סגור

מאסק, צוקרברג ובזוס כבר נערכו ל־2022 עם מימושים

החשש שהראלי של 2021 בשוק המניות לא יחזור השנה הביא את 167 המיליארדרים במדד בלומברג למכור בשנה זו מניות בהיקף חסר תקדים של 42.9 מיליארד דולר. גם בישראל יש מי שמכרו נתחים גדולים מאחזקותיהם, ואותתו: אולי זה הזמן למכור

2021 היתה שנה חלומית בשוק המניות. הציבור התרגל לחיות לצד הקורונה, הבנקים המרכזיים הזרימו לשווקים כספים בכמויות עצומות, והריבית האפסית שלחה את המשקיעים לזרועות נכסי הסיכון.
כתוצאה מכך מדדי המניות הציגו ביצועים חזקים במיוחד בשנה החולפת: S&P 500, שמרכז את 500 החברות הגדולות בארה"ב, סגר את 2021 בעלייה של כמעט 27%, תוך שהוא מציג רמות שיא ב־70 ימי מסחר — שיא של 26 שנים; נאסד"ק, שכולל בתוכו את מניות הטכנולוגיה, ניתר ב־21.4%; ובתל אביב המדדים המובילים ת"א־125 ות"א־35 קפצו ב־31% ו־32% בהתאמה.

האינפלציה שמרימה את ראשה מביאה את ראשי הבנקים המרכזיים לדבר על העלאות ריבית. בהתחשב בכך שעליית ריבית מפחיתה את האטרקטיביות של נכסי הסיכון, רבים בשוק מעריכים שהביצועים של 2021 לא יחזרו על עצמם השנה. נדמה שהחשש הזה הוא לא רק מנת חלקם של מנהלי ההשקעות בגופים המוסדיים, שמנהלים את החסכונות של הציבור, אלא גם של העשירים ביותר.
לפי הנתונים של סוכנות הידיעות בלומברג, 167 אנשי העסקים הכלולים במדד המיליארדרים שלה מכרו במהלך 2021 מניות בהיקף חסר תקדים של 42.9 מיליארד דולר. זהו סכום יותר מכפול בהשוואה למכירות שביצעו ב־2020, שבה האמריקאים העשירים ביותר מכרו מניות ב־20.2 מיליארד דולר. בשנה הזו, שמגפת הקורונה פרצה לחיינו, התבצעה קפיצה משמעותית, שכן ב־2019 אותם מיליארדים מכרו מניות ב־6.6 מיליארד דולר בלבד, פחות מבשנה שקדמה לה.

