סגור

פאוול שלח את וול סטריט לשיאים; האינפלציה בשיא של 30 שנה

יו"ר הפד אמר שהבנק הפדרלי יתחיל לצמצם את רכישות האג"ח עד סוף השנה - נאסד"ק ו-S&P 500 ננעלו בשיא; מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה ב-0.3% ביולי, שיעור האינפלציה בחישוב שנתי - 3.6%; אפל תאפשר למפתחי האפליקציות לשלוח מייל ישירות ללקוחות; ד"ר טל זקס, לשעבר המדען הראשי של מודרנה, מצטרף לדירקטוריון טבע; הנפט זינק ביותר מ-10% השבוע

דיווח שוטף מהשווקים המובילים בעולם: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, איגרות החוב ועדכוני האנליסטים
23:00 - המסחר בבורסות ניו יורק ננעל הערב (ו') בעליות שערים, אחרי נאומו של יו"ר הפד ג'רום פאוול שאמר כי הפד יתחיל בצמצום רכישות האג"ח כבר השנה (ראו דיווח מוקדם). המדדים נאסד"ק ו-S&P 500 ננעלו בשיא לאחר שטיפסו ב-1.2% ו-0.9% בהתאמה. מדד דאו ג'ונס הוסיף לערכו 0.7%. בסיכום שבועי עלה מדד נאסד"ק ב-2.8%, S&P 500 התחזק ב-1.5% השבוע ודאו ג'ונס עלה ב-1%.
21:40 - הנפט מסוג WTI למסירה בחודש אוקטובר טיפס היום (ו') בשיעור של 2% בבורסת הסחורות של ניו יורק ומחיר חבית נקבע על 68.74 דולר. בסיכום שבועי הנפט התחזק ביותר מ-10%, כאשר הוריקן אידה מאיים על מפרץ מקסיקו. המדדים דאו ג'ונס, S&P 500 ונאסד"ק מטפסים בשעה זו ב-0.7%, 0.9% ו-1.2% בהתאמה.
20:40 - נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר שהרגולטורים האמריקאים מעוניינים לאשר זריקת בוסטר שתינתן חמישה חודשים לאחר שאנשים ישלימו את תהליך ההתחסנות. בכך יקודמו לוחות הזמנים של מנה שלישית בשלושה חודשים.
בפגישה עם ראש הממשלה נפתלי בנט בבית הלבן, אמר ביידן כי הרגולטורים בארה"ב שוקלים ללכת בעקבות ישראל. "אנחנו שוקלים את ההמלצה שנתת להתחיל מוקדם יותר", אמר ביידן, בהוסיפו שנשקלת האפשרות לקיצור פרק הזמן עד החיסון השלישי לחמישה חודשים.

6 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ו ראש ממשלת ישראל נפתלי בנט הבית הלבן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ו ראש ממשלת ישראל נפתלי בנט הבית הלבן
ביידן ובנט בפגישתם בבית הלבן
(צילום: רויטרס)

19:10 - המסחר בבורסות המובילות באירופה ננעל בעליות קלות. מדד פוטסי הבריטי עלה ב-0.3%, מדד דאקס הגרמני טיפס ב-0.4% ומדד קאק הצרפתי הוסיף לערכו 0.2%.
18:25 - מספר המתים היומי הממוצע בארה"ב חצה את האלף לראשונה מאז חודש מרץ, בעוד שהמקרים ממשיכים לעלות בכל 50 המדינות על רקע התפשטותו של זן הדלתא במקביל להקלה במגבלות כמו ריחוק חברתי ועטיית מסכות פנים. ממוצע המתים של שבעה ימים עומד נכון לעכשיו על 1,233 מקרים, על פי המעקב של הניו יורק טיימס - מדובר במספר כפול מזה שהיה לפני שבועיים. מספר האשפוזים, שעמד ביום חמישי על יותר מ-100 אלף - מספר דומה לזה שנרשם בחורף האחרון - ירד מעט ועומד כיום על 96,568, על פי המעקב של הטיימס. הממוצע של מספר המקרים החדשים עלה ב-24% בשבועיים האחרונים ל-156,296 ביום.
17:25 - דבריו של פאוול צובעים את וול סטריט בירוק. העליות במדדים המובילים מתחזקות ונכון לשעה זו עומדות על 0.6%-0.7%.
יו"ר הפד אמר היום בכינוס ג'קסון הול כי הבנק המרכזי בארה"ב צפוי להתחיל לצמצם את רכישות האג"ח לפני סוף השנה. עם זאת פאוול ציין כי העלאות ריבית אינן בפתח, משום שיש עוד דרך לעשות לפני שהכלכלה תגיע לתעסוקה מלאה. פאוול דיבר בכינוס השנתי ג'קסון הול של הבנק הפדרלי, שנערך השנה באופן וירטואלי. עוד אמר יו"ר הפד כי הוא מודאג מהשפעת התחלואה על מצב התעסוקה.
16:30 - המסחר בוול סטריט נפתח היום (ו') בעליות שערים קלות של כ-0.2% במדדים המובילים.
15:45 - מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה ב-0.3%, לאחר עלייה של 0.5% ביוני - כך לפי נתונים שפרסם משרד המסחר האמריקאי. שיעור האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים לפי חישוב PCE שבו משתמש הפדרל ריזרב, עמד על 3.6%, בדומה ליוני - שיא של 30 שנה. יחד עם מחירי המזון והאנרגיה התנודתיים, שיעור האינפלציה ביולי, בשיעור שנתי, עמד על 4.2% לעומת 4% ביוני.
הוצאות הצרכנים בארה"ב עלו ב-0.3% ביולי - כך לפי משרד המסחר' ובהתאם לציפיות האנליסטים. הנתון ליוני עודכן לעלייה של 1.1% מ-1%.
ההכנסה לנפש זינקה ב-1.1% ביולי - הרבה מעל ציפיות השוק, שעמדו על 0.3%.

