סגור

בלעדי
המקורבת לאליהו במגדל סיכלה את מועמדותו של אביגדור קפלן לדח״צ

הדח"צית רונית בודו ביקשה לפסול את מועמדותו של יו"ר כלל ביטוח לשעבר בהיותו, לטענתה, מקורב לדח"צית מירב בן כנען "כמו משפחה". קפלן החליט להתרחק ממגדל, ומאמצי היו"ר רון־טל לפייסו עלו בתוהו

הטלטלה במגדל לא נפסקת, ול"כלכליסט" נודע כי צמרת החברה סוערת, ולא רק על זהות המנכ"ל הבא. השערורייה התורנית קשורה במועמדותו של אביגדור קפלן, בעבר יו"ר כלל ביטוח, לתפקיד דירקטור חיצוני בחברה. קפלן בן ה־82 הוא אחד המנהלים הוותיקים והמוערכים בענף, וכיהן בשנים האחרונות גם כמנכ"ל בית החולים הדסה וכמנכ"ל משרד הרווחה.


בחודש שעבר התפטר הדח"צ מישאל וקנין לאור מינויו ליו״ר מיזם הסיבים האופטיים IBC של סלקום, קרן תש״י והוט. לפי הוראות הפיקוח על הביטוח, את הדח"צים בגופים המוסדיים בוחרת ועדת איתור ייעודית של הדירקטוריון, שבראשה מכהן דח"צ. במגדל עומדת בראש הדח"צית מירב בן כנען הלר, וחברים בה הדח"צית רונית בודו, שבעיני בכירי מגדל מקורבת לבעל השליטה, והיו"ר הטרי יפתח רון־טל.

3 צפייה בגלריה
שלמה אליהו בעל השליטה במגדל
שלמה אליהו בעל השליטה במגדל
שלמה אליהו
(עמית שעל)

ועדת האיתור התכנסה לאחרונה כדי לאשר שמות מועמדים שיוזמנו לראיונות, ולאחריהם תמליץ הוועדה על מועמד לדירקטוריון. אחד השמות שהוגשו הוא אביגדור קפלן, שמילא תפקידים בכירים במשק, בהם מנכ"ל אפריקה ישראל. אלא שרגע לפני שוועדת האיתור במגדל עמדה להצביע על מועמדותו, הודיעה הדח"צית בן כנען על היכרות עם קפלן, מימיו כמנכ"ל קבוצת אלון. בן כנען, שהיתה סמנכ"לית הכספים של הקבוצה תחתיו, החליטה בהמלצת רון־טל שלא להשתתף בהצבעה לגבי קפלן. בודו ורון־טל תמכו באישור מועמדותו לדח"צ וקפלן היה אמור להיות מוזמן, עם מועמדים נוספים, לראיון בוועדת האיתור.
לאחר ימים ספורים התכנסה הוועדה שוב. בפתח הישיבה ביקשה בודו לפסול את מועמדותו של קפלן, בהיותו לטענתה מקורב לבן כנען. לדבריה, בן כנען סיפרה לה בעבר כי יחסיה עם קפלן קרובים, ואף כוללים היכרות בין ילדיהם, וכי בן כנען אף אמרה לה כי ילדיה קוראים לקפלן "אבא". בודו טענה כי יחסי הקירבה הללו לא מאפשרים להם לשמש דח"צים באותה חברה, שכן הם "כמו משפחה". בן כנען המופתעת הכחישה קירבה מהסוג שהציגה בודו, טענה שלא נפגשה איתו למעלה משנתיים וכי אין כל היכרות בין קפלן לבין ילדיה. האירוע חשף עימות מתמשך בין שתי הדירקטוריות הבלתי תלויות בחברה.

3 צפייה בגלריה
מוסף שבועי 5.8.21 יפתח רון טל
מוסף שבועי 5.8.21 יפתח רון טל
יפתח רון-טל
(צילום: יונתן בלום)

גם רון־טל, שמועמדותו של קפלן היתה כנראה על דעתו, תמך בבן כנען. לפי גורמים שנחשפו לתוכן הישיבה, הטונים בה נסקו והיא פוצצה ללא החלטה, כשבן כנען ורון־טל מטיחים בבודו האשמות קשות.
בסיום הישיבה שוחח רון־טל עם קפלן, שנוכח מחול השדים החליט קפלן להסיר את מועמדותו למגדל. קפלן שיגר מכתב חריף לרון־טל ובו דחה את האשמותיה של בודו ליחסי קירבה עם בן כנען והבהיר שאינו מעוניין להיות דירקטור במקום כמו מגדל.
במכתב ציין קפלן כי בן כנען כיהנה כסמנכ"ל הכספים של קבוצה אלון ב־2015-2016 בחופף לכהונתו כמנכ"ל, כי הובילו יחד הסדרי חוב וכי מאוד העריך את המקצועיות שלה. קבוצת אלון היתה בשליטת שרגא בירן ודודי ויסמן והגיעה להסדר חוב עקב קריסת מגה. "אחרי שסיימתי את כהונתי בקבוצת אלון והלכנו לדרכינו, נפגשנו פעמים בודדות בימי שישי לשיחות רעים, כדי להחליף רשמים על דרכו החדשה של כל אחד מאיתנו. לפי יומן הפגישות שלי, הפגישה האחרונה עמה היתה ב־16.3.2018 בקפה שלונסקי ברעננה, ומאז לא התקיימה כל פגישה בינינו. מעבר לקשרי העבודה מעולם לא נפגשתי עם מי מבני משפחתה, אינני מכיר אף אחד מהם לרבות ילדיה. מעולם גם לא ביקרתי בדירתה ואינני יודע את כתובתה המדויקת מלבד זאת שהיא גרה בגבעתיים".

3 צפייה בגלריה
מימין אביגדור קפלן ו רונית בודו
מימין אביגדור קפלן ו רונית בודו
אביגדור קפלן ורונית בודו
(צילומים: אוראל כהן)

קפלן הנסער הטיח: "הטלת רפש בדמות סיפורים שלא היו ולא נבראו היא כה פוגעת עד שאין מילים בפי להביע שאט נפש וסלידה ממידע כה שקרי, שאין בו שביב של אמת. התלבטתי קשות והחלטתי הסיר את מועמדתי לכהונת דירקטור בלתי תלוי במגדל ביטוח". עוד כתב לרון־טל: "אני מלא הערכה על דרך טיפולך באירוע ומבקש שתקבל בהבנה את החלטתי זו, שהיא סופית ומונעת משינוי סדר העדיפות שלי לגבי המקומות שבהם אעבוד בעתיד".
רון־טל ביקש מקפלן לשקול שנית, אולם קפלן נחוש שלא להתקרב לדירקטוריון מגדל. "אביגדור לקח את העניין הזה קשה. מישהו ניסה ללכלך אותו כדי לפגוע בדירקטורית אחרת. הוא מעדיף לא להתקרב לחברה הזו", אמר מקורב לקפלן. לאחרונה קיבל קפלן הצעה להתמנות ליו"ר איילון ביטוח, שאמורה להירכש על ידי חברת הביטוח הדיגיטלי ווישור.
בודו הפנתה אותנו לדוברות החברה לתגובה, וזו מסרה כי החברה לא מגיבה בנושאים הקשורים לדירקטוריון. קפלן אמר בתגובה: "אין לי עניין להיכנס לזה. העדפתי להיות דירקטור ויו"ר באיילון".