סגור

המפכ״ל רוצה להחזיר את השימוש בפגסוס של NSO למשטרה: ״חייבים כלים טכנולוגיים״

השימוש בתוכנת הריגול הושעה על ידי היועמ״ש הקודם אביחי מנדלבליט, ומושעה כעת בידי היועצת הנוכחית עו״ד גלי בהרב-מיארה. קובי שבתאי דורש למעשה להחזיר למשטרה כלי חיוני בלעדיו תיפגע יכולתה להילחם בפשיעה הקשה

״אסור לנו לתת להצר את צעדינו. משטרת ישראל חייבת כלים טכנולוגיים מתקדמים כדי לגלות עבריינים״, כך אמר הבוקר מפכ״ל המשטרה קובי שבתאי בכנס השנתי של לשכת עורכי הדין באילת״, החזרת היכולות הללו למשטרה הם הכרחיים ובוודאי בעת הזו בה אנחנו מבקשים להגביר את פעילותנו".
הביטוי ״החזרת היכולות״, מכוון להחזרת השימוש בתוכנת פגסוס של NSO שהושעתה על ידי היועץ המשפטי לממשלה הקודם אביחי מנדלבליט, ומושעה כעת בידי היועצת הנוכחית עו״ד גלי בהרב-מיארה. השימוש בכלי שמאפשר הדבקת ניידים מרחוק באמצעות רוגלה ששואבת את תוכנם הוקפא בעקבות תחקיר ׳כלכליסט׳ שעורר ספק לגבי החוקיות והחוקתיות של השימוש בכלי הזה.
1 צפייה בגלריה
קובי שבתאי מפכ"ל ה משטרה
קובי שבתאי מפכ"ל ה משטרה
קובי שבתאי מפכ"ל המשטרה
(צילום: אלעד גרשגורן, שאטרסטוק)
פרשנות המשטרה היא שהשימוש בכלי מוסדר באמצעות חוק האזנות הסתר. ההנחה היא שאילו פרשנות זו הייתה מקובלת על ידי הפרקליטות והייעוץ המשפטי לממשלה, השימוש במכשיר לא היה מוקפא.
שבתאי דורש למעשה להחזיר למשטרה כלי חיוני בלעדיו תיפגע יכולתה להילחם בפשיעה הקשה. בקשה זו מלמדת על שימוש שנעשה בכלי הזה, תחת העמימות המשפטית ולפני הצפת הפרקטיקה הזו בתחקיר כלכליסט.
כאמור, בתחקיר עלתה האפשרות לשימוש בכלי לא רק כנגד מגזרי הפשיעה החמורה, אלא גם כאמצעי לדיג של מידע מידע בעולמות נורמטיביים יותר. אבל זהו כבר הוויכוח על היקף השימוש ולא על תוקפו המשפטי של השימוש. שני ויכוחים שעדיין ממתינים להכרעה.