סגור

בלעדי
רשות שוק ההון בודקת את פרשת אביגדור קפלן במגדל

קפלן, שהיה מועמד לדח"צ, הסיר את מועמדותו על רקע טענות לניגוד עניינים שעלו מצד הדח"צית רונית בודו. כעת הרשות דורשת ממגדל ביטוח את כל הפרוטוקולים הנוגעים להתרחשות. במרכז הבדיקה תעמוד מידת הקרבה של בודו לבעל השליטה שלמה אליהו

אי־השקט במגדל ביטוח מסרב לגווע, ובימים אלו רשות שוק ההון בראשות משה ברקת בודקת את האירועים שהתרחשו מסביב למועמדותו של אביגדור קפלן לתפקיד דירקטור חיצוני (דח"צ) בחברה, שאותה הסיר קפלן בסופו של דבר בשל האשמות שהועלו כנגדו, שאותן הוא הכחיש מכל וכל.
ל"כלכליסט" נודע כי הרשות ביקשה מהחברה את הפרוטוקולים המלאים הנוגעים לדיונים שנערכו סביב בחירת הדח"צ שיחליף את מישאל וקנין, שעזב באוגוסט כדי לעמוד בראש הדירקטוריון של מיזם הסיבים IBC. האירועים המדוברים שאותם בודקת רשות נחשפו ב"כלכליסט" בחודש שעבר.

2 צפייה בגלריה
מימין הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת ובעל השליטה במגדל שלמה אליהו
מימין הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת ובעל השליטה במגדל שלמה אליהו
מימין הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת ובעל השליטה במגדל שלמה אליהו
(צילום: עמית שעל)
פצצה בישיבת הוועדה
קפלן, שכיהן בעבר, בין היתר, כמנכ"ל כלל ביטוח, היה מועמד להחליף את וקנין, ובשל הרקורד שלו, נחשב למועמד המוביל. ואכן, קפלן אף הומלץ על ידי ועדת האיתור שבראשה עומדת הדח"צית מירב בן כנען־הלר, ושבה חברים גם הדח"צית רונית בודו, שבעיני רבים במגדל נחשבת למקורבת לבעל השליטה שלמה אליהו, וכן היו"ר הטרי יפתח רון־טל. רגע לפני תחילת הישיבה של ועדת האיתור — שבסופה קיבל קפלן את המלצת חבריה - הודיעה בן כנען־הלר על היכרות עם קפלן, מימיו כמנכ"ל קבוצת אלון. בן כנען־הלר, שהיתה סמנכ"לית הכספים של הקבוצה תחתיו, החליטה בהמלצת רון־טל שלא להשתתף בהצבעה לגבי קפלן. רון־טל ובודו הצביעו בעד המועמדות של קפלן.
שבוע לאחר מכן התכנסה הוועדה שוב ובודו שינתה את דעתה. בפתח הישיבה היא ביקשה לפסול את מועמדותו של קפלן, בהיותו לטענתה מקורב לבן כנען־הלר. לדבריה, בן כנען־הלר סיפרה לה בעבר כי יחסיה עם קפלן קרובים, ואף כוללים היכרות בין ילדיהם, וכי בן כנען־הלר אף אמרה לה כי ילדיה קוראים לקפלן "אבא". בודו טענה כי יחסי הקירבה הללו לא מאפשרים להם לשמש דח"צים באותה חברה, שכן הם "כמו משפחה".
בן־כנען המופתעת הכחישה קירבה מהסוג שהציגה בודו, טענה שלא נפגשה איתו למעלה משנתיים וכי אין כל היכרות בין קפלן לבין ילדיה. השיח בין שתי הדח"ציות באותה ישיבה הגיעה לטונים גבוהים. רון־טל ניסה להרגיע את הרוחות, אך גם הוא גער בבודו. בסיום הישיבה שוחח רון־טל עם קפלן, שנוכח מחול השדים החליט כאמור להסיר את מועמדותו.
2 צפייה בגלריה
מימין אביגדור קפלן ו רונית בודו
מימין אביגדור קפלן ו רונית בודו
אביגדור קפלן ורונית בודו. זעם והסיר את מועמדותו
(צילומים: אוראל כהן)
קפלן שיגר מכתב חריף לרון־טל ובו דחה את האשמותיה של בודו ליחסי קירבה עם בן כנען־הלר והבהיר שאינו מעוניין להיות דירקטור במקום כמו מגדל. במכתב ציין קפלן כי בן כנען־הלר כיהנה כסמנכ"ל הכספים של קבוצה אלון ב־2016-2015 בחופף לכהונתו כמנכ"ל, כי הובילו יחד הסדרי חוב וכי מאוד העריך את המקצועיות שלה. קבוצת אלון היתה בשליטת שרגא בירן ודודי ויסמן והגיעה להסדר חוב עקב קריסת מגה.
"אחרי שסיימתי את כהונתי בקבוצת אלון והלכנו לדרכינו", כתב קפלן במכתב, "נפגשנו פעמים בודדות בימי שישי לשיחות רעים, כדי להחליף רשמים על דרכו החדשה של כל אחד מאיתנו. לפי יומן הפגישות שלי, הפגישה האחרונה עמה היתה ב־16 במרץ 2018 בקפה שלונסקי ברעננה, ומאז לא התקיימה כל פגישה בינינו. מעבר לקשרי העבודה מעולם לא נפגשתי עם מי מבני משפחתה, אינני מכיר אף אחד מהם לרבות ילדיה.
"הטלת רפש בדמות סיפורים שלא היו ולא נבראו היא כה פוגעת עד שאין מילים בפי להביע שאט נפש וסלידה ממידע כה שקרי, שאין בו שביב של אמת. התלבטתי קשות והחלטתי הסיר את מועמדתי לכהונת דירקטור בלתי תלוי במגדל ביטוח". עוד כתב לרון־טל: "אני מלא הערכה על דרך טיפולך באירוע ומבקש שתקבל בהבנה את החלטתי זו, שהיא סופית ומונעת משינוי סדר העדיפות שלי לגבי המקומות שבהם אעבוד בעתיד". רון־טל ביקש מקפלן לשקול שנית, אולם קפלן נחוש שלא להתקרב לדירקטוריון מגדל.
לפי גורמים במגדל, קפלן היה מועמד של אליהו עצמו ולא מן הנמנע כי בעל השליטה הוא ששינה את עמדתו בנוגע למינויו, זאת בדומה לשינוי שהתחולל אצל אליהו בנודע לידין ענתבי, מנהל החטיבה הבינ"ל בבנק הפועלים והמפקח על הביטוח לשעבר, שאותו ביקש אליהו למנות בעבר ליו"ר מגדל וכעת מתנגד למינויו למנכ"ל במקום רן עוז.
בדיקת כל ההיבטים בפרשה
הנקודה המרכזית שאותה בודקת הרשות היא ככל הנראה מידת הקרבה בין בודו — שהיא, כאמור, דחצ"ית שאמורה להתנהל בצורה ניטרלית — לבין אליהו, בעל השליטה. אך זו אינה הסוגיה היחידה שמצויה על שולחנה של הרשות, שבוחנת את כל ההיבטים הקשורים בפרשה.