סגור
החטופים ששוחררו 27.11.23
החטופים ששוחררו

חזרו הביתה: 11 החטופים ששוחררו אתמול הגיעו לישראל

סהר קלדרון ואחיה ארז, אור יעקב ואחיו יגיל, שרון אלוני-קוניו ובנותיה התאומות אמה ויוליה, קרינה אנגל-ברט ובנותיה מיקה ויובל, והילד איתן יהלומי - אלו הישראלים ששוחררו בפעימה הרביעית, כולם מניר עוז

00:15 - מסוק ראשון עם משוחררים נחת בבית החולים איכילוב. מסוק ראשון עם משוחררים נחת בבית החולים איכילוב בתל אביב, לשם צפויים להגיע 11 החטופים ששוחררו מעזה.
23:39 - עדות ראשונה של החטופה ששבה עם בתה ונכדה מהשבי: "ישנו על כיסאות, הבנו שאם באנו לכאן חיים ישחררו אותנו". רותי מונדר בת ה-78, ששוחררה מעזה יחד עם בתה קרן (54) ונכדה אוהד (9) לפני שלושה ימים, העידה היום לראשונה על חטיפתה ב-7 באוקטובר. "לקחו אותנו לאחד השערים של הקיבוץ, נסענו בשדות וראינו את מה שהם בוזזים", סיפרה הערב בחדשות 13. על שבי חמאס בעזה: "היינו שלושתנו ביחד, זה היה הזמן הכי ארוך עם הבת והנכד שלי יחד במקום סגור וצפוף אחד עם השני, בחדר מחניק, אסור היה לפתוח את הווילונות".
לדבריה, "הבנו שאם באנו לכאן אז ישחררו אותנו, אם אנחנו חיים. את מי שהם רצו הם רצחו בניר עוז, גם את הבן שלי רצחו". מונדר סיפרה על שאר השבויים שהיו עמם בחדר: "הנערים הלכו מאוחר לישון, והבנות היו לפעמים בוכות. היה מאוד קשה. ישנו על כיסאות, בלי מזרון. לא לכולם היה סדין. הבנים ישנו מתחת לספסלים". על התנאים בשבי: "הם הביא עוף קפוא עם אורז, עם כל מיני קופסאות שימורים וגבינה. הסתדרנו, עד שהתחיל להיות מצב כלכלי לא טוב, ואנשים היו רעבים".
23:21 - מקרון התייחס לשחרור בני משפחת קלדרון, בעלי אזרחות צרפתית. נשיא צרפת עמנואל מקרון בירך על שחרורם מעזה של איתן יהלומי (12) והאחים ארז (12) וסהר (16) קלדרון, בעלי אזרחות צרפתית. "שלושה מבני ארצנו הצעירים הם חלק מבני הערובה ששוחררו היום, אני שמח מאוד עם ההכרזה הזו. אנחנו נשארים בגיוס מלא להשיג את שחרור כל החטופים", כתב בחשבון ה-X שלו.
23:16 - בניגוד לדיווחים המצריים: לא ישתחררו היום תאילנדים. בניגוד לדיווחים בכלי התקשורת במצרים, לא ישתחררו היום אזרחים תאילנדים מהשבי בעזה.
23:13 - בפעם הרביעית מתחילת המלחמה: בלינקן יגיע לביקור בישראל בסוף השבוע. מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן יגיע לביקור בישראל בסוף השבוע. כך לפי הודעת מחלקת המדינה של ארה"ב. זה יהיה ביקורו הרביעי של מזכיר המדינה בישראל מאז תחילת המלחמה. בהודעה נכתב כי בלינקן "ידגיש בפגישותיו את הצורך להמשיך את זרימת הסיוע ההומניטרי לעזה, ולהבטיח את שחרור בני הערובה". בלינקן ידון בנוסף "בצורך לשפר את ההגנה על אזרחים בעזה, והעקרונות לעתידה של עזה, ועל הצורך בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית". (רויטרס, איתמר אייכנר)
23:00 - משרד הבריאות: החטופים ששוחררו ייקלטו באיכילוב. משרד הבריאות עדכן כי 11 ישראלים, ביניהם 9 ילדים ו-2 נשים, הגיעו לישראל וייקלטו בבית החולים איכילוב, שם ייפגשו עם משפחותיהם לראשונה לאחר השבי. עוד הוסיף המשרד כי החטופים ששוחררו יקבלו טיפול רפואי ונפשי ככל הנדרש. המשרד מבקש מהציבור לשמור על פרטיות המשפחות והשבים.
22:53 - צה"ל ושב"כ: 11 החטופים בשטח ישראל. דובר צה"ל מסר כי 11 החטופים הישראלים הועברו לידי כוח צה"ל ושב"כ שמלווים אותם ארצה. לאחר שיעברו הערכה ראשונית של מצבם הרפואי, כוחותינו ילוו את השבים עד להגעתם לחיק משפחותיהם בבתי החולים. "נמשיך לפעול יחד עם גופי מערכת הביטחון להחזרתם של כל החטופות והחטופים", מסר דובר צה"ל. דובר צה"ל מבקש מהציבור לגלות סבלנות ורגישות ולכבד את פרטיותם של השבים ומשפחותיהם.
