סגור

ירון אנג'ל הסיט את האש, ישב בכלא וקיבל מענק כפול, ועכשיו מגיע עוד אחד

בעלי המניות של מאפיות אנג'ל יתכנסו כדי לאשר לירון אנג'ל, המנכ"ל ומבעלי השליטה, בונוס של 150 אלף שקל על 2020. ב־2018 ריצה מאסר על קרטל הלחם ובכך חילץ את החברה מכתב אישום, וקיבל בונוס כפול

מאפיות אנג'ל מבקשת להעניק לירון אנג'ל, המנכ"ל ואחד מבעלי השליטה, בונוס של 150 אלף שקל עבור שנת 2020. אם הבונוס יאושר, היקף המענקים לאנג'ל בשלוש השנים האחרונות יגיע ל־600 אלף שקל.
מחצית מהסכום ניתן לו עבור שנת 2018, השנה שבה ריצה עונש מאסר בשל חלקה של החברה בקרטל הלחם. הבונוס בשנה זו היה כפול מהרגיל, משום שאנג'ל לקח על עצמו את האחריות כך שנגד החברה לא הוגש כתב אישום.
1 צפייה בגלריה
ירון אנג'ל מנכל ו בעלי מאפיות אנג'ל
ירון אנג'ל מנכל ו בעלי מאפיות אנג'ל
ירון אנג'ל. ב־2020 ירדו המכירות ב־11%
(צילום: תומי הרפז)
2020 היתה שנה טובה עבור חברות הקמעונאות והמזון, אולם מאפיית אנג'ל לא היתה חלק מהחגיגה. המכירות ירדו ב־11% בהשוואה ל־2019 והסתכמו ב־415 מיליון שקל.
עם זאת, הפסדי החברה נחתכו בחצי ל־5.2 מיליון שקל, אך זאת בעיקר הודות להכרה בהפסדים בשל מכירת מגדניית אנג'ל בכ־6 מיליון שקל ב־2019.
בהתאם, מניית אנג'ל ירדה ב־4% במהלך 2020 בעוד מדד ת"א־תעשייה עלה בכמעט 16%. מתחילת השנה ירדה מניית החברה ב־7% בעוד מדד היחס רשם עלייה של כמעט 6%.
עוד כחודש, ב־12 באוגוסט, יתבקשו בעלי המניות של החברה לאשר לירון אנג'ל מענק של 150 אלף שקל, השווה לשתי משכורות חודשיות. המענק יובא להצבעה חרף העובדה שהמנכ"ל לא עמד ביעדים הנדרשים לקבלתו, אך ועדת התגמול של הדירקטוריון החליטה להעניק לו אותו בכל זאת - על בסיס שיקול דעת השמור לה במקרה של אי עמידה ביעדים.
הוועדה נימקה את המענק בכך שאנג'ל "מחזיק בידע, כישורים וניסיון רב בניהול החברה, וישנה חשיבות רבה בשימורו כמנכ"ל החברה. חתירתו לקידום עסקי החברה הביאה לשיפור בביצועיה הכספיים ולצליחת משבר הקורונה".
לשם אישור המענק יש צורך ברוב מבין בעלי מניות המיעוט, שמחזיקים בכמעט 60% ממניות החברה. משפחת אנג'ל מחזיקה בכ־41% מהמניות.
ללא המענק, עלות שכרו של אנג'ל ב־2020 עמדה על 1.45 מיליון שקל. המענק שקיבל אנג'ל ב־2019 היה זהה בגובהו. ב־2018, לעומת זאת, קיבל מענק כפול של 300 אלף שקל, תוך חריגה ממדיניות התגמול של החברה שקובעת שהבונוס לא יעלה על שתי משכורות חודשיות. הנימוקים לכך היו שונים בתכלית מאלו שמועלים כעת בפני בעלי המניות.
בפברואר 2018 הוטל על ירון אנג'ל עונש של חמישה חודשי מאסר בעקבות חלקו בקרטל הלחם. זאת לאחר שהודה והורשע במסגרת הסדר טיעון. קרטל הלחם היא פרשה שבמסגרתה מספר מאפיות בירושלים החליטו להביא לסופה תחרות עזה ביניהן באמצעות חלוקת העיר לגזרות שונות; סוכם כי בכל גזרה תפעל מאפיה אחת באופן בלעדי.
החלוקה הלא חוקית הובילה לעלייה במחירי הלחם ולפגיעה בתחרות. במהלך שהותו בכלא נשאר אנג'ל בתפקיד מנכ"ל החברה. במאפיות אנג'ל הסבירו את ההחלטה בכך שתקופת מאסרו קצרה ובקושי למצוא לו מחליף.
כן החליטה החברה להעניק לו בונוס כפול, ונימקה זאת בכך שהוא פעל רבות למען החברה גם בתקופת המאסר וגם בכך שהוא הסכים לקחת על עצמו עונש מחמיר; בכך הסכימה רשות ההגבלים העסקיים לחזור בה מכתב האישום נגד המאפייה, ואף הפחיתה את הקנס שהוטל על החברה ב־700 אלף שקל ל־1.4 מיליון שקל.