סגור
פרויקט של מקורות הולכת מי ים מותפלים ל כנרת מים התפלה הובלה הופכית
פרויקט של חברת מקורות - הולכת מי ים מותפלים לכנרת (צילום: באדיבות מקורות)

חברת מקורות: עלייה במתקפות הסייבר מתחילת המלחמה

כבר לפני שנה הוציא מבקר המדינה דוח חריף כנגד מוכנות משק המים הישראלי למתקפות סייבר; המלחמה עלולה לפגוע בתוכניות הפיתוח בשלוש השנים הקרובות, אך בחברה לא צופים השפעה על אספקת המים; הרווח הנקי ברבעון השלישי צנח ברקע מכירת מתקן התפלה באשדוד בשנה שעברה

המלחמה עלולה לפגוע בהמשך תוכנית הפיתוח התלת-שנתית (עד 2025) של חברת מקורות ואי-עמידה ביעדי התוכנית לשנה הנוכחית, כך עולה מדוחותיה של מקורות. עם זאת, בחברה לא צופים שהעיכובים בתוכנית הפיתוח ישפיעו על אספקת המים ברחבי המדינה. חברת מקורות נסחרת בארבע סדרות אג"ח בבורסת ת"א.
כמו כן, החברה שבניהולו של עמית לנג מציינת בדוחותיה הכספיים עלייה בכמות מתקפות הסייבר כנגדה מאז תחילת המלחמה. בדצמבר האחרון הוציא מבקר המדינה דוח חריף כנגד המוכנות של משק המים הישראלי למתקפות סייבר, ובעיקר תאגידי וספקי מים.
מבקר המדינה ציין את מקורות כחברה היחידה במשק המים שמוגדרת כתשתית לאומית קריטית ומונחית על ידי מערך הסייבר. מלבד סיכוני התשתית, במקורות סוגרים את הרבעון השלישי עם עלייה משמעותית בהכנסות וברווח הנקי המתואם בעקבות עלייה בכמות המים שהובלה ובתעריף המים.
סך ההכנסות של מקורות ברבעון השלישי הסתכמו ב-1.8 מיליארד שקל, עלייה של 21% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה. היקף צריכת המים הכולל עלה בכ-3.3% ברבעון השלישי של 2023 לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, שהסתכמו ב-1,378 מיליון קוב מים.
במגזר החקלאי עלתה כמות צריכת המים ב-6.4% ל-566 מיליון קוב ובמשקי הבית ב-1.2% לכ-812 מיליון קוב. תעריף המים הממוצע היה גבוה בכ-6.3% ברבעון השלישי של השנה, לעומת התקופה המקבילה אשתקד. כמו כן החברה סיפקה 155 מיליון קוב לרשות הפלסטינית וירדן, היקף דומה לשלושת הרבעונים הראשונים של 2022.
עלות המכירות של החברה, שהיא צרכנית החשמל הגדולה בישראל עם כ-4% מסך החשמל המופק במדינה, עמד על 1.26 מיליארד שקל ברבעון השלישי של השנה, לעומת 1.15 מיליארד שקל ברבעון המקביל של שנה שעברה, והרווח התפעולי עלה בכ-71% ל-481 מיליון שקל.
הרווח הנקי של החברה ברבעון השלישי עמד על 57 מיליון שקל, ירידה חדה מרווח נקי של 283 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנה שעברה, שנבע בעיקר ממכירת מתקן התפלה של החברה באשדוד בשנה שעברה.
בנטרול המכירה, הרווח הנקי של מקורות ברבעון השלישי של השנה שעברה עמד על 7 מיליון שקל בלבד. תקציב הפיתוח השנתי של מקורות עומד על 1.5 מיליארד שקל, מה שמחייב גיוסי הון. לחברה דירוג גבוה מחברת מעלות s&p שעומד על AAA.