סגור

בלעדי לכלכליסט
כחלון צריך להודות לבאב"ד על השידוך והשכר המפנק ביונט

במסגרת חבילת השכר השערורייתית ליו"ר המיועד של חברת האשראי החוץ־בנקאי, יוכל שר האוצר לשעבר לממש אופציות בתוך חצי שנה בלבד ולהיפגש עם מיליוני שקלים במזומן. סייע בתפירת התפקיד מנכ"ל האוצר עד לפני שנה

שלוש היממות שחלפו מאז נחשפו תנאי השכר המוצעים למשה כחלון כיו"ר יונט קרדיט לא הצליחו להרגיע את הסערה בענף האשראי החוץ־בנקאי. שר האוצר לשעבר טרם הגיב רשמית על החלטתו להצטרף לחברה, אך הפרטים לגבי נסיבות העסקתו והטבות נוספות שהובטחו לו הולכים ונחשפים.

עלות שכרו השנתית של כחלון אמורה להיות 8.3 מיליון שקל תמורת משרה בהיקף של 80%, והיא מורכבת ממענק שנתי קבוע בגובה 864 אלף שקל, דמי ניהול של 1.3 מיליון שקל ותשלום מבוסס מניות. 650 אלף האופציות שכחלון עתיד לקבל יהיו לקניית מניות יונט תמורת 30 אגורות למניה, כשמחיר מניה אתמול עמד על 28 שקל, כך שהמניות ניתנות לו למעשה בחינם. כלומר, תקרת השווי של חבילת האופציות עומדת על סכום עתק של 18 מיליון שקל עבור חמש שנים, שיהוו בסופו של דבר 10% מהחברה. =
2 צפייה בגלריה
אינפו המסע לאישור שכרו של כחלון ביונט קרדיט
אינפו המסע לאישור שכרו של כחלון ביונט קרדיט
המסע לאישור שכרו של כחלון ביונט קרדיט
שווי האופציות לשנה הראשונה של כחלון בתפקיד מסתכם ב־6.1 מיליון שקל, וכחצי מהן — בשווי של כ־3 מיליון שקל — הוא יוכל לממש עד סוף 2021. שאר האופציות יבשילו לאחר שנתיים, שלוש וחמש שנים מרגע החתימה.
חבילת האופציות, שתינתן לו לאחר שנתיים, תלויה בכך שתיק האשראי של החברה יגדל מ־170 ל־270 מיליון שקל, זו שתינתן לו לאחר שלוש שנים תלויה בכך שתיק האשראי יגדל ב־50 מיליון שקל נוספים, ולאחר חמש שנים הוא יגיע להיקף של 800 מיליון שקל. כחלון יוכל לממש את האופציות מתי שיחפוץ במהלך העשור הקרוב, גם אם עזב את החברה — ובלבד שישלים את המימוש בחלוף שנה וחצי מהעזיבה.
תנאי השכר הללו חורגים מהמדיניות ביונט. רכיב התגמול הקבוע חורג ב־50 אלף שקל לשנה, ותקופת ההבשלה של האופציות שנקבעה לכחלון חורגת בשנתיים מהמדיניות בחברה. שווי האופציות לשנה גבוה ב־270% מעלות השכר המוצעת — כאשר החברה קבעה תקרה של 150%.
כרגע נראה שההחלטה על השכר המוצע לא תאושר באסיפה הכללית ב־23 ביוני, שכן היא מצריכה רוב של 51% מקרב בעלי מניות המיעוט, והמוסדיים מתנגדים לה. מאיילון בית השקעות (אין קשר לחברת הביטוח איילון) נמסר ל"כלכליסט" כי הם לא יסכימו לחרוג ממדינות השכר הקבועה שלהם, שמציבה לבכירים תקרה שנתית של 3.5 מיליון שקל.
2 צפייה בגלריה
מימין שי באב"ד ו משה כחלון
מימין שי באב"ד ו משה כחלון
מימין: שי באב"ד ומשה כחלון
(צילום: עמית שעל, אלכס קולומויסקי)
אם חבילת השכר של כחלון לא תאושר באסיפה הקרובה, הנהלת יונט תצטרך לכנס אסיפה לשינוי מדיניות התגמול שלה. החברה ניסתה לשנות את המדיניות בפברואר האחרון, לנוכח המו"מ עם כחלון, אך נתקלה בהתנגדות מצד חברות הייעוץ למוסדיים. לכן סביר להניח כי גם החלטה זו תיפסל באסיפה, אך בניגוד לקודמת — ובשל תיקון 20 לחוק החברות — הדירקטוריון יוכל לבצע אובר רולינג להחלטת בעלי המניות ולשנות את מדיניות התגמול בחברה.
שינוי המדיניות יאפשר הצבעה חוזרת על חבילת השכר של כחלון באסיפה נוספת, ובזו כבר לא יהיה צורך ברוב של בעלי מניות המיעוט, אלא ברוב רגיל. בעלי השליטה צחי אזר, שי פנסו ושלמה אייזק (74%) צפויים לאשר את התנאים.
שי באב"ד הוא שאחראי לשידוך המפתיע בין חברת האשראי החוץ־בנקאי לבין שר האוצר בעבר. באב"ד, שבתפקידו האחרון כיהן כמנכ"ל משרד האוצר, היה גם חבר במפלגת כולנו של כחלון והתמודד מטעמה לכנסת ב־2015. באב"ד מקורב ליועצים המשפטיים של יונט, עוה"ד עדו מלין וישי זילברברג, והם שיצרו את החיבור יחד עם באב"ד.
באב"ד וזילברברג למדו משפטים יחד באוניברסיטה העברית בתחילת המילניום ומאז שמרו על יחסי חברות. כאשר ביונט ביקשו להתקדם מחוץ לתחום האשראי וחיפשו בכיר עם "חזון וקשרים", פנה זילברברג לבאב"ד שקישר בין החברה לכחלון.
כחלון הוא אמנם הדמות הבכירה ביותר ממפלגת כולנו שעוברת לענף האשראי החוץ־בנקאי, אך שני חברי מפלגתו לשעבר כבר פעילים בו. רועי פולקמן, שהיה ח"כ בכנסת ה־20 וה־21, ונדב שיינברגר, ששימש כדובר המפלגה וראש המטה של כחלון, מספקים כיום שירותי לובינג בכנסת לחברות אשראי חוץ־בנקאי.
בניסיון להגן על השכר החריג של כחלון אמר פולקמן ל"כלכליסט" כי "מי שמוכן לשלם סכומים כאלה, כנראה חושב שהוא שווה את זה".