סגור
מוסף שבועי 26.1.23 הפגנה בתל אביב
הפגנה נגד הרפורמה המשפטית (צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)

המחאה מתרחבת: גם זוכה פרס נובל וחתן פרס ישראל הצטרפו לאזהרות

40 כלכלנים נוספים הצטרפו לגילוי הדעת נגד הרפורמה המשפטית, וביניהם ניתן למצוא את הפרופסורים אריק מסקין שזכה בפרס נובל לכלכלה ומנחם יערי, חתן פרס ישראל; מוקדם יותר השבוע שלחו 270 כלכלנים בכירים מכתב המזהיר מפני הרפורמה

40 כלכלנים נוספים, ובהם פרופסור אריק מסקין מהרווארד שזכה בפרס נובל וחתן פרס ישראל פרופסור מנחם יערי, חתמו על גילוי הדעת המזהיר את ממשלת ישראל כי הרפורמה המשפטית הנוכחית עשויה להביא לפגיעה חריפה בכלכלה. מוקדם יותר השבוע חתמו כ-270 כלכלנים בכירים, ובהם הפרופסורים מנואל טרכטנברג, יוג'ין קנדל, אבי בן בסט, אסף רזין ועומר מואב, על גילוי הדעת המזהיר מפני הרפורמה.
לפי גילוי הדעת, הרפורמה עשויה להביא לפגיעה בדירוג האשראי של ישראל, לקיטון בהשקעות, לבריחת מוחות, לירידה בקצב הצמיחה של המשק, וממילא לפגיעה באיכות החיים של תושבי ישראל.
לגילוי הדעת המלא לחצו כאן
בין הכלכלנים שהצטרפו עתה ניתן למצוא את פרופסור אלכס צוקרמן המתמחה במאקרו כלכלה, וכיהן בעבר כחבר הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, ואת פרופסור שמואל ניצן מאוניברסיטת בר אילן שתחום ההתמחות שלו הוא קבלת החלטות קולקטיביות וכלכלה פוליטית. מעבר לשמות שהוזכרו הרשימה כוללת כלכלנים בכירים הפועלים בחו"ל, ודוקטורים ממכללות ומאוניברסיטאות.
ברשימה הופיע שמו של ד"ר אלכס אילק, שעדיין משמש כחוקר בכיר בבנק ישראל בתחום המוניטארי, אך לאחר בירור נוסף נמסר מסביבתו של אילק כי הוא "חתם בטעות, והוא משך את החתימה". משיכת החתימה, כמו התפטרותו של פרופ' משה חזן בתחילת השבוע מהוועדה המוניטארית, משקפת את הרוחות גם בתוך בנק ישראל, אשר מתאמץ בכל כוחו על ציר של העברת מסרים עדינים לגבי הסיכונים ברפורמה תוך כדי שמירה על מעמדו כמוסד ממלכתי ומשפיע.
מחאת הכלכלנים הזו מצטרפת לפגישת הנגיד אמיר ירון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בה הוא "שיקף" לו את החששות שהוא שמע בפורום העולמי בדאבוס, ולמכתב הנגידים לשעבר, הפרופסורים יעקב פרנקל וקרנית פלוג, שפורסם בתחילת השבוע שעבר. במכתב מזהירים הנגידים לשעבר בשפה מתונה יותר מפני ההשלכות הכלכליות של הרפורמות המשפטיות, גם כלכלנים שנמנעו מלחתום על גילוי הדעת, דוגמת פרופ' אורי חפץ, אמרו לכלכליסט כי "מכתב הנגידים לשעבר מצוין".
אזהרת הכלכלנים הביאה לכך שנתניהו כינס בדחיפות מסיבת עיתונאים ביום רביעי האחרון, בה אמר כי הוא משוכנע שהרפורמה המשפטית תסייע לכלכלה. על אף שניסה לצבוע את גילוי הדעת בצבעים פוליטיים, נתניהו אמר כי הוא מודע לכך שיש כאלו שחוששים באמת מההשלכות הכלכליות של הרפורמה, אך לדעתו הם טועים. במענה לשאלת כלכליסט על כך שהכלכלה מושפעת מהאופן בו נתפסת הרפורמה בפועל בעולם, אמר נתניהו כי "כרגע יש צונאמי, מארגנים צונאמי, אבל השווקים לאורך זמן הם חכמים, ובסוף הם רואים מעבר למערבולות האוויר, ומסתכלים איך המטוס טס, מי נוהג אותו, והאם זה רציני ואחראי".