סגור
תחנת ה כוח אשכול ב אשדוד
תחנת הכוח אשכול באשדוד (צילום: גדי קבלו)

בלעדי
חברת החשמל תפסיק להיות מונופול: דליה אנרגיה תרכוש את תחנת הכוח אשכול ב-9 מיליארד שקל

דירקטוריון חברת החשמל אישר את הצעתה של דליה, היחידה שהגישה הצעה במכרז המחודש לרכישת תחנת הכוח; במכרז הראשון הציעה דליה לרכוש את התחנה ב-12.4 מיליארד שקל אך המכרז בוטל בשל פער גדול מדי בין ההצעה שלה להצעה השנייה בגובהה

דירקטוריון חברת החשמל אישר את קבלת ההצעה של דליה אנרגיה לרכישת תחנת הכח אשכול תמורת כ-9 מיליארד שקל. עם השלמת המכירה תחדל חברת החשמל להיות מונופול ותחזיק ב-40% ממשק החשמל בארץ.
ההצעה של דליה הייתה היחידה שהוגשה במכרז השני למכירת התחנה, אחרי שהמכרז הראשון בוטל בשל פער של 5 מיליארד שקל בין ההצעה הזוכה של דליה שעמדה על 12.375 מיליארד שקל להצעה של או.פי.סי וקרן נוי, שהציעו שווי של 7.088 מיליארד שקל והגיעו למקום השני במכרז.
הפער הגדול בין ההצעות גרם לגורמים המממנים של דליה להודיע כי לא יעמידו את המימון, ודליה הודיעה שלא תוכל לעמוד בהצעה שלה. או.פי.סי ונוי דרשו להכיר בהן כזוכות במכרז, אך במקום זאת החליטו בחברת החשמל לבצע מכרז חוזר עם מחיר מינימום של 9 מיליארד שקל. הסכום המדויק שהציעה דליה במכרז החוזר הוא 9,001,181,818 שקל.
חברת החשמל העבירה היום לדליה אנרגיה את הודעת הזכייה במכרז. מאיר שפיגלר, מנכ"ל חברת החשמל אמר כי "מדובר באחד המכרזים המורכבים בשוק האנרגיה והתשתיות, שהסתיים בפסק דין תקדימי ומהדהד שיהווה אבן דרך בדיני המכרזים.
"האמונה של חברת החשמל והדבקות בשמירה על האינטרס הציבורי כמו גם העמידה האיתנה לטובת העניין, גברו על כל שיקול אחר והן הוכיחו את עצמן כאות ועדות לממלכתיות, מקצועיות ונאמנות חברתית".
שני הצדדים יתקדמו עתה לחתימה על הסכם ואחריה יוקצה פרק זמן של חמישה חודשים להשלמת העסקה והעברת התשלום.