סגור

בלעדי
ישראל קנדה רוכשת 52 דירות במלון ווסט בחוף הצוק

החברה תשלם לבעלות הדירות קרן ריאליטי ואשדר 82 מיליון שקל, ועשויה לרכוש מהן זכויות בתוכנית שנויה במחלוקת לבניית בניין מגורים ומלון סמוך

ישראל קנדה רוכשת 52 דירות במלון הדירות ווסט (West) במתחם חוף הצוק בצפון תל אביב. ל"כלכליסט" נודע כי ישראל קנדה הציבורית תשלם לבעלות הדירות, קרן ריאליטי וחברת אשדר, 82 מיליון שקל.
הדירות מיועדות לשכירות קצרת מועד והן מהוות חלק מ־161 דירות ב־13 הקומות בבניין.
ריאליטי ואשדר מחזיקות גם בחלקת הקרקע הגובלת במלון הדירות, המהווה חלק ממתחם הצוק. בעבר תוכנן להקים במקום מבנה ביעוד מלונאי שדומה בגודלו למבנים הקיימים, סי אנד סאן ו־ווסט, וכן 22 קוטג'ים. הבנייה בהתאם לתוכנית החלה בעבר, אך נעצרה בשלב המרתפים לפני כמה שנים לאור שינוי משמעותי בתוכנית.
2 צפייה בגלריה
בעלי השליטה בישראל קנדה אסי טוכמאייר ו ברק רוזן
בעלי השליטה בישראל קנדה אסי טוכמאייר ו ברק רוזן
ברק רוזן ואסי טוכמאייר. עסקה נוספת לפני שנה
(צילום: אוראל כהן)
התוכנית החדשה, שמשתרעת על פני 20 דונם, זוכה להתנגדות של דיירי שני הפרויקטים. בעלי היחידות המלונאיות בווסט טוענים כי יש להם זכויות קניין על חלק מהקרקעות הכלולות בה. בהתנגדות שהגישו באמצעות עוה"ד דוד בסון ועזרא קוקיא גרסו כי היזמים לא היו רשאים לכלול חלק מהקרקעות בתוכנית.
בפברואר השנה נתנה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב אור ירוק להפקדת התוכנית. לפיה, אשדר וריאליטי יקימו בניין מגורים בן 116 יח"ד ב־14 קומות לצד מלון בן שלוש קומות שיכלול 200 חדרים. לא מן הנמנע שישראל קנדה, שבשליטתם של ברק רוזן ואסי טוכמאייר, תרכוש גם חלק מהזכויות בתוכנית הבנייה החדשה מריאליטי ואשדר.
היחידות הכלולות במלון ווסט מהוות התרחבות נוספת של ישראל קנדה בתחום המלונות. לפני שנה, בנובמבר 2020, רכשה ישראל קנדה את רשת המלונות טמרס (Tamares) מידי פויו זבלודוביץ' תמורת 155 מיליון שקל. העסקה כללה את מלון דניאל ים המלח, את רכישת ניהול מלונות ווסט באשדוד ובתל אביב, את מערך השיווק ומערכות המידע של הרשת וכן את המותג ווסט. כלומר החברה כבר ניהלה 65 מהדירות במלון הדירות, ועתה תהיה בעלים של 52 מהן.
2 צפייה בגלריה
מלון הדירות ווסט בחוף הצוק תל אביב
מלון הדירות ווסט בחוף הצוק תל אביב
מלון הדירות ווסט בחוף הצוק תל אביב. 161 דירות
ישראל קנדה הקימה את הזרוע המלונאית שלה ב־2019, ועל הניהול שלה אמון ראובן אלקס, מנכ"ל פתאל לשעבר. אלקס מחזיק ב־20% בחברת ישראל קנדה מלונאות, שתנהל אחרי הרכישה 1,402 חדרים בסך הכל.
החברה מחזיקה במלון גלי כנרת בטבריה, שייחנך היום שוב אחרי שיפוץ שעברו 123 החדרים שלו; לייק האוז ונופי גונן בצפון; וכן בתל אביב, אשדוד, אשקלון ים המלח ואילת.
בשבוע שעבר הודיעה ישראל קנדה כי מכרה 20% מחברה־נכדה המחזיקה בבית יורוקום ברמת גן לקבוצת הביטוח והפיננסים מנורה מבטחים תמורת 55 מיליון שקל. זאת אחרי שבחודש אוגוסט חתמה על הסכם למכירת 9% ממניות אותה חברה בכ־30 מיליון שקל.
התמורה ממנורה עבור המניות משקפת לקרקע, שעלייה מתוכנן לקום הפרויקט, שווי של כ־390 מיליון שקל. זאת בעוד התמורה מהרוכשים האחרים משקפת לאותה קרקע שווי של כ־450 מיליון שקל; ושווייה בדו"חות הכספיים למחצית 2021 עמד על כ־230 מיליון שקל בלבד. על הקרקע קיימת הלוואה בנקאית של כ־110 מיליון שקל.
ישראל קנדה פועלת בתחום הנדל"ן היזמי ומקימה פרויקטים, יוזמת ומנהלת קבוצות רכישה, וכן פועלת בתחום הנדל"ן המניב והמלונאות, בעיקר בישראל. מנייתה החברה השלימה קפיצה של כ־340% מהשפל בשיא המשבר בשווקים במרץ 2020, לרמת שיא המשקפת לחברה שווי נוכחי של 4.65 מיליארד שקל.