סגור

בלעדי
סקיי קונה 50% מחברת ניהול מועדוני הלקוחות דולצ'ה ויטה

קרן הפרייבט אקוויטי תשקיע 150-100 מיליון שקל בחברה שמקימה ומתפעלת מועדוני לקוחות לפי שווי חברה של 220 מיליון שקל. מרבית הכסף של סקיי יוזרם לדולצ'ה ויטה, וחלקו יופנה לרכישת מניות ישירות מהמייסד דודו מחלב, שימשיך להחזיק ביתר המניות

שבוע לאחר שהשלימה את גיוס הקרן הרביעית שלה, חברת קרנות הפרייבט אקוויטי סקיי (Sky) מבצעת עסקה ראשונה באמצעותה. ל"כלכליסט" נודע כי סקיי רוכשת 50% מחברת דולצ'ה ויטה, שעוסקת בהקמה, ניהול ותפעול של מועדוני לקוחות, לפי שווי חברה של 220 מיליון שקל.
סקיי תשקיע 150-100 מיליון שקל במסגרת העסקה. מרבית הכסף תוזרם לתוך החברה, וחלקו יופנה לרכישת מניות באופן ישיר ממייסד החברה דודו מחלב, שימשיך להחזיק ב־50% מדולצ'ה ויטה לאחר השלמת העסקה.

הכסף שתזרים קרן סקיי ישמש את החברה להתרחבות לתחומי פעילות נוספים, ובראשם תחום הפינטק, וכן לפיתוח פלטפורמה טכנולוגית בתחום התשלומים, שתשמש ארנקים דיגיטליים.
דולצ'ה ויטה הוקמה בידי מחלב ב־2008, והיא פועלת בתחום ניהול מועדוני הלקוחות וניהול תוכניות נאמנות. החברה, שמעסיקה 60 עובדים ממשרדיה בבית גיבור ספורט במתחם הבורסה ברמת גן, מנהלת תוכניות ללקוחות טריפל A עבור בנקים (דוגמת דיסקונט), חברות ביטוח, רשתות קמעונאיות (דוגמת שופרסל), חברות כרטיסי אשראי (דוגמת כאל), וכן גופים ממשלתיים וציבוריים. המועדונים האלה משרתים למעלה מ־2.5 מיליון לקוחות קצה.
למעשה, הטכנולוגיה והשירותים של דולצ'ה ויטה באים לידי ביטוי, בין היתר, בעת שהלקוחות מממשים הטבות. כך, אם לקוח מממש הטבה של 1+1 בקולנוע — שאותה קיבל מחברת כרטיסי האשראי שלו — דולצ'ה ויטה היא שמתפעלת את כל המנגנון, הן מהבחינה הטכנולוגית והן מהבחינה המסחרית: העברת התשלום, רישום השימוש בהטבה, ויתר התיאומים שנדרשים מול הלקוח והספק.
לפי מקורבים לעסקה, דולצ'ה ויטה מציגה שיעורי צמיחה דו־ספרתיים גבוהים בשנים האחרונות, וזאת בזכות יכולות סחר וטכנולוגיה מתקדמת, שבאה לידי ביטוי גם בכלים חכמים לניהול סיכונים.
סקיי, שגייסה בשבוע שעבר 350 מיליון דולר לקרן הרביעית שלה, החליטה לבצע את ההשקעה בחברה על רקע השינוי המהותי שעובר תחום מועדוני הלקוחות ותוכניות הנאמנות. תחום זה עובר משיווק רוחבי והמוני לשיווק לפי סגמנטים, שנעשה בהתאמה אישית, מה שדורש ניהול המבוסס על טכנולוגיה ופתרונות תשלום מתקדמים ובהתאמה אישית — דבר הכרחי מבחינת חברות דוגמת דולצ'ה ויטה בתחרות מול שלל הארנקים הדיגיטליים, שמציעים פתרונות גנריים באופן יחסי.
כאמור, חלק מהכסף שסקיי מזרימה לחברה ישמש להקמת פלטפורמת תשלומים טכנולוגית, שבה ישולבו יכולות הסחר וניהול הסיכונים הקיימות של דולצ'ה ויטה, כשהמטרה היא לאפשר ללקוחות שירצו בכך לרכוש רק את הטכנולוגיה, בלי השירותים המסחריים הנלווים.
קרן סקיי, בניהול משותף של צבי יוכמן וניר דגן, מתמחה בהשקעות בחברות ישראליות בוגרות, הפועלות בשלל תחומים. הקרן מתאפיינת במעורבות גבוהה בחברות שבהן היא משקיעה, וזאת כדי להשיא ערך למשקיעים. הקרן הוקמה ב־2005 ומאז גייסה כ־800 מיליון דולר בארבע קרנות. פרט ליוכמן ודגן שותפים בקרן גם אמיר ארבן, ציון אגיב, ליאת פייקין־בנימיני ומיטל הלר.
בין ההשקעות הבולטות של סקיי ניתן לציין את יבואנית מוצרי אפל לישראל iDigital, שהונפקה בחודש דצמבר האחרון בבורסת ת"א לפי שווי של 775 מיליון שקל, א.ל מסננים, קל־גב, אזטק, סולתם רדד ו־NGSOFT.
1 צפייה בגלריה
ניר דגן מנהל קרן סקיי
ניר דגן מנהל קרן סקיי
ניר דגן, שותף־מנהל בקרן סקיי
(צילום: אלי אטיאס)