סגור
מלחמת עזה תלמידי כיתה א' שפונו מ עוטף עזה מתחילים ללמוד ב בבית ספר בחוף כרמל 30.11.23
מפוני עוטף עזה בבית ספר בכרמל (צילום: אלעד גרשגורן)

המו"מ בין האוצר לארגוני המורים נכשל: חופשת חנוכה תתקיים כרגיל

משרד החינוך יממן בתי ספר של החופש הגדול למעוניינים בכיתות א'-ג'. במסגרות החינוך למפונים תתקיים פעילות בשעות אחר הצהריים. שר החינוך יואב קיש: "חשבנו שארגוני המורים ייכנסו מתחת לאלונקה"

המשא ומתן עם ארגוני המורים על לימודים בחנוכה נכשל, והחופשה תתקיים כרגיל - כך מסר שר החינוך יואב קיש בתדרוך לעיתונאים היום (ב').
"היינו בשיח עם ארגוני המורים שהוביל האוצר לביטול חופשת חנוכה", אמר קיש. "חשבנו שארגוני המורים ייכנסו מתחת לאלונקה. המשא ומתן לא צלח, וכרגע ילדי ישראל יוצאים לחופשה. עם כל הרצון שלי, אני לא יכול להכריח את ארגוני המורים לפעול בניגוד להסכמים איתם". משרד החינוך יממן בתי ספר של החופש הגדול למעוניינים בכיתות א'-ג'. במסגרות החינוך למפונים תתקיים פעילות בשעות אחר הצהריים.
קיש דיווח שבמסגרת התקציב החדש לשנת 2023 התווספו למשרד 560 מיליון שקל למימון לימודי הילדים המפונים. מדובר בסכום הרבה יותר קטן מהכספים הקואליציוניים שמועברים דרך המשרד. בין היתר אושרו 115 מיליון שקל לכיתות ומרחבי לימוד במרכזי המפונים ו84 מיליון שקל לרכישת 30 אלף מחשבים. עוד אושרו 134 מיליון שקל לשירות פסיכולוגי ומענים רגשיים לילדים בכל המדינה (לא רק מפונים).
עוד אמר קיש שהוא מקווה לקבל השבוע הקצבה של 300 מיליון שקל להקמת בתי ספר זמניים בעוטף עזה. לדבריו, אם התקציב יאושר יוכלו תושבי העוטף לחזור ללמוד שם בסוף ינואר-תחילת פברואר. "כל דחייה של התקציב בשבוע תוסיף שבוע עד החזרה", ציין.
בעוד הדרישה הציבורית הופנתה לשני ארגוני המורים, את המשא ומתן האוצר ניהל בפועל רק עם ארגון המורים העל יסודיים. זאת לאור ניסיון הקורונה לפיו ויתורים שיו"ר הארגון רן ארז יסכים להם, גם מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד תקבל. באוצר טוענים שארז הסכים ללימודים בחופשה וחזר בו ומגדירים זאת "הונאה".
ארז שלח אתמול מכתב לחברי ארגון המורים בו כתב: דרישת משרד האוצר שהארגון "יתחייב לתרום" 3 ימי למידה בחנוכה ככופר לאי ניכוי שכר היא בגדר סחטנות. יומיים-שלושה של עבודה בחופשת חנוכה לא יוסיפו להכנת התלמידים דבר, אלא ישמשו מנוף בלבד לדרוש מהסתדרות המורים לעבוד גם הם בחופשת חנוכה, כפי שדורשת הנהגת ההורים, כדי שתמצא תעסוקה לילדים הקטנים בבתי הספר היסודיים".
ארז כתב ש"לא נסכים להיות "החמור" שעליו ירכבו משרד האוצר ומשרד החינוך. אילו באמת היה הדבר חשוב לו מבחינה חינוכית פדגוגית, משרד החינוך בעצמו היה פונה ומבקש זאת מאיתנו, אבל הוא לא עשה זאת – אלא רק משרד האוצר. פתאום משרד האוצר מגלה רגישות חינוכית פדגוגית לילדי ישראל". עוד טען ש"זו זו לא הפעם הראשונה שבה הם לוטשים עיניים לתנאי העבודה של המורים בכלל, ולחופשות המורים בפרט. זה שנים מנסים לקצר חופשות, עוד לפני שמצאו את פתרון בית הספר של החגים".