סגור

תיק המניות של אלרוב נדל"ן ריכך את המכה מסגירת בתי המלון

הקרב שניהל יו"ר החברה אלפרד אקירוב מול כלל ביטוח, שבמהלכו הגדיל את האחזקה במניותיה, סייע לאלרוב לצלוח את הרבעון הראשון ברווח נקי של 69 מיליון שקל; אלרוב נדל"ן רשמה רווח מניירות הערך של 62 מיליון שקל

האחזקות הפיננסיות בלמו את ההשפעות השליליות של הקורונה: אלרוב נדל"ן רשמה ברבעון הראשון של 2021 ירידה בהכנסות מפעילות בתי המלון, בעיקר באירופה, בשל הסגרים שכפתה הקורונה ברבעון הראשון.
אולם אחזקות החברה, שבשליטת משפחת אקירוב (78.7%), במניות בנק לאומי וכלל ביטוח הצליחו לרכך את המכה בדו"חות שפרסמה החברה היום (ה').
דמי השכירות אשר נבעו לאלרוב נדל"ן מהנכסים המניבים שלה בארץ ובחו"ל ירדו ב-7.1% בהשוואה לרבעון המקביל והסתכמו ב-91 מיליון שקל. תיק ניירות הערך של החברה סייע לה לרשום בשורה התחתונה רווח נקי של 69 מיליון שקל, לעומת הפסד של 207 מיליון שקל בתקופה המקבילה.
הירידה בהכנסות נבעה בין היתר מקבלת פיצוי משוכר בתקופה המקבילה אשתקד, וכן בעקבות הנחות לשוכרים בממילא בירושלים במהלך הרבעון עקב מגפת הקורונה.
1 צפייה בגלריה
תור תורים זארה קניון ממילא ירושלים
תור תורים זארה קניון ממילא ירושלים
שדרות ממילא בירושלים לאחר ההקלות בסגר
(צילום: שלו שלום)
אולם המכה העיקרית הגיעה ממלונות החברה בירושלים שהיו ברובם סגורים ברוב הרבעון הראשון ונפתחו רק בחודש מרץ. המלונות בחו"ל היו אמנם פתוחים, אך פעלו בהתאם למגבלות במדינות השונות. ההכנסות מהפעלת בתי מלון ברבעון הראשון של 2021 הסתכמו ב-17.2 מיליון שקל, ירידה חדה של 83% לעומת הרבעון המקביל, אז המגפה טרם השפיעה על החברה.
בשנה החולפת הגדיל אלפרד אקירוב, יו"ר החברה, את האחזקה במניות כלל ביטוח, זאת על רקע יחסים עכורים עם החברה עצמה והמדיניות שלה בנוגע לעסקת לוקה שקשורה לבנו של אקירוב ג'ורג'י ומלונות אלרוב באירופה.
היחסים העכורים בין אקירוב לכלל ביטוח הובילו להגדלת הנתח במניות כלל ביטוח באמצעות אלרוב נדל"ן, שכיום מחזיקה ב-9.47% מהון המניות שלה.
אחזקה זו מצטרפת לאחזקה במניות בנק לאומי, שם אלרוב אינה בעלת עניין. בשורה התחתונה הגדלת האחזקות בכלל ביטוח היתה צעד פיננסי חיובי לאלרוב.
אלרוב נדל"ן רשמה רווח מניירות ערך של 62.3 מיליון שקל ברבעון הראשון 2021, לעומת הפסד של 155 מיליון שקל בניירות ערך בתקופה המקבילה, לנוכח המפולות שהתרחשו בבורסה באותה העת. שווי תיק ניירות הערך שעמד על 487 מיליון שקל בסוף מרץ הנוכחי המשיך לעלות והגיע ל-687 מיליון שקל סמוך למועד פרסום הדו"חות.
מדובר ברווח "על הנייר", שכן הוא מחושב על פי השווי ההוגן של הנכסים בתום הרבעון. אך היה בו כדי לסייע לחברה להציע רווח תפעולי של 83 מיליון שקל מול הפסד תפעולי של 180 מיליון שקל אשתקד. עם זאת, למרות הרווח הנקי יש לציין שתזרים המזומנים מפעילות שוטפת של החברה לא הושפע מהרווח מהמניות "על הנייר", והוא נחתך ב-57% ל-12 מיליון שקל.
מניית אלרוב נדל"ן נסחרת בירידה של 0.3% בבורסה כעת למחיר המגלם לה שווי שוק של 3.5 מיליארד שקל. המניה טיפסה ב-26.5% מתחילת השנה, לאחר שבשנת 2020 נסוגה ב-23.7%. ב-12 החודשים האחרונים השיאה לבעלי המניות תשואה חיובית של 97%.