סגור

מסירות רכב ביולי: אפס טסלות, הרבה טויוטה

לפי נתוני איגוד יבואני הרכב, בחודש שעבר נמסרו 26,177 מכוניות חדשות; עד כה נמסרו השנה 209,978 מכוניות חדשות, זינוק של 48% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. בשל המחסור העולמי בשבבים ובעיות האספקה שנוצרות בעקבותיו: טויוטה עקפה את יונדאי, טסלה לא מסרה רכבים חדשים כלל

שוק הרכב הישראלי אינו מאט: בחודש יולי נמסרו בישראל 26,177 מכוניות חדשות, כך עולה מנתוני איגוד יבואני הרכב המסכמים את מסירות הרכב החדש מתחילת השנה.
מתחילת השנה נמסרו בישראל 209,978 מכוניות חדשות, זינוק של 48% ביחס ל-141,990 מכוניות אשר נמסרו בתקופה זו אשתקד. ואולם, דווקא ניתוח מסירות הרכב הפרטני של חודש יולי מגלה תמונה מעניינת, המושפעת בעיקר מהמחסור העולמי בשבבים: כך החודש הקודם היה החודש הראשון זה שנים בו מותג הרכב הנמסר ביותר בישראל לא היה יונדאי – אלא טויוטה, שמסרה 4,023 מכוניות. יונדאי ניצבת במקום השני בשוק עם 3,969 מסירות, וקיה נמצאת במקום השלישי עם 3,292 מסירות.
נדנדת האספקה משנה לא רק את דירוג המותגים, אלא גם ממחישה כמה המותגים השונים תלויים בהגעת האוניות וביכולת למסור מהר ולקבל מלאי חדש. הדוגמה הבולטת ביותר היא טסלה: כפי שנחשף בכלכליסט, מסירות יצרנית הרכב החשמלי עמדו על אפס יחידות - וזאת מכיוון שמשלוח המכוניות הקודם נגמר.
במורד טבלת המסירות, הרחק מהמותגים הגדולים שמסרו אלפי יחידות בחודש שעבר, ניתן להבחין בלא מעט נתונים מעניינים. לדוגמה, בחודש שעבר נמסרו בישראל שתי מכוניות פרארי, מה שמעלה את הסך ל-13 פרארי חדשות ביחס לחמש פרארי בתקופה זו אשתקד, משמע שנת 2021 עשויה להפוך לשנת שיא של כל הזמנים עבור המותג האיטלקי. גם JAC הסינית אשר צפויה להתחיל שיווק באופן רשמי בשבוע הבא, מסרה עד כה שש מכוניות בישראל.
1 צפייה בגלריה
צי רכבים חדשים מכוניות ב נמל אילת
צי רכבים חדשים מכוניות ב נמל אילת
רכבים חדשים בנמל אילת
(צילום: יוסי דוס-סנטוס)
הירידה במסירות טסלה לאפס יחידות בחודש יולי גרמה כמובן לצניחה במספר הרכבים החשמליים שיובאו ארצה. ואולם, בניגוד לדו"ח המסירות החצי שנתי של איגוד יבואני הרכב, דו"ח חודש יולי אינו כולל פירוט ספציפי לגבי דגמים, כך שניתן רק להעריך על סמך מותגי הרכב אשר מייבאים בעיקר דגמים חשמליים את כמות המסירות. כך, AIWAYS מסרה 57 מכוניות, GAC מסרה 18 מכוניות, SERES מסרה 15 מכוניות ואילו MG מסרה 227 מכוניות. לכך מתווספות מכוניות של מרצדס, אאודי, ב.מ.וו ואחרות שמסירותיהן מוערכות במאות ספורות בחודש יולי, כלומר מדובר לכל היותר ב-500 עד 700 מכוניות חשמליות שנמסרו בחודש שעבר, ביחס למעל 2,000 מכוניות חשמליות חדשות שנמסרו ביוני.