סגור

עיר הביטקוין הראשונה תקום באל סלבדור

נשיא אל סלבדור, נאיב בוקלה, הכריז אתמול על הקמת העיר, במזרח המדינה, שבה לא יוטלו מסים מלבד מע"מ. העיר תמומן בתחילה על ידי אג"ח מגובות ביטקוין, אמר בוקלה, שפנה גם למשקיעים מחו"ל: "תשקיעו פה ותרוויחו כסף ככל שתרצו"

אל סלבדור מתכוונת להקים את "עיר הביטקוין" הראשונה, שתמומן בתחילה על ידי אג"ח מגובות ביטקוין, כך הכריז נשיא המדינה נאיב בוקלה ביום שבת. בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו כי זהו מהלך נוסף בתוכניות שלו להשתמש במטבע הקריפטו כדי להגדיל את ההשקעות במדינה במרכז אמריקה.
בנאום לסיום שבוע קידום הביטקוין באל סלבדור אמר בוקלה כי העיר מתוכננת לקום במחוז לה יוניון במזרח המדינה, וכי לעיר הזו תסופק אנרגיה גאותרמית מהר געש. כמו כן לא יוטלו בעיר מסים מלבד מע"מ. "תשקיעו פה ותרוויחו כסף ככל שתרצו", אמר בנאום בשפה האנגלית מעיר החוף מיסאטה. "זו תהיה עיר אקולוגית לגמרי שפועלת ומקבלת אנרגיה מהר געש".

1 צפייה בגלריה
נשיא אל סלבדור נאיב בוקלה Nayib Bukele  מכריז על עיר ביטקוין
נשיא אל סלבדור נאיב בוקלה Nayib Bukele  מכריז על עיר ביטקוין
נשיא אל סלבדור נאיב בוקלה מכריז על עיר ביטקוין
(צילום: רויטרס)
עוד הוסיף כי מחצית מהמע"מ שייגבה ישמש למימון האג"ח שיונפקו לצורכי הקמת העיר, והמחצית השנייה תשמש לתשלום על שירותים כמו איסוף זבל. להערכתו, התשתיות הציבוריות יעלו בסביבות 300 אלף ביטקוין.
בספטמבר הפכה אל סלבדור למדינה הראשונה בעולם שאימצה את הביטקוין כמטבע רשמי. בוקלה אמנם נחשב לנשיא פופולרי, אך סקרי דעת קהל במדינה מצביעים על רמת סקפטיות גבוהה בנוגע לחיבתו לביטקוין, וההשקה המקרטעת של מטבע הקריפטו אף הובילה למחאות נגד הממשלה. בכל זאת, בוקלה השווה את התוכנית שלו לערים שהוקמו על ידי אלכסנדר הגדול. לדבריו, העיר תכלול שדה תעופה, אזורי מגורים ואזורים מסחריים. כמו כן היא תכלול כיכר מרכזית שתעוצב בצורת הסמל של הביטקוין.
"אם רוצים שביטקוין יתפשט ברחבי העולם, עלינו לבנות כמה אלכסנדריות", הכריז בוקלה. לטענתו, המדינה מתכוונת להשיק את האג"ח הראשונות כבר בשנה הבאה, וייתכן שאפילו בתוך 60 ימים.
באירוע השתתף גם סמסון מאו, האסטרטג הראשי של ספקית טכנולוגיית הבלוקצ'יין, בלוקסטרים. לדבריו, האג"ח לעשר שנים, שייקראו "אג"ח הר געש", יהיו בשווי של מיליארד דולר, ויגובו על ידי ביטקוין. כמו כן מחצית מהסכום שיגייסו, כלומר 500 מיליון דולר, תשמש לרכישת ביטקוין נוספים, והמחצית השנייה תשמש לבניית תשתיות האנרגיה והביטקוין הנדרשות. "זה יהפוך את אל סלבדור למרכז הפיננסי של העולם", הדגיש. האג"ח יונפקו ברשת הנזילות (liquid network), המיועדת לביטקוין, ובאל סלבדור מתכוונים לחוקק חוק ני"ע חדש ולהעניק לחברת ביטפינקס סקיוריטיס את הרישיון לנהל את ההנפקה ולהפעיל את פלטפורמת המסחר באג"ח.