סגור
ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב מסיבת עיתונאים 20.9
ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)

פאוול: "מוקדם מדי לדבר על הורדת ריבית, עדיין עשויים להעלותה"

יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב לא שבע מההאטה באינפלציה ל-3.2%, אחרי 11 העלאות ריבית רצופות מרמה אפסית ל-5.5%; הפד הותיר את הריבית על כנה בשתי החלטותיו האחרונות ובשוק כבר החלו לדבר על הורדה קרובה - הציפיות דחפו את דאו ג'ונס לשיא מתחילת השנה; "יעד האינפלציה שלנו נותר על 2%"

הדיבורים על הורדת ריבית מוקדמים מדי, והפד אף עשוי עוד להעלות את הריבית, כך אמר הערב יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול. לכן מוקדם מדי לומר בביטחון מתי נתחיל במדיניות פחות הדוקה, הוסיף. לדבריו, רמת האינפלציה העכשווית (3.2%) עדיין גבוהה בהרבה מיעד הבנק ל-2%. על כן מוקדם מדי לקבוע ניצחון על האינפלציה, לדבריו.
הפד הותיר את הריבית בהחלטתו האחרונה על 5.5% בפעם השנייה ברצף. ההחלטה הבאה תהיה ב-13 בדצמבר. עד כה, 11 העלאות רצופות של הריבית במשך שנה מרמה אפסית עד ל-5.5% (לשיא של 22 שנה) הובילו להאטה במדד המחירים. המדד זינק כבר מעל ל-9% בשנה שעברה – לשיא מתחילת שנות השמונים.
לדברי פאוול, למרות אינדיקציות חיוביות לאחרונה לגבי רמת המחירים, הבנק מתכנן "להמשיך במדיניות המוניטארית ההדוקה", עד שנשתכנע כי האינפלציה תגיע ליעד שאנו רוצים. "אנחנו מוכנים להדק את המדיניות אם יהיה בכך צורך", אמר.
ציפיות השוק כי הפד סיים עם העלאות הריבית (כאמור אחרי שהותיר את הריבית על כנה פעמיים ברצף), ואף בדרך לחתוך את הריבית ב-2024, סייעה לראלי בוול סטריט לאחרונה, שהובילה את דאו ג'ונס לשיא מתחילת השנה. המדד זינק ביותר מ-8% בנובמבר.
מדד הצריכה הפרטית (מדד האינפלציה החשוב עבור הפד) טיפס ב-3% בחישוב שנתי באוקטובר, ומדד הליבה (ללא מוצרי מזון ואנרגיה) עלה ב-3.5%, כצפוי. ירידות חדות במחירי האנרגיה אחראים לעיקר ההאטה באינפלציה.
"המהלכים הנחושים שביצענו בדמות הידוק המדיניות המוניטארית מפעילים לחץ על פעילות המשק (שוק התעסוקה) ועל המחירים", אמר פאוול. הוא הוסיף כי "מדיניות מוניטארית בדרך כלל משפיעה על הכלכלה באיחור, ולכן האפקט הכולל של ההידוק טרם הורגש".
שוק התעסוקה בארה"ב מראה סימני חולשה לאחרונה, כפי שקיווה הפד (שוק תעסוקה חזק הוא גורם מרכזי לעליית מחירים לפי הבנק). ובאוקטובר נרשמה תוספת משרות חדשות של 150 אלף - הצפי היה לירידה ל-170 אלף משרות חדשות שנוספו למשק האמריקאי לעומת 297 אלף משרות (הנתון המעודכן) שנוספו בספטמבר, וגם אז האנליסטים ציפו לתוספת של 170 אלף משרות בלבד. באוגוסט המספר עודכן ל-165 אלף משרות מ-227 אלף.
אך פאוול עדיין מתייחס לשוק התעסוקה "כחזק מאד". זאת למרות שהוא ציין כי קצב תוספת המשרות החדשות שרושם האטה מסייע להשיב את היחס בין ההיצע לביקוש לרמות שהוא מקווה להן, על מנת לגרום להאטה במחירים במשק.