$
פרסום ושיווק

בדרך להורדת יוקר המחייה: שוק הבשר ו-20% ממוצרי החלב ייפתחו ליבוא מחו"ל

צוות משותף לאוצר, כלכלה וחקלאות בראשות מנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן החליט על ביטול המכס על ייבוא עגלים וכן פתיחת מכסות יבוא פטורות ממכס בהיקפים משמעותיים למגוון מוצרי חלב. בתמורה, תפצה המדינה את הרפתנים ב-65 מליון שקל. ההחלטה תובא לאישור הממשלה בשבועות הקרובים

נורית קדוש 14:4523.04.14

במטרה להוזיל את מחיר מוצרי החלב והבשר לצרכן, יבוטל המכס על ייבוא עגלים, תקבע מכסה פטורה ממכס לייבוא בשר טרי ומכסות פטורות ממכס לייבוא גבינות צהובות, יוגורט ושמנת בהיקף של 20% מהצריכה בישראל. כך החליט הצוות הבינמשרדי המשותף למשרדי האוצר, הכלכלה והחקלאות, בראשות מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן.

 

ההחלטה שאושרה על ידי השרים בצוות תובא לאישור הממשלה בשבועות הקרובים. בתמורה, תפצה המדינה את הרפתנים ב- 65 מיליון שקל.

 

בצוות המשותף הסבירו את ההתמקדות בתחום הבשר והחלב בכך שאלו מהווים למעלה מ-17% מהוצאות משפחה על מזון שעומדות על כ-2,251 שקל בממוצע חודשי ומאופיינים במחירים גבוהים ביחס לעולם.

 

להבנת הצוות, המחירים הגבוהים נובעים מכשלי שוק, ממכסי יבוא ומדרישות רגולטוריות כגון כשרות ובהיעדר תחרות במספר מקטעים המרכיבים את שרשרת הייצור של חלב ובשר בקר.

 

הבשר יוזל? הבשר יוזל? צילום: ג'ניפר מיי

 

בתחום בשר הבקר, החליט הצוות על ביטול המכס על ייבוא עגלים, לרבות עגלים שמשקלם עולה על 250 ק"ג. כמו כן, תיפתח מכסה פטורה ממכס (0%) בהיקף של 5,700 טון לייבוא בשר בקר טרי. בנוסף, נמצא כי אין מידע מספק לצרכנים מצד רשתות השיווק בנוגע לאבחנה בין בשר טרי ובשר קפוא שהופשר המכונה לעיתים - בשר מיושן. על כן, יקודמו תקנות לגבי סימון הבשר הנמכר ברשתות תוך אבחנה בין קפוא לטרי בכדי לעודד את התחרות במקטע זה ולהגן על הצרכנים מהטעיה. המהלך ילווה בתמיכה של כ-25 מיליון שקל בשנה לענף הבקר במרעה והסברה בנושא ההבדלים בין שיווק בשר טרי לקפוא, ויוקצה תקציב נוסף של 45 מיליון שקל לתמיכה בענף המפטמות על מנת לאפשר להן להסתגל לשינויים בשוק.

 

מוצרי החלב יקרים בארץ יחסית לעולם

 

בתחום החלב, בוצעה השוואה מקיפה של מחירים ברחבי העולם ונבחנו מאפייני משק החלב במדינות רבות. מהנתונים עולה כי מחירי מוצרי החלב בארץ גבוהים בעשרות אחוזים מהממוצע ביחס למדינות ה-OECD, בעיקר בשל היעדר תחרות על המחיר לצרכן מצד המחלבות הגדולות ועלות דרישות הכשרות, כך גם במוצרים המפוקחים.

 

הצוות החליט על פתיחת מכסות יבוא פטורות ממכס (0%) בהיקפים משמעותיים למגוון מוצרי חלב המהוות כ-20% מסך הצריכה של מוצרים אלה בשוק החלב: למעלה מ-6,500 טון גבינות קשות, 1,250 טון חמאה ושמנת ו-1,500 טון יוגורט. בנוסף, יגובשו נהלים חדשים לחלוקת המכסות הפטורות ממכס במטרה להגדיל את יעילות ההקצאה, בין היתר בכדי להבטיח כי ביטול המכס יוביל להוזלת המחירים לצרכן. כמו כן, תופעל תוכנית ייעודית לתמיכה במחלבות קטנות אשר יגדילו את נתח השוק שלהן ואת מגוון המוצרים שהן מייצרות במטרה להגביר את התחרות בשוק המקומי. בנוסף, יגובש מנגנון חדש לחלוקת מכסות בכדי להבטיח שההטבה אכן תגיע לצרכן, ותעודד הבאת מוצרים זולים יותר לצרכן הסופי. ינקטו צעדים להגברת התחרות בשוק המקומי הכוללים מסלול תמיכה, שיופעל ע"י משרד הכלכלה, במחלבות מקומיות אשר יגדילו את היקף ומגוון המוצרים שהן מייצרות ותינתן תמיכה להתייעלות במגזר החקלאי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x