22:49 - פלסטינים הבעירו צמיגים מול כלא עופר, משם יוצאים האסירים הביטחוניים. פלסטינים התפרעו ושרפו צמיגים בעודם ממתינים לשחרור האסירים והאסירות הפלסטינים מכלא עופר, מערבית לרמאללה. לפי סוכנות "שהאב", האוטובוסים של האסירים המשוחררים מתכוננים ליציאה. (עינב חלבי)
22:33 - יובל אנגל תועדה נכנסת לרכב הצלב האדום בכיסא גלגלים. יובל אנגל בת ה-11 תועדה בסרטון שהפיץ חמאס כשהיא על כיסא גלגלים. קרוביה אמרו היום: "יש לנו מידע שהבנות נפצעו בזמן המנוסה באיזור הגפיים. אנחנו מחכים לראות אותן, מקווים לטוב".
12 צפייה בגלריה
יובל אנגל עם אמה קרינה אנגל-ברט
יובל אנגל עם אמה קרינה אנגל-ברט
יובל אנגל עם אמה קרינה אנגל-ברט
(צילום מסך)
21:53 - בדרכם לישראל: אלו 9 הילדים ושתי האימהות ברשימת המשוחררים. סוף ל-52 יום בגיהינום בעזה. איתן יהלומי (12); סהר קלדרון (16) ואחיה ארז (13); אור יעקב (16) ואחיו יגיל (12); שרון אלוני-קוניו (34) ובנותיה התאומות אמה ויולי קוניו, בנות 3; וקרינה אנגל-ברט (51) ובנותיה מיקה (18) ויובל (11) - אלו הישראלים ששוחררו בפעימה הרביעית, כולם מניר עוז. כולם אזרחים ישראלים, ולשלושה מהם גם אזרחות צרפתית, לשניים גרמנית ולשישה ארגנטינאית. גם 6 תאילנדים שוחררו. אבל בעזה נותרו 161 חטופים ובהם אבא של סהר וארז, אבא של אור ויגיל, אבא של אמה ויוליה ואבא של איתן - וגם התינוק כפיר ביבס.
21:50 - צה"ל בהודעה רשמית: 11 חטופים וחטופות בדרכם לישראל. דובר צה"ל אישר כי על פי המידע שנמסר מהצלב האדום, 11 חטופות וחטופים ישראלים בדרכם לשטח ישראל. ברשת אל-ערביה הסעודית פרסמו תיעוד של העברתם מידי חמאס לצלב האדום.
21:20 - סהר וארז קלדרון ברשימת המשוחררים | תיעוד מהרגע שבו קיבלה האם את הבשורה: "הם באים!". הדס קלדרון מניר עוז הייתה מאז 7 באוקטובר לאחת ממובילי מאבק המשפחות למען שחרור החטופים. היום, אחרי 52 יום בשבי, היא סוף-סוף תוכל לפגוש את ילדיה סהר (16) וארז (13) שנחטפו על ידי המחבלים מהקיבוץ. בסרטון מרגש שפורסם בחדשות 13 נראה הרגע שבו הדס קיבלה את ההודעה על כך. "סהר וארז ברשימה! הם באים!", קראה בקניון עזריאלי.
אבל האושר רחוק מאוד מלהיות שלם. אביהם של סהר וארז, עופר קלדרון, נותר מאחור, בעזה. ארז נצפה בסרטון שפרסמו המחבלים מעזה, וכך הבינה הדס - שהייתה בבית סמוך וחולצה אחרי שמונה שעות בממ"ד - כי בנה, בתה ובעלה לשעבר נחטפו לעזה.
במתקפת חמאס בניר עוז נרצחו כרמלה דן (80), הסבתא של סהר וארז, ונכדתה נויה, בת 13 על הרצף האוטיסטי. בתחילה ההערכה הייתה שגם כרמלה ונויה נחטפו, והסופרת הבריטית ג'יי קיי רולינג אף פרסמה את תמונתה של הילדה מחופשת להרמיוני - אבל כעבור כמה ימים נמצאו גופותיהן. (ynet)
20:50 - דובר צה"ל: "בני משפחת ביבס, שמוחזקים בידי אחד הפלגים, נמצאים גם באחריות חמאס". דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי עדכן הערב כי "המאמץ להשבת החטופים הלילה מתקדםף ואנחנו נעדכן את המשפחות והציבור כשהדברים יקרו. נדרש להתאזר בסבלנות, אנחנו מנהלים מתווה מסביב לשעון. שום דבר לא סגור עד שהוא לא מתרחש בפועל".
הגרי התייחס לבני משפחת ביבס, שמוחזקים על ידי פלגים שאינם חמאס בחאן יונס. "האחריות מוטלת על חמאס. על כל הארגונים הבינלאומיים להפעיל את כל כובד משקלם ולדרוש גישה אליהם". על הטרור הפסיכולוגי שמפעיל ארגון הטרור: "עשרות סרטונים של מחבלים מנופפים לשלום לא יסתירו את האכזריות של חמאס".
