סגור

בלעדי לכלכליסט
ג'ורג' חורש נפרד מ־JTLV1 תמורת 100 מיליון שקל

חורש וחברת הנדל"ן תדהר מכרו את מניותיהם בקרן (21% ביחד) למייסדי JTLV1, עמיר בירם ואריאל רוטר. יציאתו של חורש מההשקעה בקרן הנדל"ן המניב מהגדולות בארץ, עשויה להצביע על תפיסתו שהתחום קרוב למיצוי

ג'ורג חורש, יבואן טויוטה, מכר לאחרונה את מניותיו בקרן JTLV1.
לכלכליסט נודע כי חורש וחברת הנדל"ן תדהר, מכרו את מניותיהם (21% ביחד) למייסדים עמיר בירם ואריאל רוטר, שני המשקיעים הגדולים בקרן. חורש מכר מניות ב־100 מיליון שקל ותדהר, בראשות היו"ר והמייסד גיל גבע, מכרה מניות ב־50 מיליון שקל.
2 צפייה בגלריה
ג'ורג' חורש
ג'ורג' חורש
ג'ורג' חורש
(צילום: אוראל כהן)
חורש ותדהר העמידו תחילה את אחזקותיהם בקרן למכירה, ולאחר שכמה גורמים חיצוניים הביעו עניין ברכישת המניות, החליטו בירם ורוטר לרכוש אותן בעצמם.
קרן הנדל"ן המניב JTLV1 הוקמה בידי עמיר בירם ב־2012 והשותפים בה במקור היו אחיו רוני בירם, גיל דויטש - ממייסדי בית ההשקעות אקסלנס, חורש, חברת תדהר ואיש העסקים צביקה בירן. רוטר הוא בנו של גבי רוטר יו"ר הדירקטוריון בחברת האופנה קסטרו , שפנה לכיוון הנדל"ן ועומד בראש רוטר נדל"ן. בירם שימש בעבר מנכ"ל חברת הקניונים בריטיש ישראל שמוזגה למליסרון.
הקרן גייסה 300 מיליון שקל מהשותפים שלה, וצירפה משקיעים נוספים לעסקאות שונות של 700 מיליון שקל נוספים. חורש ותדהר, שהשקיעו 60 מיליון שקל עם כניסתם לקרן, מכרו את המניות בשותפות המקורית, שהיתה בשווי של 300 מיליון שקל, כאמור, כך שהם רשמו רווח של 150% על ההשקעה.
תשואה זו לא כוללת דיבידנדים מוערכים של עשרות מיליוני שקלים שמשך כל אחד מהם מהקרן לאורך השנים מדמי השכירות של הנכסים.
נכסים בשווי מיליארד שקל
הקרן, שפועלת בתחום הנדל"ן המניב בארץ, שימרה את נכסיה - ששוויים מוערך במיליארד שקל - ולא מכרה אותם. העסקאות שלה מניבות NOI מרשים של עשרות מיליוני שקלים בשנה, והמימוש של חורש ותדהר מפתיע לאור העובדה שהנדל"ן המניב, בעיקר הנכסים המסחריים, רושמים עלייה מתמשכת בערכם, גם אחרי הפסקה קלה בשנת הקורונה.
היציאה של חורש מההשקעה בקרן, שהיא אחת הגדולות בארץ בתחום, עשויה להצביע על תפיסתו שהתחום קרוב למיצוי בארץ, בעיקר לאור המעבר לקניות באונליין. בנוסף על הזיכיון ליבוא מכוניות טויוטה לישראל, חורש מחזיק גם בשליש ממניות רשת סופר־פארם ובזכיון למותג H&M בישראל, כך שיש לו היכרות מקרוב עם תחום הקמעונאות.
2 צפייה בגלריה
עמיר בירם מנכל בריטיש ישראל הפורש
עמיר בירם מנכל בריטיש ישראל הפורש
עמיר בירם, ממייסדי הקרן ב־2012
(צילום: תומי הרפז)
עסקת הענק עם מליסרון
קרן JTLV1 ביצעה רכישה ראשונה ב־2013 כשרכשה את שני הקניונים, רננים ברעננה וסביונים ביהוד, מידי מליסרון של ליאורה עופר בעסקה של מיליארד שקל. הקרן צירפה לרכישה את הפניקס (20%) מנורה (20%) ועמיתים (10%). עבור קניון רננים שילמה הקרן 844 מיליון שקל ועבור קניון סביונים היא שילמה כ־178 מיליון שקל.
עסקה מהותית שנייה חתמה הקרן ב־2014 כשרכשה את מתחם יקבי כרמל בראשון לציון תמורת 300 מיליון שקל. מחיר הקרקע בעסקה היה כ־165 מיליון שקל, והיזמים התחייבו לפעול גם לשימור המתחם ההיסטורי, כאשר פרויקט השימור מוערך ב־80 מיליון שקל. תכנית הבנייה שמנסים היזמים לקדם במתחם כוללת 350-300 דירות מגורים ו־250 יחידות דיור מוגן - זאת בבניינים שגובהם עד 30 קומות, ובניין משרדים בן תשע קומות.
עוד נכסים שרכשה הקרן לאחרונה הם החניון בכיכר אתרים שנרכש מעיריית תל אביב תמורת 150 מיליון שקל; מרכז מסחרי שכונתי בשכונת בורוכוב היוקרתית בגבעתיים, צמוד לאצטדיון הכדורגל המכתש; פרויקט בשוק מחנה יהודה בירושלים; קניון סימון באשדוד; ופרויקטים בעפולה וגן יבנה.
לפני כשנתיים הקימו בירם ורוטר יחד עם שלמה גוטמן, מנהל תחום הנדל"ן בחברת הביטוח מגדל לשעבר, קרן נוספת שנייה של JTLV שגייסה 1.5 מיליארד שקל ממשקיעים מוסדיים.