סגור

נופר נכנסת להשקעה ראשונה בארה"ב בסכום של 91 מיליון דולר

חברת האנרגיה המתחדשת מנהלת מו"מ מתקדם לרכישת 67% ממניות חברה האמריקאית, המתמחה בפרויקטים סולאריים על גגות מבנים מסחריים

נופר אנרגיה נכנסת לארה"ב. החברה הודיעה הבוקר (ב') כי היא במו"מ מתקדם לרכישת השליטה (67%) בקבוצת חברות שיוזמת ומקימה פרויקטים סולאריים בארה"ב על גגות מבנים מסחריים ומקימה גם מערכות אגירה. העסקה נעשית לפי תג מחיר של 91 מיליון דולר לנתח שנרכש. כספי ההשקעה שעתיד לבצע נופר יועמדו כהשקעה, העמדת הלוואות לקבוצה הנרכשת ורכישת זכויות מבעלי המניות שלה, וישמשו גם למימון הפעילות החדשה והשלמת הקמתו של פורטפוליו הפרויקטים. מניית נופר עולה במסחר בבורסה ב-3% למחיר המגלם לחברה שווי שוק של 2.36 מיליארד שקל.

לנופר פעילות עניפה הממוקמת על גגות של מבנים מסחריים. כך בישראל, בפרויקט שלה באיטליה וכעת ככל שתשלים את העסקה – גם בארה"ב. החברה האמריקאית מקימה מערכות סולאריות על גגות נכסיהן ובמכירת החשמל המיוצר בהן לשוכרי חברות הנדל"ן. מבחינת נופר מדובר בסגמנט המאופיין ברווחיות ובתשואות גבוהות משמעותית מהמקובל בשוק, כאשר תעריף מכירת החשמל במערכות אלו מבוסס על תעריף הקמעונאי, הגבוה משמעותית מהתעריף הסיטונאי המקובל בהסכמי PPA.

1 צפייה בגלריה
עופר ינאי יו"ר נופר אנרגיה
עופר ינאי יו"ר נופר אנרגיה
עופר ינאי, יו"ר נופר אנרגיה
(צילום: ארז עוזיר)

לקבוצה הנרכשת יש כיום, ערב השלמת הרכישה, מערכות בהיקף של 15 מגה-וואט שמורכבות ממערכות בהיקף של 10 מגה-וואט המחוברות לרשת החשמל, 3.5 מגה-וואט שמוכנות לחיבור והיתרה – 1.5 מגה-וואט בשלבי הקמה. התעריף הממוצע של המערכות המחוברות של הקבוצה הנרכשת עמד בשנת 2020 על כ-19 סנט לקוט"ש מיוצר. בנוסף, הקבוצה האמריקאית מתמקדת בעיקר באזורים בהם תעריפי החשמל או מחירי התעודות הירוקות גבוהים מהממוצע בשוק. כיום מחזיקה הקבוצה בפורטפוליו פרויקטים סולאריים ומערכות אגירה בהפעלה מסחרית, הקמה, לקראת הקמה ורישוי בהספק כולל של כ-82 מגה-ואט.
עסקה זו הינה מהלך כניסה משמעותי עבור נופר לפעילות בשוק האמריקאי. היא נעשית במקביל לכניסתן של חברות ישראליות נוספות בתחום שנכנסו זה מכבר לפעילות בארה"ב. אנרג'יקס מקבוצת אלוני-חץ פעילה בארה"ב מזה שנים, גם דוראל מקימה פרויקט רחב מימדים בארה"ב וכך חברות נוספות. עבור נופר מדובר בחלק מאסטרטגיית החברה להרחבת פעילותה לשווקים גלובאלים חדשים, בין היתר תוך התמקדות בסגמנט הסולארי המסחרי, אשר על-פי ההערכות צפוי לגדול בשנת 2021 ב-25% בהשוואה לשנת 2020, בין היתר, כתוצאה ממדיניותו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן המטיבה ביחס לקידום אנרגיות מתחדשות, ובפרט הארכת הטבות המס הפדראליות שבוצעו בסוף 2020. נופר אנרגיה צופה כי חברת המטרה תהפוך לאחת המרכזיות בקבוצה במהלך השנים הקרובות.
עופר ינאי, יו"ר נופר אנרגיה, מציין כי "אנו נכנסים לפעילות בשוק שנמצא ערב קפיצת מדרגה משמעותית מבחינת היקף הפעילות, ורוכשים חברה מובילה בסגמנט המאופיין בתעריפים גבוהים הנמצא בליבת ההתמחות שלנו. הסינרגיה הגבוהה בין שתי החברות צפויה להביא במהלך השנים הקרובות להקמת מאות מגה-וואטים בתעריפים גבוהים, אשר משמעותם הצפת ערך של מעל למיליארד שקל לחברת המטרה ולנופר אנרגיה".
נדב טנא, מנכ"ל נופר אנרגיה הוסיף בהקשר לרכישה המסתמנת כי "המודל העסקי הייחודי שפיתחה, הרמה הגבוהה של מנהליה ועובדיה וכן הסינרגיה לפעילותה ולניסיונה של נופר אנרגיה בתחום הגגות הסולאריים יביאו לצמיחה אדירה, ליישום מאות מגה-וואטים בתשואה דו-ספרתית במהלך השנים הקרובות, ולזינוק משמעותי בשווי הפעילות שנרכשת".