הגרי נשאל באשר לדיווח על פגישת סינוואר עם חטופים, והשיב: "אנחנו אוספים מידע מבצעי ומודיעיני מהחטופים. אנחנו מאמתים את הפרטים, נתייחס רק למה שיתרום להשבת החטופים". (יואב זיתון)
20:41 - בניר עוז מצפים ל-11 בני הקיבוץ שישוחררו הערב: "אנחת רווחה גדולה, עם דאגה ליקירים שעדיין נמצאים בשבי". קיבוץ ניר עוז עדכן ש-11 מתוך 11 החטופים הצפויים להשתחרר הערב הם חברי הקיבוץ. לאחר השחרור הצפוי, יישארו עדיין בשבי בעזה 49 חטופים מחטופי ניר עוז. בניהם ילדים, אימהות, אבות, סבים וסבתות.
יו"ר הקיבוץ אסנת פרי מסרה: "ישנה אנחת רווחה גדולה בקיבוץ הערב, אך יחד עם זאת דאגה גדולה ליקירינו הנמצאים עדיין בשבי החמאס. אנו דורשים את החזרת כל החטופים, באופן מיידי, ובכל מחיר שיידרש". (מתן צורי)
20:36 - נתניהו בישיבת הממשלה: "ממשיכים במתווה כפי שסוכם". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב בפתיחת ישיבת הממשלה, שהתכנסה לאישור מסגרת התקציב: "אנחנו ממשיכים במתווה כפי שסוכם ואנחנו ממשיכים גם ביעד המרכזי שאמרנו - להביא לשחרור חטופינו, להשלים את חיסולו של חמאס וכמובן גם להבטיח שבעזה לא יישנה האיום הזה, לא יהיה מה שהיה ולא יהיה גם משטר שמעודד טרור, מחנך לטרור ומשלם לטרור". (איתמר אייכנר)
20:32 - ביידן: "המשך ההפוגה - כדי להאיץ את הסיוע ההומניטרי ולהקל על שחרור החטופים". נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן התייחס להארכת ההסכם בין ישראל לחמאס, ובחשבון ה-X שלו כתב: "לחצתי בעקביות על הפוגה בלחימה כדי להאיץ ולהרחיב את הסיוע ההומניטרי הנכנס לעזה, ולהקל על שחרור בני ערובה. אני נשאר בקשר עם מנהיגי קטאר, מצרים וישראל כדי לוודא שכל היבט של העסקה מיושם".
20:21 - נתניהו נפגש עם נשיא גרמניה בכנסת: "הודה על התמיכה העקבית". ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום עם נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר, בלשכת רה"מ בכנסת. נתניהו הודה לנשיא גרמניה על תמיכתה העקבית של גרמניה בחובתה של ישראל להגן על עצמה, והדגיש בפניו כי על הקהילה הבינלאומית לעמוד לצד ישראל במלחמתה נגד חמאס. (איתמר אייכנר)
12 צפייה בגלריה
ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום עם נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר 27.11.23
ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום עם נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר 27.11.23
(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
20:14 - הצלב האדום: קיבלנו את 11 החטופים; גם 6 תאילנדים ישוחררו. הצלב האדום אישר שקיבל לידיו את 11 החטופים הישראלים. ערוץ "אלקאהרה אלאחבאריה" המצרי דיווח שבנוסף ל-11 החטופים הישראלים שישוחררו הערב, ישוחררו בנוסף שישה אזרחים תאילנדים. (ליאור בן ארי, עינב חלבי)
20:10 - סינוואר נפגש במנהרה עם חטופים. מנהיג חמאס בעזה ומאדריכלי המתקפה הרצחנית ב-7 באוקטובר, יחיא סינוואר, נפגש עם חטופים שנלקחו למנהרה ברצועת עזה. כך פרסם הערב עמית סגל.
לפי הדיווח, חטופה שחזרה בימים האחרונים מהשבי סיפרה למשפחתה שפגשה בסינוואר בימים הראשונים למלחמה. הוא, לדבריה, אמר לחטופים במנהרה: "שלום, אני יחיא סינוואר. אתם הכי מוגנים פה. לא יקרה לכם כלום".
בדיווח צוין כי הסיפור אומת על-ידי הגורמים שחקרו את החטופה. סינוואר, נזכיר, דובר עברית שוטפת.
