סגור

סיכום שבועי עגום: הרובל התרסק ב-20% מול הדולר

הסנקציות עושות את שלהן, והמטבע הרוסי מאבד מערכו בחדות; הוא סיים את השבוע בערך של 115 רובל לדולר ו-119 רובל ליורו; אנליסט: "השווי של הנכסים הרוסיים נהרס"

המטבע הרוסי - הרובל - נחלש בשבוע האחרון ב-20% מול הדולר והיורו במסחר במוסקבה והפסיד כשליש מהשווי שלו בפלטפורמות אחרות השבוע, על רקע לחץ הסנקציות על הכלכלה הרוסית בעקבות הפלישה לאוקראינה.


סוכנות דירוג האשראי S&P הורידה את דירוג האשראי של רוסיה עמוק יותר בטריטוריית זבל, בדומה למהלכים דומים שביצעו סוכנויות דירוג האשראי מודי'ס ופיץ', זאת בטענה שהסנקציות שהשית המערב מגבירות את הסיכוי לחדלות פירעון שלה.


לפי סוכנות רויטרס, הרובל סיים את השבוע ברמה של 105 רובל לדולר מ-83 רובל ביום שישי שעבר. מול היורו הרובל סיים את השבוע ברמה של 119 רובל ליורו לעומת 93 רובל שבוע קודם לכן.
בפלטפורמת הסחר EBS, הרובל סגר אתמול בירידה של 12.9% מול הדולר לרמה של 124 רובל לדולר. עבור השבוע כולו המטבע הרוסי נחלש ב-32% - הירידה השבועית החדה ביותר מאז החל התיעוד ב-2007.
דמיטרי פולבוי, מנהל השקעות בחברת לוקו אינווסט, הזהיר שהסנקציות שהושתו על רוסיה בגלל הפלישה לאוקראינה יגרמו לזעזוע כלכלי בעוצמה שלא נחוותה מזה זמן מה. "השווי של הנכסים הרוסיים נהרס", הגיב גם כריסטיאן מאגיו מ-TD סקיורטיס.
המסחר בבורסת מוסקבה ובאג"ח רוסיות לא מתנהל מראשית השבוע.
אתמול הוריד הבנק המרכזי ברוסיה את שיעור העמלה על רכישת מט"ח מצד משקיעים פרטיים באמצעות מתווכים ל-12% מ-30%. אנליסטים טענו שמהלך קודם להעלאת העמלה לרמה של 30% עבור רכישות של מטבעות כמו דולר, יורו וליש"ט יצר שיבושים כמו זינוק בביקוש למטבעות כדוגמת היואן הסיני או הין היפני.