סגור

אלרוב בדוח מקצועי על הנפקת כלל: "הדירקטוריון לא פעל בתום לב"

חברת הנדל"ן שבשליטת אלפרד אקירוב ממשיכה להיאבק נגד ההנפקה שערכה אתמול כלל ביטוח, שבה השתתפה אלרוב - שמעוניינת לקבל היתר שליטה בכלל; אלרוב שלחה לכלל דוח של פרופ' ברק אורבך שטוען כי בכירים בכלל ניסו לשמור על היעדר השליטה; גם פסגות השתתפה בהנפקה ורכשה מניות ב-50 מיליון שקל

אלפרד אקירוב ממשיך במאבק נגד הנפקת המניות של כלל ביטוח, גם אחרי שהשקיע אתמול 62 מיליון שקל במכרז המוסדי של החברה.
אלרוב נדל"ן שבשליטת אקירוב שלחה לדירקטוריון כלל מכתב, אליו צירפה דוח שטוען כי אין אינדיקציות לכך שהדירקטוריון וההנהלה הבכירה של כלל ביטוח פעלו בתום לב או דאגו שכל נושאי המשרה הרלוונטיים יהיו מעודכנים בתוכניות החברה.
את הדוח ערך פרופ' ברק אורבך מאוניברסיטת אריזונה, מומחה תאגידי בינלאומי, לרבות מומחה לדיני הגבלים עסקיים, ממשל תאגידי ורגולציה וכלכלה דיגיטלית.
עוד טוען הדוח כי ההנפקה החפוזה של חברת כלל ("Clal’s blitz public offering") מצביעה על כך שלכאורה הדירקטוריון וההנהלה הבכירה של חברת כלל פעלו שלא בתום לב והפרו את חובת הזהירות וחובת האמונים. בין היתר, לפי הדוח, פעלו באופן שניתן להקביל למעין הפעלת "גלולת רעל" כדי להגן על "היעדר השליטה בחברה" ועל תפקידם בחברת כלל.
אורבך כתב כי הנסיבות הקיצוניות מעלות שאלות ביחס למעורבות ואחריות של היועמ"ש הפנימית של חברת כלל וכן של היועצים המשפטיים והפיננסיים שלה.
אלרוב מציעה לכלל לשקול שוב השקעה של אלרוב עצמה בכלל, במקום ההנפקה שערכה כלל לפי מחיר השוק של המניה וללא הנחה.
אתמול ערכה כלל את השלב המוסדי של הנפקת המניות, ובו גייסה 493 מיליון שקל. אלפרד אקירוב רכש מניות ב-62 מיליון שקל באמצעות בנק מזרחי טפחות.
עוד בלטו ברשימת המשתתפים בית ההשקעות פסגות, תחת הבעלות החדשה של רני צים, שרכש מניות ב-50 מיליון שקל באמצעות כספי הנוסטרו של פסגות.
עוד במשקיעים בהנפקה - אי.בי.אי רכש מניות ב-45 מיליון שקל, וחברת הבנייה דונה של שלום שי, שמחזיקה כבר ב-5% ממניות כלל ביטוח ומעוניינת לקבל היתר אחזקה למנה כפולה, רכשה מניות ב024 מיליון שקל כדי לשמר את חלקה בכלל ביטוח.
אלרוב החזיקה לפני ההנפקה ב-15% ממניות כלל. כדי לשמור על חלקה בחברה ולא לדלל אותה עם גיוס המניות החדש, היא נדרשה להשקיע בהנפקה.
גיוס ההון של כלל מהווה בעיה עבור אקירוב, שמעוניין להגדיל את אחזקותיו בכלל ולהשתלט על החברה. בתחילת דצמבר האחרון הגיש דירקטוריון אלרוב נדל"ן בקשה לרשות ההון לקבלת היתר שליטה בכלל ביטוח, כך שירכוש 15% נוספים מכלל החזקות ויגיע לנתח של 30% מהחברה. האישור טרם התקבל. ההנפקה, שהייתה מדללת את אחזקות אלרוב בחברה, הופכת את האפשרות שירכוש את השליטה בכלל החזקות לקשה יותר, או לכל הפחות ליקרה יותר, למימוש.
1 צפייה בגלריה
אלפרד אקירוב
אלפרד אקירוב
אלפרד אקירוב
(יונתן בלום)