12 צפייה בגלריה
יחיא סינוואר 30.4.22
יחיא סינוואר 30.4.22
יחיא סינוואר
(צילום: AP Photo/Adel Hana, File)
19:51 - צה"ל: בני משפחת ביבס מוחזקים בידי החזית העממית בחאן יונס. דובר צה"ל בערבית, סגן-אלוף אביחי אדרעי, אמר בריאיון לסקיי ניוז בערבית כי בני משפחת ביבס - אריאל וכפיר והוריהם שירי וירדן - נחטפו על-ידי חמאס מקיבוץ ניר עוז, אך היום מוחזקים על-ידי החזית העממית באזור של חאן יונס. בני המשפחה, נזכיר, לא נמצאים ברשימת המשוחררים שהעביר חמאס הערב - אך ההפוגה התארכה ביומיים נוספים, שבהם הם עשויים להיכלל. (עינב חלבי)
19:34 - הממשלה רוצה אפשרות לשחרר 60 אסירים נוספים. מזכירות הממשלה ביקשה משרי הממשלה לאשר את הגדלת מאגר השמות האופציונאליים לשחרור בעסקת החטופים בעוד כ-60 - מעבר ל-300 שכבר אישרה הממשלה. גורם מדיני אמר שההחלטה התקבלה כדי להגדיל את מרחב התמרון במגעים מול חמאס. נזכיר כי בהתאם למתווה שהוסכם, על כל שלושה אסירים פלסטינים משתחרר חטוף ישראלי אחד. (איתמר אייכנר)
19:34 - חמאס הודיע שהחל להעביר את החטופים לידי הצלב האדום. ברשת אל-ג'זירה דווח כי חמאס הודיע שהחל למסור את 11 החטופים הישראלים לידי הצלב האדום. בינתיים, בכיר חמאס חליל אל-חיה אמר כי בידי הארגון מספיק חטופים "כדי להאריך את ההפוגה ביומיים", והוסיף: "אנחנו מקווים שנוכל להאריך את הפסקת האש למשך זמן רב יותר". (עינב חלבי)
19:16 - גלנט ללוחמים: "יש לכם עכשיו כמה ימים, כשנחזור - העוצמה תהיה גדולה יותר, ובכל הרצועה". שר הביטחון יואב גלנט נפגש היום עם לוחמי גבעתי ושריון שלחמו בעזה, ואמר להם: "יש לכם עכשיו כמה ימים, אנחנו נחזור ללחימה, אנחנו נפעיל את אותה עוצמה ויותר. זו המשימה עכשיו. תזכרו שבזמן שאתם מתארגנים ונחים ומתחקרים, גם האויב עושה את אותו הדבר".
גלנט אמר ללוחמים שיצאו להתרעננות, כי "אתם תפגשו משהו שהוא קצת יותר מוכן. ולכן הם יפגשו קודם את הפצצות של חיל האוויר, ואחרי זה את הפגזים של הטנקים ושל הארטילריה ואת הכפות של ה-D9, ובסוף גם את הירי של לוחמי החי"ר, נלחם בכל הרצועה".
19:07 - הצלב האדום נערך לקבל לידיו את 11 החטופים. הצלב האדום נערך לקבלת 11 החטופים בפעימה הרביעית במסגרת ההסכם מול חמאס. גורם מדיני אישר כי ההסכם הוארך ביומיים, לפי המתווה המוסכם של 10 חטופים שישוחררו מחר, ועוד 10 מחרתיים. (איתמר אייכנר)
18:55 - "טסים לחו"ל": תיעוד החזרתם של בני משפחת גולדשטיין-אלמוג במסוק צה"ל
18:47 - גם הבית הלבן מאשר: ישראל וחמאס הסכימו על הארכת ההפוגה. הבית הלבן אישר כי ישראל וחמאס הסכימו על הארכת ההפוגה. (רויטרס)
18:35 - גורם ביטחוני מאשר: "אם חמאס יעמוד בתנאים של שחרור 10 חטופים ביום - נכבד את ההפוגה". גורם ביטחוני התייחס להארכת ההפוגה במסגרת ההסכם, ואמר: "אנחנו לא צד בזה, אלא מצרים וקטאר מול חמאס. ההסכם כבר מובנה להארכה של יומיים. אם הם יעמדו בתנאים של החזרת 10 חטופים לכל יום - נכבד את זה". (איתמר אייכנר)
18:15 - קטאר וחמאס אישרו: הושג הסכם להארכת הפסקת האש ביומיים. קטאר הודיעה רשמית כי הושגה הסכמה להארכת ההפוגה ההומניטרית ביומיים נוספים ברצועת עזה, במסגרת הסכם החזרת החטופים. כך לפי הודעת דובר משרד החוץ של קטאר, מאג'ד אל-נסרי. הוא הוסיף כי מדינתו מקווה שההפוגה הזמנית תביא להפסקת אש סופית ברצועת עזה. גם בחמאס אישרו כי הושגה הסכמה, ובהודעה רשמית מסרו כי סוכם להאריך את ההפוגה ביומיים נוספים, "באותם תנאים כמו ההפוגה הקודמת". (עינב חלבי, ליאור בן ארי)

