סגור
אמיר ארבן
אמיר ארבן, שותף בכיר בסקיי (צילום: אלי אטיאס)

בלעדי
קרן סקיי רוכשת את השליטה בקבוצת דאקרים לפי שווי של 150 מיליון שקל

הקרן רוכשת ב־90 מיליון שקל 60% מהקבוצה לעיבוד השבבים והזרקות הפלסטיק. בעלי דאקרים, יוסי אשכנזי, ימשיך להחזיק ב־40% ממניות הקבוצה וינהל אותה. מטרת הרכישה היא להרחיב את פעילות הקבוצה לחו"ל

קרן ההשקעות סקיי רוכשת את השליטה (60%) בקבוצת עיבוד השבבים והזרקות הפלסטיק דאקרים. בעל החברה, יוסי אשכנזי, ימשיך להחזיק ב־40% ממניות החברה וינהל אותה. העסקה מורכבת מהשקעה פנימה וחלקה ישולם לאשכנזי ומשקפת שווי 150 מיליון שקל לדאקרים. ההשקעה של סקיי פנימה והחוצה עומדת על עד 90 מיליון שקל.
הקבוצה הנרכשת כוללת שלוש פעילויות, המקורית דאקרים, שהוקמה על ידי דוד אשכנזי, ושתי פעילויות שנרכשו והוקמו לאורך השנים – רשיונל סיסטמס וגריפין טכנולוגיות.
ההשקעה של סקיי מיועדת לסייע לחברה להתרחב באמצעות רכישות בתחומי הפעילות הקיימים, ובתחומים סינרגטיים בארץ ולהתרחב לחו"ל. כיום הפעילות של הקבוצה היא ברובה בארץ.
דאקרים, שהוקמה בשנת 1981 בידי דוד אשכנזי, פועלת בתחומים של עיבוד שבבי מוצרי מתכת ומכלולים לתעשיית הדפוס והתעשיות הביטחוניות, ותכנון וייצור מוצרים באמצעות הזרקות פלסטיק בתעשיות המכשור הרפואי.
הקבוצה מעסיקה כ־140 עובדים ופועלת בשני אתרי ייצור, בראשון לציון ובקריית גת. עם המוצרים שאותם מייצרת החברה ניתן למנות רכיבים קריטיים לתעשיית החלל והטילים, מכלולים מורכבים לתעשיית הדפוס, מערכות ומארזים למכונות MRI, רובוטים לניתוחים מורכבים, מכונות רפואיות בתחומי הקוסמטיקה, ועוד.
את Rational Systems רכשה דאקרים ב־2008, תקופת משבר הסאב־פריים. רשיונל עסקה אז בייצור עציצים ואדניות פוליאורטן. לאחר הרכישה הרחיבה החברה את פעילותה לייצור מוצרי פלסטיקה מתוחכמים והרכבות אלקטרו־מכניות בתחומי הביטחון, התעופה והרפואה. לקוחותיה הם חברות מכשירים רפואיים, בין היתר לרובוטים לניתוחי גב ולמכשירי לייזר להסרת שיער, וחברות ביטחוניות. החברה מייצרת גם חלקים למערכות ההגנה האווירית של כיפת ברזל וחץ.
במקביל, הקימה דאקרים את גריפין טכנולוגיות ב־2015. זאת, במטרה לתת מענה ללקוחות לייצור מהיר של סדרות קטנות וחלקים מאוד מדויקים בעיבוד שבבים ממוחשב. הפעילות המשולבת נעשית כאמור בשני מפעלים – בראשל"צ, שם פועלים מפעלי ההזרקה והמו"פ, ובקריית גת, שם מצוי מפעל ההרכבות. המפעל בקריית גת הוקם ב־2019 על שטח של 3,500 מ"ר ומתבצעות בו הרכבות של המוצרים הגדולים יותר, בעיקר מערכות רפואיות מורכבות.
בתגובה לפניית כלכליסט מסר אמיר ארבן, שותף בכיר בסקיי: "ההשקעה בחברה מגיעה על רקע הצמיחה והשינוי המהותי שעוברות התעשיות שבהן פועלת החברה, ובמיוחד בתחום הביטחוני. אנחנו מאמינים כי יחד עם השותף המייסד ויחד עם הצוות הניהולי החזק, נוכל להעמיק את פעילות החברה המקומית ולהרחיב את זרועות פעילותה לתחומים ולטריטוריות נוספות".
ככל הידוע, סקיי מתכוונת להרחיב את פעילותה בתחום שבו זו עסקה ראשונה שלה. עבור הקרן זו עסקה שנייה ב־2024, אחרי שבפברואר רכשה את השליטה בחברת התוכנה טלקוד. קרן ההשקעות סקיי (SKY) מתמחה בהשקעות בחברות ישראליות בוגרות בתחומי פעילות מגוונים, ומאופיינת במעורבות גבוהה בתהליך יצירת הערך בחברות הפורטפוליו שלה לאורך השנים ובמערכת שותפויות מוצלחת עם יזמים ומנהלים. סקיי הוקמה ב־2005 וגייסה למעלה מ־800 מיליון דולר במסגרת ארבע קרנות. הקרן מנוהלת על ידי השותפים צביקה יוכמן, ניר דגן, אמיר ארבן, ציון אגיב, ליאת פייקין־בנימיני, מיטל הלר, ליאור פליישמן.
לאחרונה הצטרף לקרן כשותף קובי שלום, לאחר סיום קדנציה כמנכ"ל פועלים אקוויטי. בין השקעותיה של קרן סקיי: קבוצת מיינד, הכוללת את אזטק טלקוד ו־NGSOFT; קבוצת אייקון גרופ, הכוללת את איידיגיטל וויז׳ואל, קלגב, סולתם רדד, דולצ'ה ויטה, א.ל. מסננים וש.א.ל.