סגור

פייזר: הגלולה נגד הקורונה מפחיתה ב-89% את הסיכוי לאשפוז ותמותה

חברת התרופות מדווחת על השלב השלישי בניסוי של הגלולה שפיתחה בשילוב עם תרופה נגד HIV, בו נבדקו מעל 1,200 חולי קורונה מבוגרים במצב קל עד בינוני; אם תאושר התרופה על ידי הרגולטורים יהווה הדבר בבחינת פריצת דרך בטיפול במחלה

פריצת דרך בטיפול במחלת הקורונה? פייזר מדווחת כי השלב השלישי בניסוי שלה בגלולה לקורונה בשילוב עם תרופה נגד HIV הופסק מוקדם מהצפוי, לאחר שתוצאות הביניים הראו כי הטיפול מפחית ב-89% את הסיכון לאשפוז או למוות במבוגרים הנמצאים בסיכון לפתח מחלה קשה. בעקבות כך מזנקת מניית החברה בשלב הטרום מסחר בוול סטריט.


לפי דיווח של CNBC, במחקר של פייזר נבדקו 1,219 חולים שאובחנו עם מחלת קורונה קלה עד בינונית, ושהיו בעלי לפחות גורם סיכון אחד לפתח מחלה קשה, כמו השמנת יתר או גיל מבוגר. הם אומתו כנדבקים בחמשת הימים האחרונים. לפי פייזר, 6 משתתפים אושפזו ואף אחד לא מת מתוך 607 המשתתפים שקיבלו את התרופה בשילוב עם התרופה נגד HIV בתוך חמישה ימים מהופעת הסימפטומים. זאת בהשוואה ל-41 מאושפזים ו-10 מתים מתוך 612 האנשים שקיבלו את תרופת הדמה.

1 צפייה בגלריה
רומניה בוקרשט קורונה בית חולים
רומניה בוקרשט קורונה בית חולים
מחלקת קורונה
(צילום: איי פי)
בכך מצטרפת התרופה לגלולה שפיתחו במרק שהציגה יעילות של 50% בטיפול בקורונה מיד לאחר הופעת התסמינים הראשונים, כלומר תוצאותיה טובות בהרבה. התרופה של מרק אושרה אתמול טיפול בבריטניה. אם התרופה של פייזר תאושר על ידי הרגולטורים, יהווה הדבר קרוב לוודאי נקודת מפנה במלחמה העולמית המתמשכת נגד הקורונה. מפייזר נמסר כי בכוונתם להגיש את הנתונים שאספו למנהל התרפות והמזון האמריקאי (FDA) "בהקדם האפשרי".
הגלולה של פייזר, או בשמה המדעי PF-07321332, פועלת על ידי כך שהיא מעכבת אנזים שהנגיף זקוק לו כדי להשתכפל בתאים. תרופות אחרות מהמשפחה משמשות לטיפול בנגיפים כמו HIV והפטיטיס סי. הטיפול חוסם למעשה את יכולתו של הנגיף להשתכפל, להרוס איברים בגוף ולהדביק אחרים.
התרופה נגד HIV – ריטונאהביר (ritonavir ) - עוזרת להאט את המטבוליזם של התרופה של פייזר כך שהיא נשארת פעילה בגוף לאורך תקופות זמן ארוכות יותר ובריכוזים גבוהים יותר, כך לפי הצהרת החברה
"הנתונים הללו מצביעים על כך שהתרופה שלנו לטיפול אוראלי, אם תאושר על ידי הרגולטורים, היא בעלת הפוטנציאל להציל חיים, להפחית את חומרת המחלה, ולבטל 9 מבין כל 10 אשפוזים", מסר מנכ"ל פייזר, אלברט בורלא. בראיון שנערך באפריל אמר בורלא שהתרופה של פייזר עשויה להיות זמינה בארה"ב עד סוף השנה.