12 צפייה בגלריה
מסוק עם הילדים ששוחררו משבי חמאס נוחת בבית החולים שניידר 26.11.23 מלחמה בעזה
מסוק עם הילדים ששוחררו משבי חמאס נוחת בבית החולים שניידר 26.11.23 מלחמה בעזה
מסוק עם הילדים ששוחררו אתמול משבי חמאס נוחת בבית החולים שניידר
(צילום: AP Photo/Leo Correa)

17:23 - התקדמות במגעים: שתי אימהות הוכנסו לרשימה הערב, שישתחררו לצד 9 ילדים. משפחות החטופים שצפויים להשתחרר במסגרת הפעימה הרביעית של ההסכם בין ישראל לחמאס החלו לקבל שיחות עדכון. השיחות למשפחות החלו על רקע התקדמות ממשית שחלה במגעים לקראת מימוש העסקה, ולפי שעה נראה כי בין החטופים יהיו גם שתי אימהות - שלא הופיעו ברשימה המקורית לפעימה הרביעית, וצפויות להשתחרר לצד תשעה ילדים. (איתמר אייכנר, הדר גיל-עד)
17:07 - האו"ם: האסון ההומניטרי בעזה מחמיר, קוראים להפסקת אש קבועה. מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש דוחף להפסקת אש הומניטרית קבועה ברצועת עזה, במקום הפוגה זמנית, בזמן ש"הקטסטרופה ההומניטרית ברצועה הולכת ומחמירה מיום ליום". בסביבתו של גוטרש הוסיפו כי הוא קורא לשחרור מיידי וללא תנאים של החטופים שמוחזקים בידי חמאס. (רויטרס)