עם המוכרים הגדולים נמנים מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק (או בשמה החדש מטא), שמכר מניות כמעט בכל יום בשנה החולפת, ואלה הסתכמו ב־4.5 מיליארד דולר — כמעט פי 8 בהשוואה למכירות שביצע בשנה הקודמת; ג'ק דורסי, מייסד הרשת החברתית טוויטר וחברת הפינטק בלוק (שידועה יותר בשמה הקודם סקוור), מכר מניות ב־500 מיליון דולר; מייסד ענקית השבבים אנבידיה ג'נסן הואנג מכר מניות ב־426 מיליון דולר, בעוד ב־2020 הוא מכר מניות ב־168 מיליון דולר בלבד, ובשלוש השנים שקדמו לה הוא לא מכר מניות כלל; מייסד אמזון ג'ף בזוס מכר מניות ביותר מ־9 מיליארד דולר; ומעל כולם בלט אילון מאסק, המייסד והמנכ"ל הצבעוני של טסלה, שמכר מניות ב־12.7 מיליארד דולר, בין היתר לאחר שביצע סקר בטוויטר שבו שאל את העוקבים אם עליו למכור נתח של 10% מחברת הרכב החשמלי שהקים. מנגד, האמריקאים העשירים ביותר כמעט ולא קנו מניות בשנה הזו. היקף הרכישות נותר בקיפאון ועמד על כ־550 מיליון דולר.
גם בישראל: שרי אריסון ושלמה אליהו כבר מימשו
המגמה לא פסחה על ישראל, אולם כאן לא נקבע שיא בשנה החולפת. ב־2021 בעלי עניין, המחזיקים בנתח של 5% ומעלה בחברות ציבוריות או מכהנים כנושאי משרה בהן, מכרו מניות ב־7.1 מיליארד שקל. בניכוי הרכישות שביצעו, הם מכרו נטו מניות ב־4 מיליארד שקל. זוהי עלייה משמעותית בהשוואה ל־2020. בשנה זו בעלי עניין מכרו מניות ב־4.8 מיליארד שקל, והמכירות נטו היו 3 מיליארד שקל. מספר זה רחוק מהשיא שנקבע ב־2018, אז בעלי עניין מכרו מניות בכ־13 מיליארד שקל.
בין המוכרים הגדולים השנה ניתן לציין את שרי אריסון, שמכרה מניות של בנק הפועלים ב־2.9 מיליארד שקל, ואת שלמה אליהו, שמכר מניות של מזרחי טפחות, שאותן קיבל במסגרת המיזוג בין הבנק לבין בנק אגוד שבו החזיק בנתח גדול, בחצי מיליארד שקל.
המניות, הן בישראל והן בארה"ב, נמכרו בין היתר בהנפקות ראשוניות לציבור (IPO) — תחום שבו נשברו ב־2021 השיאים בכל הזירות. בישראל בוצעו 97 הנפקות ראשוניות שבמסגרתן החברות גייסו יותר מ־10 מיליארד שקל, ובבורסות וול סטריט (נאסד"ק ובורסת ניו יורק) הונפקו יותר מאלף חברות שגייסו מעל ל־320 מיליארד דולר — מה שהוביל לכך שבנקי ההשקעות בוול סטריט הציגו הכנסות שיא של יותר מ־10 מיליארד דולר מפעילותם בתחום ההנפקות.
השינוי של ביידן: האולטרה־עשירים ימוסו עוד יותר
מאחורי בליץ המכירות בארה"ב לא עומדת רק אנקת גבהים, אלא עומדים גם שיקולי מס. המפלגה הדמוקרטית, שחזרה לשלטון ב־2020 עם היבחרו של ג'ו ביידן לנשיא במקום דונלד טראמפ, החלה לדבר באופן פומבי, עוד במהלך קמפיין הבחירות, על שינוי במשטר המס באופן שבו האולטרה־עשירים ימוסו עוד יותר. ואכן, בחודש שעבר אישר הקונגרס הטלת מס נוסף של 5% על בעלי הכנסות שנתיות של 10 מיליון דולר ומעלה, ו־3% נוספים על בעלי הכנסות שנתיות של 25 מיליון דולר ומעלה. המס החדש ייכנס לתוקף רק השנה, כך שבעלי ההון ניצלו את 2021 להיערך לטיוב הפוזיציות שלהם בכל הקשור למקסום מרחב התמרון המיסויי שלהם.
מבין השמות הבולטים יש כאלו שיש להם שיקולים נוספים, כמו צוקרברג, שהתחייב יחד עם אשתו לתרום במהלך חייהם 99% מהונם לצדקה - מהלך שמחייב אותם להנזיל את הנכסים שלהם.
הראלי בשווקים שדחף את האמריקאים העשירים ביותר למכירות הביא את השווי המצרפי של 167 המיליארדרים במדד של בלומברג לזנק ב־20% לשיא של 3.6 טריליון דולר. זאת בעוד בסוף 2020 השווי המצרפי שלהם במדד עמד על 3 טריליון דולר, בדומה לשווי השוק הנוכחי של אפל, שקבעה שיא חדש בכל הנוגע לשווי של חברה ציבורית. השווי המצרפי הנוכחי של האמריקאים העשירים ביותר הוא כפול מזה של 2017, אז הוא הסתכם ב־1.8 טריליון דולר.