סגור

"אם הממשלה תמשיך בדרייב, יכול להיות שינוי במחירי הדיור"

מיכה קליין, מנכ"ל אפריקה מגורים - שרשמה זינוק של 55% ברווח הנקי ברבעון השלישי - הוסיף: "שנים רבות סבלנו מהעדר משילות וזה גרם לכך ששוק הנדל"ן במקרים מסוימים איבד שליטה". על פרויקט היוקרה דואו בתל אביב: "העלנו מחירים ב־6% והביקושים נמשכו"

מספר נתונים מזנקים מדו"חות הרבעון השלישי של אפריקה מגורים, הנשלטת על ידי אפריקה השקעות (50.9%) שבשליטה בשרשור של יעקב לוקסנבורג. גל עליות המחירים בשנה החולפת בתחום הדיור הוביל את המניה לזנק אתמול ב־5% וב־67% מתחילת השנה, לאחר עלייה של 44% בשנה שעברה. לדברי המנכ"ל מיכה קליין, העליות צפויות להימשך במגמה מתגברת אל תוך 2022, כשההייטקיסטים שהחברה שלהם הונפקה בספאק בוול סטריט יתחילו "להיפגש" עם כספי האופציות.
"שנים רבות, לצערי, סבלנו מהעדר משילות", אומר קליין בשיחה עם "כלכליסט". "לא היתה ממשלה או מישהו שלקח את ההחלטות. זה הגיע לידי ביטוי במה שאנחנו חווים עכשיו. שוק הנדל"ן רותח ואפילו במקומות מסוימים איבד שליטה. רואים במכרזים האחרונים שחברות משלמות 2 מיליון שקל ליחידת דיור, כמו במכרז של ICR (חברה של ישראל קנדה והאחים נקש. שמה החדש של מנרב פרויקטים)".

קליין הוסיף כי "אני כן מזהה בחודשים האחרונים שינוי מגמה מאוד דרמטי, שמגיע מלמעלה עד למטה. במפגשים עם כל השרים שקובעים, מהשרה שקד, דרך השרים אלקין וליברמן, הם מתייעצים ובאים להקשיב. בשטח יש כבר שיווקים מסיביים של קרקעות. יש קיצור בבירוקרטיה ואני פוגש גם הלכה למעשה בפעולות שראינו, כמו בחוק ההסדרים, וגם בתחום הדיור להשכרה".
"בעבר יצאו בממשלה עם הרבה פרסומים, אבל עכשיו יש אפשרות גם לממש אותם. אני מסתכל באופטימיות. לצערי אני לא רואה ירידה במחירים בטווח קרוב, כי המחזורים בתחום הבנייה הם ארוכים. אבל אם הממשלה תמשיך באותו דרייב שיש לה עכשיו, יכול מאוד להיות שיהיה שינוי".
2 צפייה בגלריה
פנאי מיכה קליין מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים
פנאי מיכה קליין מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים
מיכה קליין מנכ"ל אפריקה מגורים
(צילום: יובל חן)
אפריקה מגורים חתמה את הרבעון השלישי של 2021 כשדירה ממוצעת שמכרה נמכרה ב־3.56 מיליון שקל, זוהי עלייה של 70% ביחס למחיר הממוצע של דירה שמכרה אשתקד, שעמד על 2.09 מיליון שקל. לפער הדרמטי הזה אחראי בעיקר פרויקט דואו, במתחם סומייל בלב ת"א. דירה ממוצעת בפרויקט נמכרה על הנייר ב־5.66 מיליון שקל, ולדברי קליין, המחירים בפרויקט ממשיכים לטפס.
ברבעון השלישי מכרה אפריקה מגורים 193 יחידות דיור בהיקף של כ־687 מיליון שקל. זאת, לעומת 112 יחידות דיור שמכרה ברבעון המקביל אשתקד בהיקף של כ־234 מיליון שקל. בפרויקט דואו, מכרה אפריקה מגורים 212 דירות מתוך 510. מחיר המכירה שלהן הסתכם בכ־1.2 מיליארד שקל. כשמנטרלים את האפקט המשמעותי של הפרויקט, עולה שמחיר המכירה של דירה ממוצעת עלה ל־2.5 מיליון שקל ברבעון השלישי ‑ עלייה של 19.6% ביחס לרבעון המקביל אשתקד.
רשמית, ירדו המכירות של אפריקה מגורים ברבעון השלישי ב־9% ל־314 מיליון שקל. אך זו מעין אשליה אופטית־חשבונאית, שכן החברה ממתינה לקבלת היתר בנייה לפרויקט דואו, שברגע שיתקבל יאפשר לה להכיר בהכנסות משמעותיות, שיזניקו את התוצאות שלה.
גם לנוכח הירידה בהכנסות ברבעון השלישי, התייקרות מחירי הדירות הקפיצה את שיעור הרווח הגולמי של אפריקה מגורים מ־15% אשתקד ל־18% ברבעון השלישי הנוכחי. הרווח התפעולי קפץ ב־32% ל־45.4 מיליון שקל והרווח הנקי זינק ב־55% ל־30 מיליון שקל, מחצית מהסכום תחולק כדיבידנד לבעלי המניות.
שווי השוק של אפריקה מגורים עומד על 2.6 מיליארד שקל, שממקם אותה במקום ה־6 בקרב חברות מדד ת"א־בנייה. "פרויקט דואו הוא רק דוגמה אחת, מסיבית וגדולה, למה שאנחנו חווים", מציין קליין. בפרויקט המדובר מציגה החברה שיעור רווח גולמי של 30%, לעומת 18% בכלל הפרויקטים ברבעון השלישי.
"בדואו קיבלנו בשנה האחרונה בקשות רכישה (לא חוזי מכירה) של למעלה מ־50% מהפרויקט. היה שבוע שבו העלנו את המחירים על כל מלאי הדירות שנותרו בפרויקט ב־6%, והביקושים נמשכו", אומר קליין.