סגור

לקראת החלטת הפד: הדולר נגע בשפל של 5 חודשים מול השקל

המטבע האמריקאי נסוג בעד 0.2% ובשער הנמוך שלו היום נסחר ב-3.236 שקלים - הרמה הגרועה שלו מאז 19.1.21; פריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות: "בנק ישראל מצמצם מעורבות בשוק המטבע המקומי והשקל מתחזק"; בנק הפועלים: "התחזיות הן כי הפד ממשיך לראות באינפלציה הגבוהה כ'זמנית וחולפת', ובגזרת הריבית לא צפוי שינוי מהותי עד 2023"

השקל מתחזק לקראת הודעת הריבית של הפדרל ריזרב, שצפויה להתפרסם הערב (21:00 שעון ישראל): הדולר נחלש יום שני ברצף, ושערו היציג נקבע על 3.239 שקלים אחרי שנסוג ב-0.1%. מוקדם יותר נחתך ב-0.2% לשער הנמוך זה חמישה חודשים עד ל-3.236 שקלים.


מדובר בשיעור הגרוע של המטבע האמריקאי מול מקבילו הישראלי מאז 19.1.21, אז נסחר תמורת 3.232 שקלים. בשוק העולמי הדולר יציב מול סל המטבעות העיקריים.

1 צפייה בגלריה
נגיד בנק ישראל אמיר ירון יתרות מט"ח
נגיד בנק ישראל אמיר ירון יתרות מט"ח
נגיד בנק ישראל אמיר ירון; "בנק ישראל מצמצם מעורבות בשוק המטבע המקומי"
(צילום: שאטרסטוק, דוברות בנק ישראל)

הערב עשוי להתברר מתי הבנק הפדרלי בארה"ב יחל לצמצם את היקף הרכישות שלו, לאור ההתאוששות הכלכלית וקצב האינפלציה הגובר. הריבית צפויה להישאר ברמה אפסית.
הפד רוכש מדי חודש נכסים בהיקף של 120 מיליארד דולר – בחלוקה של 80 מיליארד דולר אג"ח ממשלתי ו-40 מיליארד דולר אג"ח מגובה משכנתאות. התוכנית נועדה לתמוך בכלכלת ארה"ב מול משבר הקורונה, ללא דדליין מוגדר מראש, והבנק קבע שהיא תימשך – "עד להתקדמות בת-קיימא".
יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות: "בשווקים מחכים להצהרה בסיכום ישיבת ועדת השוק הפתוח בארה"ב בציפייה כי יאותתו על עלייה בריבית הדולר במהלך 2023. בנק ישראל מצמצם מעורבות בשוק המטבע המקומי והשקל מתחזק אל מתחת ל-3.24 שקלים לדולר. תשומת הלב ניתנת לשוק המניות כסמן מקדים למגמה בשוק המטבע המקומי - חולשה שלו תתמוך בפיחות השקל. מגמת הטווח הארוך הינה פרו-שקלית".
שי צסלר, אנליסט שווקים גלובליים ביחידת המחקר של בנק הפועלים, לקראת החלטת הריבית של הפד: "המשקיעים יתמקדו בכמה גורמים - תחזיות חברי הוועדה לגבי מרחק הכלכלה מיעדי האינפלציה והתעסוקה ארוכי הטווח, מועד סיום תוכנית רכישת הנכסים, מועד העלאת הריבית, וכן דברי יו"ר הפד פאוול במסיבת העיתונאים".
לדברי צסלר, "התחזיות בשווקים הן כי הפד לא ישנה באופן מהותי את השקפתו, וכי הוא ממשיך לראות באינפלציה הגבוהה שנרשמה בחודשית האחרונים כ'זמנית וחולפת' גם ברקע לעלייה שנתית של 5.0% שנרשמה בחודש מאי. גם בגזרת הריבית לא צפוי שינוי מהותי, כאשר התחזית החציונית של בכירים בפד מצביעה לעת עתה על העלאת ריבית בשנת 2023 בלבד".