סגור
מואנד ריאן
מואנד ריאן (צילום: יונתן בלום)

בלעדי
בעל השליטה במלרן נטל אשראי מלקוחות החברה, מבלי לדווח על כך

בדיקה פנימית של חברת האשראי החוץ בנקאי מצאה שחברה שבבעלות מלאה של בעל השליטה מואנד ריאן נטלה אשראי בהיקף 9 מיליון שקל משני לקוחות של מלרן; בתחילת השנה הנוכחית הופסקה פעילות החברה הפרטית העיקרית בקבוצת האחזקות של ריאן

בעל השליטה בחברת האשראי החוץ בנקאי מלרן נטל אשראי מלקוחות של החברה, מבלי לדווח על כך.
בדיקה פנימית של החברה הציבורית העלתה כי חברה שבבעלות מואנד ריאן, בעל השליטה במלרן (53.7%), נטלה אשראי משני לקוחות של מלרן. עוד נודע לכלכליסט כי מנהל הסיכונים של מלרן אוהד סיסו התפטר מתפקידו בחברה.
מניית מלרן צונחת היום בצהריים ביותר מ-7% לאחר שירדה ב-20% בשנה האחרונה. החברה נסחרת בשווי של כ-160 מיליון שקל.
מלרן דיווחה היום למשקיעיה כי חברה שבשליטה מלאה של ריאן לוותה משני לקוחות של מלרן אשראי בהיקף של 9 מיליון שקל לאורך המחצית השנייה של 2023.
מלרן כתבה שהחברה של ריאן תפרע את האשראי שנטלה, ותנאי ההתקשרות של מלרן עם מעניקי האשראי נקבעו עוד טרם אלו הלוו הון לחברה הפרטית של בעל השליטה.
הדיווח אינו חושף איזו חברה של ריאן לוותה ממלרן. במקביל לאחזקתו במלרן, ריאן מחזיק בחברת האחזקות יא מ.אי.מ הולדינגס, שככל הידוע החברה המסחרית העיקרית בה היא מלרן סמנט הפרטית, יבואנית של מלט, ברזל ואגרגטים.
לכלכליסט נודע כי בתחילת השנה הנוכחית הוחלט להפסיק את פעילות החברה כיוון שרוב המלט שהגיע לישראל יובא מטורקיה.
החברות שלוו ממלרן ולאחר מכן הלוו לחברה של בעל השליטה מוגדרות כנש"פים - נותני שירותים פיננסים - שהם לרוב סניפי המרת מטבעות.
על פי הדוח הכספי של מלרן, חברות אלו מהוות 24% מהיקף הלקוחות ברבעון השלישי של השנה. החברות שעוסקות בהמרת מטבע ובניכיון צ'קים היוו בשנתיים האחרונות מקור לקריסתן של שתי חברות אשראי חוץ בנקאיות – יונט קרדיט וגיבוי החזקות. בשתי חברות אלו התגלו אי סדרים כספיים שבמסגרתם נעלמו מיליוני שקלים והחברות קרסו תוך חודשים ספורים.
מלרן ממקדת את פעילותה במגזר הערבי ובמגזר החרדי. זו לא הפעם הראשונה בה פעילות האשראי של מלרן מתנגשת עם פעולותיו העסקיות האחרות של ריאן.
חברת המלט של ריאן הייתה אמורה בעבר להימכר לחברת תוראב כנגד 17% ממניותיה. אותה תוראב הייתה ערבה לאחת מההלוואות הגדולות של מלרן לחברת הבנייה מחאמיד תאופיק בהיקף של 15 מיליון שקל. הלוואה זו הסתבכה ומלרן פנתה לבית המשפט כדי לגבות את הסכום, כך שריאן נמצא בסוג של ניגוד אינטרסים כאשר הוא צריך לגבות הון מערב שאמור לרכוש ממנו חברה.