סגור

משפחת עזרא מוכרת חצי מאחזקותיה בנטו

בעלת השליטה בחברת המזון ומוצרי הצריכה מכרה לחברת נור יסכה שבבעלות דוד מצסה, 3.33% בתמורה ל־40 מיליון שקל בעסקה מחוץ לבורסה; משפחת עזרא העניקה לנור יסכה אופציה נוספת ל־22.8% למימוש עד לסוף ספטמבר

משפחת עזרא בדרך להיפרד ממחצית מאחזקותיה בנטו אחזקות, העוסקת בייבוא ובייצור מזון ומוצרי צריכה.
נאמנות משפחת עזרא, בעלת השליטה (46.84%) בנטו אחזקות, מכרה לחברת נור יסכה שבבעלות מלאה של דוד מצסה, 3.33% מהחברה תמורת 40 מיליון שקל בעסקה מחוץ לבורסה.
במסגרת העסקה מכרה המשפחה כ-123 אלף מניות רגילות במחיר של 323.5 שקל למניה; הנאמנות העניקה למצסה אופציה ללא תמורה נוספת, הניתנת למימוש עד לסוף ספטמבר הקרוב, לרכישת עד 721.4 אלף מניות רגילות נוספות של החברה, תמורת עד 233.4 מיליון שקל.

1 צפייה בגלריה
בעלי נטו דודי עזרא
בעלי נטו דודי עזרא
בעלי נטו דודי עזרא ברקע מחסני החברה
(צילומים: צפריר אביוב, נועם מושקוביץ)
מימוש מלוא האופציה, יוביל למכירת מחצית מאחזקות המשפחה בחברה, כך שלאחריה יחזיק מצסה ב־22.8% בהון וב־20.5% בזכויות ההצבעה והמשפחה ב־24.99%.
העסקה יוצאת לדרך שנתיים וחצי אחרי שהמשפחה לא הצליחה למכור את מלוא אחזקותיה שעמדו אז על 57% בתמורה למיליארד שקל. בעקבות כך, החלה משפחת עזרא לממש אחזקות, ובספטמבר 2019, מכרה 6% ממניותיה בנטו אחזקות בשווי של 75 מיליון שקל. קודם לכן, מכרה נטו אחזקות עצמה 20% מאחזקותיה בחברת המזון נטו מלינדה תמורת 231 מיליון שקל.
9 חודשים לאחר מכן, מכרה נטו אחזקות 8.59% ממניותיה בנטו מלינדה המרכזת את פעילות חברת המזון, בתמורה ל־90 מיליון שקל והותירה בידיה אחזקות בהיקף 46.32%.
בהמשך, פירקה החברה את השותפות עם אילן וששי שבע, בחברת ביכורי שדה דרום, סיטונאית הירקות והפירות. במסגרת זאת, מכרה נטו את חלקה (50%) לאחים שבע בתמורה ל־215 מיליון שקל. העסקה כללה גם את חלקה (29.97%) של נטו שבשליטת משפחת עזרא בחברת גרין ארק שעוסקת במתן אשראי.
לצד מימוש חלק מאחזקותיה, גרפה המשפחה למעלה מ־500 מיליון שקל בחלוקת דיבידנדים בשנתיים וחצי האחרונות. בדרך זאת, נהנתה מכל העולמות: שמרה על השליטה וגרפה את הסכום אותו ביקשה לקבל במכירת כל אחזקותיה.
נטו בניהולו של עמי גולדין, פועלת בארבעה מגזרים: מפעלי הקבוצה דלידג, שלושת האופים, טיבון ויל, ויליגר וריץ, ייבוא ושיווק בשר קפוא וטרי, עגלים חיים, דגים קפואים וטריים, גבינות ועוד. בנוסף, לחברה פעילות שיווק והפצת עוף ובשר טרי בכשרויות מהודרות וייצור יבוא ושיווק של כלים חד פעמיים, מגבונים ונרות באמצעות חברת פאלאס.
את הרבעון הראשון השנה חתמה נטו אחזקות עם זינוק של 21.7% ברווח הנקי שהסתכם ב־56 מיליון שקל. הזינוק ברווח, לצד עלייה ברווח וברווחיות הגולמית והתפעולית, הושג למרות ירידה של 4.8% במכירות שהסתכמו ב־845 מיליון שקל. הירידה נרשמה למרות פסח שחל השנה ברבעון הראשון וביחס לזינוק חריג שנרשם ברבעון הראשון אשתקד. משבר הקורונה שהגדיל את רכישות המזון לצריכה ביתית, סייע לנטו לחתום את 2020 עם עלייה של 13.6% במכירות וזינוק של 76% ברווח הנקי: 222 מיליון שקל.