סגור

בלעדי
"מעולם לא הסתרתי מי אני": רוצח לוכד הנחשים מנסה להרגיע את המשקיעים

משקיעי נקסט ג'ן גילו שאת הפטנט שימוזג עמה הגה רוצח והפילו את המניה. הראל הרשטיק פנה אליהם והתהדר בשת"פים: "תוצאות מרשימות מספיק לגשר על כך שזו טכנולוגיה שפיתח אסיר בכלא"

"מעולם לא הסתרתי מי אני, זה היה גלוי, ומי שהיה במעבדות או בכנס פגש אותי ושאל כל שאלה. ברצוני לומר לאור הכתבות: אני אחד המשקיעים הגדולים ביותר בחברה. אנחנו מאמינים אדוקים בחברה, ואנחנו נעשה הכל כדי שהיא תצליח. האמנתם בחברה לאורך הדרך, ואני מאמין בכם, ואעשה הכל לא לאכזב אתכם".
את ההודעה הזו שלח ביום שלישי הראל הרשטיק, האיש מאחורי הפיתוח הטכנולוגי של סנט־טק טכנולוגיות רפואיות, למשקיעי נקסט ג'ן וסנט־טק, שאמורה להתמזג לתוך השלד הבורסאי נקסט ג'ן. ההודעה הגיעה בעקבות חשיפת כלכליסט מיום חמישי האחרון, כי מאחורי החברה עומד הרשטיק, שרצח ב־1996, בהיותו בן 20, את לוכד הנחשים יעקב סלע, הורשע וישב בכלא במשך 25 שנה. במהלך מאסרו הוא פיתח טכנולוגיה המתיימרת לזהות זיהומים ומחלות, בין השאר את נגיף הקורונה, באמצעות נשיפה לינשופון.
מהכלא הוא ייסד את סנט־טק והיה מראשוני המשקיעים בה. בהמשך הצטרפו, בין השאר, יניב חברון, שולם לפידות, ג'קי בן זקן ועורכת דינו ליה פלוס דומב. במרץ השנה התקבלה בקשת הרשטיק לשחרור מוקדם כאסיר ברישיון תחת הגבלות, בהן מעצר בית לילי באיזוק אלקטרוני, בין השאר בשל מצבו הרפואי. בקשתו גובתה בעדות תומכת של יו"ר נקסט ג'ן, האלוף במיל' יעקב עמידרור, לשעבר ראש המועצה לביטחון לאומי.
1 צפייה בגלריה
הראל הרשטיק
הראל הרשטיק
הראל הרשטיק
( צילום: אלעד גרשגורן)
בעלי מניות השלד נקסט ג'ן, רבים מהם מחזיקים בחברה הפרטית המתמזגת סנט־טק, יצביעו ביום שני הקרוב על אישור המיזוג, וכן על מינויו של הרשטיק לסמנכ"ל הטכנולוגיות.
חשיפת כלכליסט, ימים ספורים לפני ההצבעה, על המיזוג יצרה מתח בקרב משקיעים בנקסט ג'ן. כמה מהם, סיפרו לכלכליסט כי גילו בתדהמה שרוצח מורשע עומד מאחורי החברה. הם הלינו כי המידע לא הוצג במצגות החברה בעבר ובמשך השנה וחצי שחלפו מאפריל 2020, אז דיווחה נקסט ג'ן על הכוונה למזג את סנט־טק. רק בזימון לקראת האספה הקרובה ובתשקיף שצורף אליו בסוף ספטמבר צוין כי הרשטיק מיועד להיות מנהל הטכנולוגיות וכי ריצה עונש מאסר שבמהלכו פיתח את הטכנולוגיה.
מאז חשיפת כלכליסט ועד סגירת המסחר ביום שלישי, ירדה מניית נקסט ג'ן ב־12%, ושווייה צנח מ־135 מיליון שקל ל־118 מיליון שקל. משקיעים גדולים בחברה אמרו לאחר הפרסום כי היו מודעים למרכזיות של הרשטיק בה ולעברו, והיה להם ברור שהנושא יתפוצץ יום אחד. ואמנם, בקבוצות המשקיעים בטלגרם ובוואטס־אפ החלו להישמע חששות וכעס, וכן האשמות על הסתרה מצד החברה.
בעקבות זאת שלח הרשטיק הודעה למשקיעים, בניסיון לבלום את צניחת המניה. "היי חבר'ה, חלקכם מכירים אותי ופגשו אותי ולחלקכם טרם היה העונג", פתח הרשטיק. הוא הזכיר את שיתופי הפעולה של החברה עם איחוד והצלה והמכון הביולוגי: "על מנת לקבל אישור לעבוד עם המכון הביולוגי, החברה היתה צריכה לעבור בחינה מקצועית מקיפה, שכללה גם את הידיעה על אודותיי. על התוצאות שהוצגו להיות מרשימות מספיק לגשר בין העובדה כי מדובר בטכנולוגיה שפותחה על ידי אסיר בכלא, לבין הצורך הציבורי". הוא הדגיש כי את הבדיקה ערכו אנשי המכון, וטען כי בחירתם לעבוד עם סנט־טק "היא בעצמה ראיה לעוצמת הטכנולוגיה".
הרשטיק הדגיש: "החברה עובדת הכי מהר שהיא יכולה, לא בגלל לחץ מצד המשקיעים (למרות שיש לא מעט מזה), אלא כי פשוט צריך את המערכת". נראה שהפנייה סייעה לבלום את הירידות במניית נקסט ג'ן, שסגרה את יום המסחר אתמול בעלייה של 4%.