6 צפייה בגלריה
כל-בו וולמארט קורונה
כל-בו וולמארט קורונה
סניף של וולמארט
(צילום: גטי אימג'ס)
15:30 - כלכלת ארה"ב "קרובה מאוד" למצב שבו ניתן היה להתחיל בהקטנת רכישות הנכסים על ידי הבנק המרכזי, ואולם "הרבה תלוי במה שיקרה בחודשים הקרובים" - כך אמר רפאל בוסטיק, נשיא הפדרל ריזרב באטלנטה, בראיון ל-CNBC. בוסטיק אמר בראיון כי הוא ממוקד במצב בשוק העבודה; לדבריו, אם מספר המשרות החדשות ימשיך לגדול בקצב שנרשם בקיץ, אז "ניתן יהיה להתקדם"; המשמעות היא שבוסטיק מעדיף להמתין לפגישת קובעי המדיניות בפד שתיערך בנובמבר. בכירים אחרים בבנק המרכזי לוחצים להתחיל להקטין את הרכישות כבר בספטמבר.

6 צפייה בגלריה
רפאל בוסטיק נשיא הפדרל ריזרב הפד באטלנטה
רפאל בוסטיק נשיא הפדרל ריזרב הפד באטלנטה
רפאל בוסטיק
(גטי)

14:10 - החוזים על המדדים המובילים בוול סטריט מטפסים בשיעור של 0.3%. הבורסות באירופה עדיין שומרות על יציבות.
ד"ר טל זקס, לשעבר המדען הראשי של מודרנה, מצטרף לדירקטוריון טבע. זקס, בן 55, כיהן עד עתה כמנהל הרפואי הראשי של חברת מודרנה, והיה מאדריכלי הפיתוח של חיסון החברה לקורונה. הוא הודיע על פרישתו ממנה החל מסוף ספטמבר - עד אז ימשיך לשמש כיועץ מיוחד למנכ"ל מודרנה. החיסון המבוסס על טכנולוגיית mRNA נרכש גם על ידי מדינת ישראל.

6 צפייה בגלריה
ד"ר טל זקס מנהל רפואי מודרנה
ד"ר טל זקס מנהל רפואי מודרנה
טל זקס
(צילום: Youtube / Moderna)

11:15 - המסחר בבורסות באירופה ביציבות. פריז ולונדון עולות ב-0.1%, פרנקפורט מאבדת 0.1%.
באסיה, הבורסה בשנגחאי ננעלה בעלייה של 0.6%, באנג סנג סיים ביציבות.
09:45 - הייצור התעשייתי ביפן צפוי לרדת ב-2.5% ביולי, לעומת יוני - כך לפי סקר של רויטרס בקרב 18 אנליסטים. ביוני זינק הייצור ב-6.5% - השיעור הגבוה ביותר מאז יולי 2020. עוד עולה מהסדר כי המכירות המקעונאיות גדלו ב-2.1% ביולי לעומת החודש המקביל אשתקד, לאחר עלייה של 0.1% ביוני.
09:40 - אפל תאפשר למפתחים שלה לשלוח מיילים למשתמשים שלהם לגבי אפשרויות רכישה שאינן דרך האפסטור. מדובר בשינוי מדיניות משמעותי - עד כה, אפל אסרה על מפתחי אפליקציות להפנות משתמשים לאתרים שלהם כדי לשלם על מוצרים דיגיטליים. שינוי המדיניות הגיע לאחר שאפל הסדירה תביעה ייצוגית שהגישו מפתחים, שטענו כי ענקית הטכנולוגיה מהווה מונופול בהפצת אפליקציות שמיועדות למערכת ההפעלה שלה, דבר שמוביל לגביית יתר של עמלות.

6 צפייה בגלריה
חנות אפליקציות Appstore אפסטור
חנות אפליקציות Appstore אפסטור
אפסטור
(צילום: שאטרסטוק)
08:25 - המסחר בבורסות באסיה מתנהל הבוקר במגמה מעורבת. המשקיעים ממתינים לנאומו של יו"ר הפד ג'רום פאוול, שייערך היום, באופן וירטואלי, בפסגת ג'קסון הול (17:00 שעון ישראל), וינסו למצוא בו רמזים בנוגע לעתיד תוכנית רכישת הנכסים של הבנק המרכזי. כמה בכירים בבנק סבורים שיש להתחיל בהקטנת הרכישות במועד קרוב יחסית, ואולם עדיין לא נקבע לכך לוח זמנים.
מדד ניקיי בטוקיו ירד ב-0.4%, הבורסה בשנגחאי עולה ב-0.2%, מדד האנג סנג בהונג קונג מטפס ב-0.1%, וקוספי בקוריאה מאבד 0.1%.
אתמול ננעל המסחר בוול סטריט בירידות שערים: מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.5%, מדד S&P 500 השיל מערכו 0.6% ומדד נאסד"ק נחלש גם ב-0.6%.
6 צפייה בגלריה
ג'רום פאוול יו"ר ה פדרל ריזרב מסיבת עיתונאים 3.3.20
ג'רום פאוול יו"ר ה פדרל ריזרב מסיבת עיתונאים 3.3.20
ג'רום פאוול
(צילום: איי אף פי)