סגור

בלעדי לכלכליסט
רכישת השדה הסולארי באשלים בידי נופר מתנדנדת

בעלי המניות המוסדיים סבורים שהעסקה לא מיטיבה עם נופר ורק מחלצת את קרן נוי מהשקעה ישנה עם מינוף כבד

מוסדיים המחזיקים במניות נופר אנרג'י מפעילים לחץ כבד על בעל השליטה עופר ינאי לסגת מהעסקה לרכישת חלקה של קרן נוי בשדה התרמו-סולארי מגלים שבמתחם אשלים בנגב. ל"כלכליסט" נודע כי הלחץ, שמגיע מכיוון כמה בעלי מניות, גורם לדירקטוריון נופר לבחון מחדש את העסקה. קרן נוי היא בעלת המניות השנייה בגודלה בנופר, עם כ־20% מההון, אחרי שנכנסה להשקעה גדולה לפני הנפקת החברה.


נופר אנרג'י, שינאי משמש כיו"ר שלה, דיווחה בשבוע שעבר כי חתמה על מזכר הבנות לא מחייב לרכישת תחנת הכוח התרמו־סולארית מגלים שבנגב מידי קרן נוי ושותפיה המוסדיים, תמורת כ־580 מיליון שקל. התמורה הסופית בעסקה, בהנחה שתושלם כמתוכנן, תתבסס בין היתר על "תוצאות בדיקות נאותות" שתבצע נופר, והיא יכולה לשלם חלק ממנה באמצעות הקצאת מניות נוי.
אותם מוסדיים יוצאים נגד העסקה, שבעיניהם לא בהכרח טובה לנופר אלא בעיקר מחלצת את קרן נוי מהשקעה ישנה עם מינוף כבד. כמו כן הם יוצאים נגד ההתנהלות בין קרן נוי לנופר.
זמן קצר לפני העדכון לגבי העסקה, הודיעה נופר כי לאחר בחינה עם רשות ני"ע, מעתה היא תאשר התקשרויות עם קרן נוי כאשר לבעל השליטה אין בהן עניין אישי. המשמעות המיידית היא שהעסקה בין נופר ונוי תידרש לרוב רגיל של בעלי המניות, ולא לרוב מיוחד של בעלי מניות המיעוט, כנדרש בעיסקת בעלי עניין. חלק מבעלי המניות רואים בכך התנהלות טריקית משהו של נופר.
בסוף מרץ התפטר פיני כהן, מנהל נוי, מדירקטוריון נופר.


2 צפייה בגלריה
עופר ינאי יו"ר נופר אנרגיה
עופר ינאי יו"ר נופר אנרגיה
עופר ינאי יו"ר נופר אנרגיה
(צילום: ארז עוזיר)


בספטמבר 2020 רכשה קרן נוי רבע מנופר תמורת כ־230 מיליון שקל, במהלך מקדים לקראת הנפקתה בבורסה כעבור שלושה חודשים. נופר טענה כי העסקה מהווה הזדמנות עסקית והעריכה כי התשואה על ההון שהפרויקט ייצר לה עשויה להיות גבוהה יותר מפרויקטים בתחום הייזום הסולארי במגזר הקרקעי.
מניית נופר צנחה ב־12% ביומיים שאחרי ההודעה. המשמעות היא אובדן של קרוב ל־300 מיליון שקל משווייה והפסד על הנייר של 100 מיליון שקל לינאי עצמו, שמחזיק ב־27% ממניותיה. מקורבים למהלך סיפרו כי ינאי ושותפיו מחשבים מחדש את צעדיהם, אולם בסביבת נופר לא מאשרים זאת וטוענים כי מלכתחילה דובר על מזכר הבנות ולא על עסקה, וכי המהלך נבדק.

2 צפייה בגלריה
תחנת הכוח הסולארית ב אשלים
תחנת הכוח הסולארית ב אשלים
תחנת הכוח הסולארית באשלים
(חיים הורנשטיין)

חלק מהמוסדיים בנופר מושקע גם בקרן נוי, שהעסקה מאפשרת לה חילוץ מהשקעה ותיקה. אולם, גם מבין אלה יש הכועסים על המהלך ולוחצים לנסיגה של נופר ממנו.
מנופר נמסר בתגובה: "נופר אנרגיה חתמה לפני מספר ימים על מזכר הבנות לא מחייב, שמעניק לה את האופציה לביצוע בחינה ובדיקת נאותות של המתקן. בהתאם, החברה מקדמת בחינה מדוקדקת של העסקה על כלל רבדיה. נופר אנרגיה רואה במשקיעיה ובגופים המוסדיים בשוק ההון שותפים מלאים לדרך ותפעל לבצע אך ורק עסקאות טובות לחברה, תוך מיקסום התועלות לבעלי מניותיה ושקלול מגוון ההיבטים הרלבנטיים".