סגור

אקונרג'י חתכה בחצי את השווי המבוקש וגם הגיוס התכווץ

חברת האנרגיה המתחדשת של אייל פודהורצר ויואב שפירא באה להנפקה ללא שדות סולאריים מחוברים, ובשוק לא הסתערו. יעד הגיוס המקורי, 600 מיליון שקל לפי שווי של 2 מיליארד שקל, התכווץ ל־148.5 מיליון שקל

השוק מתחיל לנטוש את חלומות האנרגיה הירוקה? אקונרג'י השלימה בסוף השבוע את ההנפקה שלה ומניותיה יתחילו להיסחר מחר בבורסת תל אביב. בעלי החברה הסכימו לקצץ בשיעור חד של 50% את השווי שתכננו להשיג בהנפקה - הפחתה של מיליארד שקל - והחברה ביצעה את הגיוס לפי שווי של מיליארד שקל לפני הכסף. בתחילת הדרך, עם פרסום טיוטת התשקיף הראשונה, תכננה אקונרג'י לגייס 600 מיליון שקל לפי שווי של 2 מיליארד שקל.


גם סכום הגיוס המתוכנן של אקונרג'י התכווץ - וממש בין מועד פרסום התשקיף ביום רביעי האחרון לבין תוצאות ההנפקה בפועל. במקום לגייס 180 מיליון שקל, כפי שתכננה החברה לפי התשקיף שפרסמה, היא גייסה 148.5 מיליון שקל בהנפקה של 5.94 מיליון מניות.

2 צפייה בגלריה
אינפו אקונרג'י הירוק שלא קיבל ירוקים
אינפו אקונרג'י הירוק שלא קיבל ירוקים
אינפו אקונרג'י הירוק שלא קיבל ירוקים


בתחילת הליך ההנפקה תוכננה הצעת מכר מצד שני בעלי המניות העיקריים של החברה שייסדו אותה ב־2008 - אייל פודהורצר, יו"ר ומנכ"ל אקונרג'י, ויואב שפירא, המכהן כדירקטור וכמשנה למנכ"ל החברה. ההצעה של 474 אלף מניות בסכום של 11.9 מיליון שקל ירדה מהפרק ולא נכללה בתשקיף הסופי. לפי התשקיף, מחזיק פודהורצר ב־27.1% מהון המניות של החברה לאחר ההנפקה (בדילול מלא), זאת בדומה לאחזקתו של שפירא.
אקונרג'י הגיעה להנפקה בתל אביב ללא שדות סולאריים מחוברים. בידיה היו תוכניות מתקדמות לשדות סולאריים של 400 מגה־ואט שיושלמו עד לסוף השנה, צבר כולל של 4.5 ג'יגה־ואט ויעד הכנסות של 116 מיליון יורו ורווח תזרימי תפעולי (FFO) של 71 מיליון יורו בשנת 2023. החברה הדגישה כי צוות ההנהלה שלה מנוסה מאוד בהקמת פרויקטים באירופה.
אולם, נראה שבשוק לא שמו בצד את העובדה שבמועד ההנפקה אין לה עדיין פרויקטים מחוברים. לא מן הנמנע שלאחר גל הנפקות של חברות דומות, בשוק התחילו לאבד סבלנות לתוכניות עתידיות. קודמותיה כללו את נופר אנרגיה, שהונפקה בדצמבר האחרון לפי שווי של 2 מיליארד שקל, תוך גיוס של 600 מיליון שקל, בדומה לתוכניתה של אקונרג'י, ואת דוראל, שהונפקה ביוני 2020 וגייסה 126 מיליון שקל לפי שווי של 575 מיליון שקל, אבל נסחרת כיום בשווי של 2 מיליארד שקל.
אקונרג'י גייסה את הסכום ממשקיעים מוסדיים, אך אף אחד מהם לא צפוי להפוך לבעל עניין בשלב הראשון. משקיעי החברה הקיימים השקיעו גם הם הון נוסף בהנפקה, שהובילו אוריון חיתום ודיסקונט קפיטל חיתום. תקבולי ההנפקה ישמשו ליישום האסטרטגיה של החברה, בדגש על הרחבת הפעילות והקמת חלק מצבר הפרויקטים הקיים.
החברה מתמקדת באירופה וקנתה לעצמה אחיזה ביבשת. הפרויקטים העיקריים של אקונרג'י ממוקמים באיטליה, ספרד, אנגליה, רומניה ופולין. לחברה, המעסיקה 35 עובדים, שיתופי פעולה אסטרטגיים עם קרנות מובילות בתחום, דוגמת קרן התשתיות של ענק הבנקאות השוויצרי UBS וכן קרן תשתיות צרפתית. חברות הפעילות בתחום מישראל נעזרות בה ובניסיון שלה כדי להיכנס לטריטוריות שונות באירופה. כך, למשל, חברת נופר אנרגיה דיווחה לפני שבוע כי חתמה עם אקונרג'י על הסכם לרכישת פרויקט ברומניה בהיקף של 153 מגה־ואט.
בעלי מניות נוספים בחברה הם יוסי וליאת סגול, הקשורים בחברת כתר, להם 4.8% מהון המניות בדילול מלא, וסמנכ"ל הכספים לשעבר של כתר, אברהם חורי שמחזיק ב־6% מאקונרג'י. הדר יצחקי בר, אחותו של יזם הנדל"ן רוני יצחקי, מחזיקה ב־5.8% מהון המניות בדילול מלא.

2 צפייה בגלריה
מימין אייל פודהורצר ו יואב שפירא
מימין אייל פודהורצר ו יואב שפירא
מימין: המנכ"ל אייל פודהורצר והמשנה למנכ"ל יואב שפירא. מחזיקים ב־27.1% כ"א
(צילומים: יח"צ)