סגור

בלעדי
נחתם: מבטח שמיר תשתף פעולה עם שנחאי אלקטריק

שנחאי אלקטריק הסינית תחזיק ב-40% מחברה בשם מבטח שמיר אנרגיה, שתקים מבטח שמיר של מאיר שמיר; החברה תקבל בלעדיות למכירת ציוד של החברה הסינית בישראל, ירדן וברשות הפלסטינית

מבטח שמיר חתמה על הסכם לשיתוף פעולה עם שנחאי אלקטריק הסינית, מחברות האנרגיה הגדולות בעולם. המגעים פורסמו ב"כלכליסט" ביוני האחרון, ונוגעים לפעילות משותפת בישראל בתחום אגירת האנרגיה.
מבטח שמיר תקים חברה־בת בשם מבטח שמיר אנרגיה, שבה יחזיקו הסינים ב־40% ומבטח ב־60%. חברה זו תקבל בלעדיות להפצת ומכירת הציוד התעשייתי של שנחאי אלקטריק בישראל, ירדן והרשות הפלסטינית.
התחום נחשב כיום לאחד מהתחומים הצומחים בעולם, נוכח הצורך של מפעילי שדות סולאריים או טורבינות רוח במתן חשמל זמין בזול גם בשעות שבהן ייצורו נמוך. באמצעות הסוללות, רובן מבוססות על ליתיום־יון, ניתן לאגור חשמל בעת צריכת שפל, ואז לספק אותו לרשת החשמל בזמן צריכת השיא ובמהלך הלילה לרשת המקומית.
מבטח שמיר, שבשליטת (40%) מאיר שמיר, המכהן כמנכ"ל, רכשה כבר אופציה לקרקע בשלושה מיקומים ‑ קסם, תנובות ואלון תבור ‑ להקמת חוות אגירה, שבהן החברה הסינית לא תהיה שותפה. הפרויקטים יתקדמו רק לאחר שהמדינה תקבע את הרגולציה הנדרשת לשם הקמתם. עלות הקמת ה של חוות אגירה עומדת על מאות מיליוני דולרים. החברה שתקים מבטח שמיר עם שנחאי אלקטריק תספק ציוד גם לחברות מתחרות.
שנחאי אלקטריק, שהוקמה בשנת 2004, פעילה בכל תחומי ייצור ואספקת החשמל, ונחשבת ליצרנית הגדולה בעולם לטורבינות קיטור. החברה, שבראשה עומד הואנג דינן המכהן כיו"ר וכמנכ"ל, נחשבת למובילה ולגדולה בתחום האנרגיה המתחדשת. בגזרה זו פעילותה כוללת ייצור חשמל תרמי, טורבינות רוח, טורבינות ים ופאנלים סולאריים. לחברה פרישה של מאות מגה־ואט ברחבי העולם, בעיקר באוסטרליה, באיחוד האמירויות ובהודו. החברה נסחרת בבורסת שנחאי בשווי 59 מיליארד יואן (כ־9 מיליארד דולר).
1 צפייה בגלריה
מאיר שמיר איש עסקים
מאיר שמיר איש עסקים
מאיר שמיר, בעל השליטה במבטח שמיר
(צילום: יובל חן)