של חודש אוקטובר, כלומר מיד אחרי השבת שבה אין ייצור. החג, שנפרס על פני יומיים, יוביל לכך שהייצור יתחדש רק ביום שלישי בלילה. כעבור שלושה ימי ייצור יעצרו שוב המכונות למשך השבת וישובו לייצר מצאתה ועד ליום שני, שכן בשלישי ורביעי יחולו ערב ויום הכיפורים. החזרה לייצור תהיה קצרה אף היא ותיעצר ביום שישי בצהריים עד צאת השבת, שמיד לאחריה יחול ערב סוכות ועמו יושבת הייצור שוב. אותה התנהלות תאפיין את סוף השבוע שאחרי סוכות, שסמוך לו יחול חג שמחת תורה. העבודה הרציפה תשוב רק ב־25 בחודש, ולמחלבות ולמשחטות יידרשו כמה ימים להתגבר על הפער שנוצר, כך שהמלאי צפוי להתחדש רק בסוף החודש.

 

מדפי חלב בסופרמרקט. המחסור יורגש בעיקר בקוטג' ובחלב לשתייה מדפי חלב בסופרמרקט. המחסור יורגש בעיקר בקוטג' ובחלב לשתייה צילום: אוראל הכהן

 

גם בשנה שעברה, אז חלו חגי תשרי בספטמבר, החלו מדפי החלב, העופות והירקות להתרוקן כבר לקראת סוכות. במהלך חול המועד סוכות ובעיקר לקראת ערב שמחת תורה, תקופות שבהן עולה הצריכה בשל ארוחות החג המרובות, לא ניתן היה למצוא גבינות וחלב כמעט, הקצביות היו ריקות מעוף טרי ובמחלקת הירקות נמכרו ירקות באיכות ירודה, בכמות קטנה ובמחיר מופקע. לנוכח המצב שאליו נקלע הציבור, שלא יכול היה לרכוש מזון טרי לקראת החגים, כינסה ועדת הכלכלה בראשות ח"כ איתן כבל דיון דחוף שעסק במחסור במזון בתקופת החגים. היו"ר כבל הצהיר בפתח הדיון: "אנחנו נחושים לדעת איך זה קרה ולמנוע זאת להבא". מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו הסביר את המחסור בעגבניות בשילוב של וירוס אלים שתקף את החממות ושל החום הקיצוני, והוסיף כי גם פתיחת היבוא "תרמה" למצב: מחירי היבוא לקילוגרם עגבניות היו גבוהים והיבואנים חששו שהם יירדו והם ייאלצו לספוג הפסדים. באשר לעופות טען בן אליהו כי לא היה מחסור בעופות לשחיטה, אך אין אפשרות לחייב שוחטים לעבוד בחול המועד.

 

היו"ר כבל ביקש מח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) לעמוד בראש צוות שימסור לוועדה בתוך חודש דו"ח מסודר על הכשלים שהובילו למחסור. לאחר שלושה וחצי חודשים של בדיקה העביר הצוות לכבל את מסקנותיו המתפרסמות כאן לראשונה. "מבדיקה אירועי מחסור שונים לאורך השנים ואירוע המחסור האחרון עולה שהסיבות מגוונות ובלתי צפויות - מחלות וזיהומים בארץ או בחו"ל, תנאי מזג אוויר, שינויים דרסטיים בהיקף הביקוש ואירועים שונים שהם בלתי צפויים במהותם", כתב פריג'.

 

"על מנת להתמודד עם אותן סיבות קשות לחיזוי ראוי שמדינת ישראל תפעל כדי לפתח אלטרנטיבה זמינה למוצרי המזון מהצומח ומהחי - אלטרנטיבה שתאפשר מתן מענה מהיר ויעיל למחסור פתאומי במוצרים שונים. האלטרנטיבה הזאת יכולה וצריכה להיות הרשות הפלסטינית בשל קרבתה הגיאוגרפית וזמינותם של המוצרים המגודלים בה. אין צורך בשינוע מרחוק, מדובר בשוק קרוב וזמין, שככל שקשרי הגומלין המסחריים איתו יהיו משופרים יותר, כך יהיה בהם כדי לסייע בהתמודדות עם אירועי מחסור". עוד צוין בהקשר זה כי בשל תשומות הייצור הנמוכות יותר המחירים הנדרשים על ידי החקלאים הפלסטינים הם לרוב נמוכים יותר מאלה הנדרשים בישראל.

 

אלא שמאז החגים והמחסור נדחקו לשולי ההתעניינות של חברי הכנסת. בשבוע שעבר שלח ח"כ פריג' מכתב לוועדת הכלכלה שבו ביקש לקיים דיון דחוף בנושא שיווק תוצרת מהצומח מעזה. "לאחרונה החליטו שרי האוצר והחקלאות לאפשר פטור ממכס ליבוא ירקות מירדן וממדינות אחרות, אך יבוא הירקות מרצועת עזה עדיין מוגבל במכסות מצומצמות, זאת בשעה שמדובר בשוק קרוב וזמין שיש בו מלאי ירקות גדול", כתב פריג'.

 

איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, מסר: "אני מנהל מעקב על הנושא, וככל הידוע לי לא צפוי להיות מחסור בתוצרת טרייה בחגים. נוכח המידע שהוצג לי אגיש שאילתה דחופה לשר החקלאות ומנכ"ל משרדו ואבקש תשובות לשאלות אם וכיצד הם נערכים למנוע מחסור במוצרים טריים כמו חלב ומוצריו, עוף וירקות".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x