סגור
שקל דולר מט"ח שוק המט"ח מלחמה בעזה חרבות ברזל
(צילום: AP Photo/Leo Correa שאטרסטוק)

מסחר תנודתי במט"ח אחרי חידוש האש ונאום פאוול: הדולר יורד ל-3.71 שקלים

מוקדם יותר נסחר המטבע האמריקאי מעל ל-3.74 שקלים; חמאס הפר את הסכם הפסקת האש וצה"ל חידש את הירי ברצועת עזה; המטבע האירופי נסחר ב-4.035 שקלים, אחרי שטיפס ל-4.08 שקלים; נאום פאוול גורר את המטבע האמריקאי לירידות מול המטבעות המובילים והשקל

הדולר יורד ל-3.71 שקלים, אחרי שטיפס מוקדם יותר מעל ל-3.74 שקלים. היום חודשה האש ברצועת עזה. אתמול, כשחלק מההערכות היו כי הפסקת האש עומדת לקראת סיום, עלה המטבע האמריקאי לרמה של 3.72 שקלים.
נאום פאוול הערב גרר את המטבע האמריקאי לירידות מול המטבעות העיקריים בשעה האחרונה ואף מול מקבילו הישראלי. פאוול אמר כי רמת המחירים בכיוון הנכון (ומדדי האינפלציה בארה"ב מעידים על כך), אך מנגד הוא גם ציין כי מוקדם לדבר על הורדת ריבית ואף לא פוסל העלאות נוספות.
הפאונד, הין היפני והדולר האוסטרלי מזנקים מול הדולר. היורו יציב מול האמריקאי. מול סל 6 המטבעות העיקריים רושם הדולר ירידה של 0.3% ל-103.090 נק'.
גם היורו התחזק הבוקר מול המטבע המקומי ונסחר ברמה של 4.08 שקלים, לעומת 4.06 שקלים אתמול. אך עתה יורד ל-4.035 שקלים.
חמאס לא העביר הלילה לישראל רשימת חטופים לשחרור, ומעט לפני השעה שש בבוקר החל בירי של רקטות לעוטף עזה. בתגובה הודיע צה"ל כי חמאס הפר את ההסכם - וחידש את האש ברצועה.
בשבועות האחרונים התחזק השקל, למרות המלחמה בעזה, ושלשום אף נגע ברמה של 3.67 שקלים לדולר.
השבוע הותיר בנק ישראל את הריבית ללא שינוי, בשיעור של 4.75%. הנגיד אמיר ירון אמר אתמול כי "הכלכלה הישראלית איתנה ויציבה, והיא מושתתת על יסודות כלכליים חסונים ובריאים. ידענו להתאושש מתקופות קשות בעבר ולחזור לשגשג במהרה. נקטנו שורה של צעדים, מהירים ונחושים, אשר נועדו, בין היתר, לייצב את השווקים ולסייע לעסקים ולמשקי הבית להתמודד עם המשבר".
ירון הוסיף כי "התגובה המהירה של בנק ישראל לאירועים נבעה, בין היתר, מהניסיון אותו צברנו בהתמודדות עם משברים בשנים האחרונות. נמשיך לעקוב מקרוב אחר המצב בשווקים ונקבל החלטות על צעדים נוספים ככל שנידרש לכך".