סגור

עוד רמזור אדום לאקסיליון: עיר בצרפת ביטלה את הפיילוט איתה

חברת הרמזורים החכמים הודיעה שהעיר ריימס החליטה לא לקיים את הפיילוט לבחינת המערכת של החברה הישראלית; זה הוא הביטול השלישי שסופגת אקסיליון תוך פחות מחודש - מניית החברה צנחה השנה ב-76%

בשורות רעות נוספות לחברת הרמזורים החכמים אקסיליון. העייר ריימס (Reims) שבצרפת החליטה שלא לקיים את הפיילוט לבחינת המערכת של אקסיליון. כך הודיעה הבוקר (ב') החברה.
מדובר בהתקשרות שלישית שמבוטלת לאקסיליון תוך פחות מחודש. מניית אקסיליון, שפעילותה הוכנסה לשלד בורסאי בתל אביב בדצמבר האחרון, יורדת בשעה זו ב-5.3% ומשלימה צניחה של 76% מתחילת השנה. מחירה הנוכחי של המניה בשוק מגלם לחברה שווי שוק של 260 מיליון שקל, לעומת שווי של יותר ממיליארד שקל בתחילת השנה.
1 צפייה בגלריה
מנכ”ל אקסיליון אורן דרור
מנכ”ל אקסיליון אורן דרור
מנכ”ל אקסיליון אורן דרור
(צילום: נדב כהן יונתן)

במקביל להודעה על כך שהפיילוט לא ייצא לדרך, ציינה אקסיליון כי חברת טראנסדב שעימה היא פועלת שוקלת לבצע פיילוט בעיר אחרת בצרפת.
בינואר השנה הודיעה אקסיליון כי הגיעה למזכר הבנות לא מחייב עם קבוצת טראנסדב לפיילוט להקמת "עיר דיגיטלית תאומה" לניהול מערך התחבורה בעיר ריימס שבצרפת. העיר ממוקמת כ-120 קילומטר צפונית מזרחית לפריז ומונה 187 אלף תושבים.
אקסיליון מספקת תשתית עירונית מבוססת תוכנה למערכות הרמזורים הקיימות ויוצרת תקשורת בין הרמזורים, על מנת לייצר גלים ירוקים בצירים בערים והעדפה ברמזורים לתחבורה ציבורית. החברה מפתחת תשתית מבוססת בינה מלאכותית לניהול תשתית הרמזורים כרשת דינמית, מסונכרנת ומותאמת המווסתת את התנועה למגוון אמצעי התחבורה השונים בעיר, כולל רכבים מקושרים ורכבים אוטונומיים.
בחודש האחרון החלו שיבושים בפעילותה של אקסיליון, ברקע מגפת הקורונה. ב-7 ביוני הודיעה החברה שבמחוז פיטקין ובעיר אספן במדינת קולורדו בארה"ב החליטו שלא להתקדם בביצוע פרויקט דומה. מספר ימים לפני כן הודיעה החברה כי היא עוצרת את בדיקת רישום מניותיה בבורסת הנאסד"ק בשל שינוי בתנאי השוק.
האנליסטים של פרוסט אנד סאליבן, בפרויקט האנליזה של הבורסה, ציינו בסקירה שפרסמו ביום חמישי האחרון כי לחברה נוצרו בחודשים האחרונים קשיים בסגירת עסקאות לנוכח התפרצות הקורונה, ירידה בהיקפי התנועה בכבישים, גם היא על רקע המשבר ומימוש נרחב של אופציות על ידי עובדי החברה שעלול להקשות על גיוסי הון בתקופה הקרובה. מחיר היעד שנתנו למניה עמד על 15.7 שקל, נמוך ב-70% ממחיר היעד של 52.7 שקל שנתנו האנליסטים לחברה ב-20 באפריל.
בתחילת דצמבר 2020 הושלמה הכנסת פעילות אקסיליון דרך שלד בורסאי למסחר בבורסה של תל אביב. מניות החברה צורפו בתחילת השנה למדדים SME 60 ו-SME 150 במסגרת המסלול המהיר למניות ותיקות. בשווי השוק הנוכחי, החברה עשויה להיגרע מחלק מהמדדים בהמשך.