סגור

פרסום ראשון
לטובת הרכב החשמלי: משרד התחבורה יגדיל את סמכויות המכונאים הניידים

המכונאים הניידים, המתקנים תקלות במכוניות מחוץ למוסך, יוכלו בין השאר לבצע עדכוני תוכנה במחשבי הרכב ולהחליף רכיבי מתח נמוך של שקע טעינה


סמכויות המכונאים הניידים נמצאות בדרך להרחבה, במתכונת אשר תיטיב במידה ניכרת עם חברות הליסינג ועם יבואני הרכב החשמלי, כך עולה מתיקון לחוק רישוי רכב.

מכונאים ניידים מגיעים ברכב שירות אל בית הלקוח, אל בית העסק שלו או אל החברה בה הרכב נמצא. נכון להיום, סמכויותיהם מוגבלות למדי: המכונאי הנייד יכול להגיע עם הטנדר ולבצע רק תיקוני חירום שדרושים כדי להגיע למוסך, לדוגמה תיקוני חשמל או החלפת גלגל. כעת נערך משרד התחבורה להרחיב מאוד את סמכויות המכונאים הניידים, ולאפשר להם לבצע תיקונים וטיפולים מאוד ספציפיים במכוניות הנמצאות מחוץ למוסך. את התיקונים יוכל לבצע רק מכונאי שיש לו רישיון להפעלת מוסך וכמובן גם ניידת שירות.

1 צפייה בגלריה
טסלה חונה ברחוב
טסלה חונה ברחוב
מכונית של טסלה
(צילום: פטר קלנר)

לפי התיקון, מכונאי נייד יוכל לבצע במחשבי רכב עדכוני תוכנה והסרת התראות. הוא גם יוכל להחליף מסנן אוויר במערכת האוורור (לא מסנן האוויר של הרכב, אלא מסנן המזגן). מעבר לכך מכונאי יוכל להחליף שמשה, ידיות דלת וגם רכיבי מתח נמוך של שקע טעינה.
בפועל, התיקון שיזם משרד התחבורה ייטיב עם קבוצה אחת ספציפית: בעלי רכב חשמלי. זאת מאחר שהחלפים שהמכונאים הניידים יוכלו להתקין נמצאים בעיקר ברכבים כאלה. במכונית בעלת מנוע בנזין למשל יש שלושה מסננים עיקריים: מסנן אוויר, מסנן שמן ומסנן פנימי. מתוך כל אלה במכונית חשמלית יש רק מסנן פנימי - שמותר להחלפה על ידי המכונאי הנייד. מעבר לכך, מטבע הדברים ברכב חשמלי ניתן למצוא "רכיבי מתח נמוך של שקע טעינה", שלא ניתן למצוא ברכב בעל מנוע בעירה פנימי.
כיום, בניגוד ליבואנים של מכוניות בעלות מנועי בעירה פנימית, יבואנים של מכוניות בעלות מנועים חשמליים טרם השקיעו ברשת מוסכים גדולה בפריסה ארצית. לדוגמה טסלה וגם יבואנית AIWAYS מסתפקות במוסך יחיד, ובמקרה של AIWAYS היבואנית מתעתדת לשלוח טכנאים אל בית הלקוחות במקרה של תקלה או תיקון.