סגור
ניר בר דעה מנכ"ל ברידג'ווטר Bridgewater
ניר בר דעה, מנכ"ל ברידג'ווטר (צילום: Lev Radin/Sipa/AP)

המנכ"ל הישראלי של ברידג'ווטר בקטאר: הטעות הגדולה ביותר של משקיעים היא ביטחון גדול מדי

מנכ"ל קרן הגידור הגדולה בעולם, ניר בר דעה, אמר בפורום הכלכלי של קטאר שהעצה שלו היא לא להסתמך על 15 השנה האחרונות כדי לתכנן את 15 השנה הבאות; בר דעה הזהיר מההשפעות הגיאופוליטיות על השווקים, וציין להמחשת הסיכון שגם הצוות של ברידג'ווטר בתחום טועה ב-40% מההמלצות שלו

ניר בר דעה, מנכ"ל ברידג'ווטר (Bridgewater), הזהיר היום (ד') את המשקיעים מביטחון מופרז בכל הנוגע לעמדות שלהם בשוק, לנוכח ההשפעות של הסיכונים הגיאופוליטיים על השווקים הגלובליים.
בכנס הפורום הכלכלי של קטאר ציין בר דעה כי אנשי ברידג'ווטר, קרן הגידור הגדולה בעולם, ממליצים בימים אלה ללקוחות לבחון מחדש את הפורטפוליו שלהם, מול המתיחויות ברחבי העולם.
"הטעות הגדולה ביותר שמשקיעים עושים היא, כשהם מפתחים ביטחון גדול מדי. העצה שלי להם היא אל תשתמשו במדריך של 10 עד 15 השנים האחרונות ל-10 עד 15 השנים הבאות", אמר בכנס, שנערך ביוזמת ממשלת קטאר בשיתוף בלומברג.
בר דעה הצטרף לקרן בשנת 2015 ומונה בשנה שעברה למנכ"ל יחיד בברידג'ווטר. בין השינויים המהירים שהוביל בתפקיד המנכ"ל, במטרה לשפר את הרווחיות, היה העברת כספים מקרנות הדגל שלה לתחומי הבינה המלאכותית.
במקביל פעל לגיוס כישרונות חדשים לצוותים ולהתרחבות הפעילות באסיה. מנהלים רבים בתוך הקרן קיבלו בברכה את השינויים האסטרטגיים שביצע בר דעה, אך לפי דיווח בבלומברג, לא מעט משקיעים, שהיו מתוסכלים מההחזרים של הקרן בשנים האחרונות, חששו מהצעדים החדשים.
ואולם לאחר שנים של תוצאות מאכזבות, נראה בינתיים שהמדיניות של בר דעה מוכיחה את עצמה. קרן Pure Alpha, מהחלשות ביותר של ברידג'ווטר בשנים האחרונות (כולל נפילה של 7.6% בתוצאות ב-2023), סיפקה החזר של 16% ברבעון הראשון של השנה – בפער מהממוצע בקרנות גידור המאקרו בתקופה זו, שעמד על 5.4%.
בר דעה סיפר שלברידג'ווטר יש כיום 400 חברי צוות שבוחנים וממפים השפעות אפשריות של אירועים על השווקים – הוא ציין כי גם הצוות הגדול הזה של הקרן טועה ב-40% מההמלצות שלו, עובדה שמדגישה את הסיכונים בהחלטות מול האירועים הגיאופוליטיים.
עוד העריך בכנס כי לדעתו בקרוב המשקיעים ישקיעו יותר במדינות המפרץ המתונות. "כולם רואים ועוקבים אחר החדשנות ואת היכולת לפתח דברים מדהימים, וזה יוביל להזרמה של הון בקרוב", אמר בר דעה.