סגור

ארצות הברית: בואינג הגישה מסמכים חסרים לאישור מחודש ל-787

מינהל התעופה האזרחי טוען לחוסרים במסמכים שהגישה היצרנית כדי לקבל אישור מחודש למסירת מטוסיה, לאחר השהיה של שנה בשל פגמים בייצור. יותר מ-100 מטוסי 787 בשווי 12.5 מיליארד דולר ממתינים למשלוח

רגולטור בטיחות הטיסה האמריקאי הודיע ליצרנית המטוסים בואינג שהמסמכים שהגישה כדי לזכות באישור למסירת מטוסי 787 לחברות תעופה לאחר שנה - אינם מספיקים. כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס על פי שני מקורות המקורבים לנושא.


לפי הדיווח, מנהל התעופה האזרחי (FAA) זיהה מספר חוסרים במסמכים שהגישה בואינג בסוף אפריל, ושלח חלקים מהם חזרה לחברה לשם השלמתם. לדברי אחד המקורות, עדיין מוקדם לדעת אם חששות ה-FAA יובילו לדחייה נוספת בחידוש משלוחי המטוסים, שמושהים כבר שנה בעקבות פגמים בייצור.
בשיחה שערך ביום הגשת הדו"חות הפיננסיים של החברה ב-27 באפריל, הדגיש מנכ"ל בואינג דייב קלהון את נושא הגשת המסמכים. קלהון כינה את ההגשה "צעד חשוב מאוד", ואמר שהחברה מכינה את מטוסי ה-787 הראשונים למשלוח, אך לא מסר תאריך. לדברי המקורות, המסמכים הוגשו זמן קצר לפני אותה שיחה. דובר של בואינג מסר שהחברה ממשיכה בדיאלוג פתוח ועבודה משותפת עם ה-FAA לגבי הצעדים הבאים.

1 צפייה בגלריה
מטוס 787 דרימליינר של חברת אייר ניו זילנד
מטוס 787 דרימליינר של חברת אייר ניו זילנד
מטוס 787 דרימליינר של חברת אייר ניו זילנד
(צילום: רויטרס)

מסירת המלאי ההולך ותופח של מטוסי 787 דרימליינר ו-737 מקס חיונית עבור יצרנית המטוסים, כדי שתוכל לצאת מהמשבר הכפול שהביאו עליה המגפה והבעיה בבטיחות מטוסיה - משימה שהפכה קשה יותר בעקבות פלישת רוסיה לאוקראינה וצווארי הבקבוק שנוצרו בעקבותיה.
משלוחי מטוסי ה-787 נעצרו למשך שנה בזמן שבואינג עוברת בדיקות ותיקונים, בכאוס תעשייתי שצפוי לעלות לחברה 5.5 מיליארד דולר. בואינג מחזיקה כיום ביותר ממאה מטוסי 787 שנמצאים באחסנה, בשווי כולל של כ-12.5 מיליארד דולר.
בפברואר אמר ה-FAA שלא יאפשר לבואינג לאשר בעצמה מטוסי 787 חדשים. מנהל ה-FAA דאז, סטיב דיקסון, אמר שהסוכנות דורשת מבואינג "תיקון מערכתי של תהליך הייצור שלה. עליהם להוכיח את האיכות בקו הייצור שלהם שתעמוד בדרישותינו, ושהם מחויבים לה", הוא אמר.
באותו החודש אמר ה-FAA שהוא שומר לעצמו את הסמכות לתת אישורי כשירות למטוסים, עד שיהיה בטוח ש"בקרת האיכות ותהליכי הייצור של בואינג מביאים לייצור עקבי של מטוסי 787 שעומדים בסטנדרטים של ה-FAA".
מניית בואינג עלתה אתמול ב-3.3% בבורסת ניו יורק.