סגור

עלייה של 20% בהכנסות אלביט; המנכ"ל בוצי מכליס: יש לנו עסקאות משמעותיות במפרץ

אלביט מערכות רשמה ברבעון השלישי הכנסות של 1.364 מיליארד דולר; מכליס לכלכליסט: "שער הדולר זה אירוע. אנחנו מתייעלים בייצור וברכש ומגדילים פעילות בחברות הבנות בחו"ל. המדינה צריכה לשמור על התעשייה ולא רק על החברות הזרות, שהפעילות שלהן לא מחלחלת לפריפריה"

רבעון שלישי מוצלח לאלביט מערכות: ההכנסות הסתכמו ב-1.364 מיליארד דולר, עלייה של 20% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, דומה לזו שהציגה החברה ברבעונים הקודמים של השנה. הרווח הנקי עמד על 92 מיליון דולר, ועיקר העלייה בהכנסות החברה היה אורגני - בנוסף לתרומה של ספרטון, שנרכשה ברבעון השני של שנת 2021.
את השפעות החזרה לשגרה אחרי שיאי משבר הקורונה אפשר לראות בעלייה של 17% בהוצאות השיווק והמכירה, כאשר אנשי המכירות של החברה שבו לטוס ולפגוש לקוחות בחו"ל, ולהציג בתערוכות המתחדשות. הוצאות המחקר והפיתוח גדלו ב-10%, ל-101.5 מיליון דולר, אך חלקן מסך ההכנסות ירד מ-8% ל-7.4%. הוצאות ההנהלה והכלליות, לעומת זאת, עלו ב-31% ל-67.3 מיליון דולר - ומ-4.5% מההכנסות ל-4.9%. צבר ההזמנות של החברה נותר על 13.6 מיליארד דולר, כפי שהיה ברבעון הקודם, 72% ממנו הוא ללקוחות זרים.
מנכ"ל אלביט, בצלאל (בוצי) מכליס, אמר לכלכליסט כי "האסטרטגיה שלנו לפתח את הפעילות הימית מוכיחה את עצמה, לאור ההשקעות הגדולות של מדינות העולם בחילות הים שלהן. החוזה בסך 100 מיליון דולר למכירת מערכות לוחמה אלקטרונית לצי הבריטי הוא רק ההתחלה".
חזרת עכשיו מהסאלון האווירי בדובאי - הופעה רשמית ראשונה של אלביט במפרץ אחרי שנים של פעילות שקטה.
"אנחנו כבר פעילים שם מזה זמן, פלטפורמות אמריקאיות שנמכרות שם מכילות לא מעט מערכות שלנו. עכשיו פתחנו חברת בת מקומית, ויש לנו גם פעילות עם התעשייה המקומית. יש לנו עסקאות משמעותיות במפרץ".
1 צפייה בגלריה
בצלאל מכליס נשיא אלביט מערכות
בצלאל מכליס נשיא אלביט מערכות
בצלאל מכליס
לאחר אישור תקציב הביטחון בחודש שעבר, משרד הביטחון סגר כבר את החוב לאלביט?
"המשרד החל לשלם ויש לו כוונה לסגור את כל חובותיו. אני מאמין שעד סוף השנה נראה את הכסף, לצד פרוייקטים חדשים שיכולים לצאת כעת לדרך".
איך אתם מתמודדים עם שער הדולר?
"הבנו שיש פה אירוע ואנחנו מתמודדים איתו כפי שהתמודדנו בעבר עם התחזקות השקל. אנחנו משפרים את היעילות שלנו בייצור וברכש, ויש עלייה בפעילות החברות הבנות שלנו בעולם. המדינה צריכה לדעת למצוא את הדרך הנכונה לייצר בישראל. לא רק מרכזי פיתוח זרים שלוקחים את השאור שבעיסה, אבל הפעילות שלהם לא מחלחלת לפריפריה כמו הפעילות של אלביט. המדינה צריכה לדעת לתמוך בכל מעגלי הערך".