סגור

בלעדי
בתי ההשקעות לוטשים עיניים להשתלבות ברפורמת הבנקאות הפתוחה

איגוד בתי ההשקעות שלח מכתב למשרד האוצר, רשות שוק ההון ורשות ני"ע, שבו ביקש פטור מהליך הרישוי המאפשר גישה למידע על לקוחות, בדומה לפטור שיקבלו הבנקים וחברות כרטיסי האשראי

לא רק חברות הפינטק: גם בתי ההשקעות רוצים לקחת חלק ברפורמת הבנקאות הפתוחה. לידי "כלכליסט" הגיע מכתב ששלח בשבוע שעבר איגוד בתי ההשקעות למשרד האוצר, רשות שוק ההון ורשות ניירות ערך, ובו הוא מבקש כי בתי ההשקעות יקבלו פטור מתהליך הרישוי, המאפשר גישה למאגר נתוני הלקוחות הקיים בבנקים.


רפורמת הבנקאות הפתוחה נכללת בחוק ההסדרים. מדובר ברפורמה משמעותית בתחום הפיננסים, שבמסגרתה הבנקים צריכים לפתוח את המידע הקיים על לקוחותיהם לגורם חיצוני (הכוונה בעיקר לחברות הפינטק), במידה שהלקוח הסכים לכך. עם המידע הזה, גופים אלה יוכלו להציע ללקוח הצעות המתאימות לצרכיו, להשוות עבורו עלויות של שירותים פיננסיים, לייעץ לו ולעשות פעולות נוספות, שישפרו את יכולת הצרכנות הפיננסית.
היות שמדובר במידע רגיש, במסגרת תזכיר החוק נקבע כי רק גופים עם רישיון יקבלו גישה לנתונים. רשות ני"ע אמורה לפקח על אותם גופים, ולקבוע תנאי רישיון שיכללו, בין היתר, דרישות בתחום אבטחת מידע ושמירה על הפרטיות, ומנגד לא יהיו נוקשים מדי, מה שעלול להביא לכך שלא ייכנסו כמעט גופים לפעילות שכזו.
במסגרת תזכיר החוק שפורסם בעבר (טרם פורסמה גרסה עדכנית), ישנם כמה גופים שיהיו זכאים לפטור מתהליך רישוי שכזה. מדובר בבנקים, בחברות כרטיסי האשראי ואגודות אשראי. הפטור ניתן להם מכמה נימוקים, ובראשם מכיוון שמדובר בגופים שממילא נמצאים תחת פיקוח.
על כן, באיגוד בתי ההשקעות מבקשים להוסיף לרשימת הגופים שפטורים מהליך הרישוי גם גופים המנהלים קופ"ג, מנהלי תיקים, חבר בורסה שאינו בנק ובעל רישיון מורחב למתן שירות בנכס פיננסי או רישיון למתן אשראי. מדובר בפעילויות שנמצאות תחת הליך רישוי ופיקוח של רשות ני"ע ורשות שוק ההון.
"גופים אלה צריכים להיות זכאים אף הם לפטור מחובת רישוי לנותנים שירות מידע פיננסי. זאת, מאחר שהפעילויות המתבצעות אצל בתי ההשקעות עומדות בכל הטעמים המוזכרים בתזכיר החוק שבגינם מוצע לפטור מחובת רישוי גופים אחרים", כותב מנכ"ל איגוד בתי ההשקעות עו"ד נמרוד ספיר במכתב.
בבתי ההשקעות מנסים להרגיע את החשש לגבי סוגיית אבטחת מידע ‑ אחד הסיכונים המרכזיים הכרוכים ברפורמת הבנקאות הפתוחה — וכותבים: "בתי ההשקעות מציגים ללקוחותיהם באופן שוטף מידע בעניין פעילותם הפיננסית באמצעות מערכת טכנולוגית מאובטחת, ומנהלים מאגרי מידע גדולים, הכפופים לדרישות אבטחת מידע".
עוד נכתב כי "בתי ההשקעות בישראל הינם מחוללי תחרות בשוק ההון ובמגזר הפיננסי. קיימת חשיבות רבה להעניק את הפטור מרישוי גם לגופים כאמור ולאפשר להם להעניק את השירותים מבלי להידרש בהליך המיותר לקבלת רישיון נוסף, בייחוד בהיותם מפוקחים באופן מחמיר על ידי הרגולטורים כבר כיום".
רפורמת הבנקאות הפתוחה מיועדת אמנם בעיקר לחברות הפינטק, שאמורות להציע ללקוחות שירותי השוואת עלויות בעזרת המידע, אולם נראה שגם בתי ההשקעות לוטשים עיניים לעבר המידע הזה, שיכול לסייע להם בגיוס כספים למוצריהם.
במסגרת רפורמת הבנקאות הפתוחה יפתחו הבנקים באופן מדורג את המידע על לקוחותיהם (עו"ש, כרטיסי אשראי, הלוואות ופיקדונות ופעילות הני"ע), כאשר ניתן להעריך שהמידע שיעניין את בתי ההשקעות במיוחד הוא המידע בנושא חשבון ני"ע, והיקף החסכונות שלהם.


1 צפייה בגלריה
שר האוצר, אביגדור ליברמן. האם התמ"א תוארך?
שר האוצר, אביגדור ליברמן. האם התמ"א תוארך?
שר האוצר, אביגדור ליברמן
(אבי מועלם)

לכתבה זו פורסמו 0 תגובות ב 0 דיונים
הוספת תגובה חדשה
אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר אתתנאי השימוש של כלכליסט לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.