12 צפייה בגלריה
מלחמת עזה מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש ב דיון ב מועצת הביטחון 24.10.23
מלחמת עזה מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש ב דיון ב מועצת הביטחון 24.10.23
מזכ"ל האוש גוטרש
(צילום: EPA/EDUARDO MUNOZ)

17:00 - בישראל מבהירים: אין סיכום על שחרור חטופים היום, יש התקדמות. בישראל התייחסו למשא ומתן בנוגע לפעימה הרביעית של שחרור החטופים שצפויה היום, והבהירו כי "יש התקדמות ומאמץ, אך אין פריצת דרך". עוד הוסיפו כי "המשא ומתן נמשך ויש מאמץ להוסיף אימהות. זה עוד לא נפתר". (איתמר אייכנר)
16:33 - מצרים: היום ישוחררו 11 ישראלים מהשבי. מצרים הודיעה כי 11 חטופים ישראלים צפויים להיות משוחררים היום משבי חמאס במסגרת ההסכם בין ישראל לחמאס. כמו כן, צוין כי מתנהלים מגעים לשחרור מקביל של 33 אסירים פלסטינים. (רויטרס)

12 צפייה בגלריה
חיילים ב רצועת עזה מלחמת עזה 27.11.2023
חיילים ב רצועת עזה מלחמת עזה 27.11.2023
חיילים ישראלים בעזה
(צילום: דובר צה"ל)

16:19 - בי"ח שיבא: "רוב החטופים שהגיעו אלינו יכולים להשתחרר מאשפוז"
פרופ' איתי פסח, מנהל בית החולים לילדים שבבית החולים שיבא, התייחס לחטופים ששוחררו והגיעו למרכז הרפואי, ואמר כי "אני שמח להגיד שמרבית השבים מבחינה רפואית כבר משוחררים ויכולים להשתחרר מאשפוז. חלקם בחרו להשתחרר, וחלקם בחרו להישאר כי הם צריכים קצת יותר זמן". הוא הוסיף: "נאפשר להם לשהות פה ככל שיידרש עד שיוכלו לשוב לקהילה. אנחנו מייחלים לשחרור יתר החטופים". (אדיר ינקו)
16:15 - בנק ישראל מעריך שהוצאות המלחמה יסתכמו ב-160 מיליארד שקל. הבנק הודיע היום כי הריבית במשק לא תשתנה ותישאר ברמה של 4.75%. כמו כן בבנק הורידו את תחזית הצמיחה לשנים 2023 ו-2024- לרמה של 2% בכל אחת מהשנים. בבנק גם צופים עלייה בקירעון וביחס החוב תוצר. לידיעה המלאה.

12 צפייה בגלריה
נגיד בנק ישראל אמיר ירון 27.11.23
נגיד בנק ישראל אמיר ירון 27.11.23
הנגיד אמיר ירון


15:45 - לאחר הסיור בעוטף: נתניהו הראה למאסק חלקים מ"סרטון הזוועות". לאחר הסיור שערכו בקיבוץ כפר עזה, ראש הממשלה בנימין נתניהו הראה לאילון מאסק חלקים מהסרט שהכין דובר צה"ל, המציג את הזוועות והטבח שביצע חמאס ב-7 באוקטובר. "זה היה מזעזע לראות את זירת הטבח, או את אחת הזירות של הטבח, כמו גם את הסרט הקצר שאחריו, שהראה עוד אנשים חפים מפשע נהרגים. זה היה מטריד במיוחד עבורי לראות את השמחה של האנשים שהרגו אנשים חפים מפשע, כולל ילדים, תינוקות ואנשים חסרי ישע. זה דבר אחד אם אזרחים נהרגים בטעות, אבל זה דבר אחר ליהנות מרצח של אזרחים. זה מרושע", כך אמר היום (ב') בצהריים אילון מאסק בשיחה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שהועברה בשידור חי ב-X (טוויטר לשעבר), אחרי שהשניים ביקרו יחד בכפר עזה.
12 צפייה בגלריה
אלון מאסק ביקור בכפר עזה עם נתניהו ומ"מ ראש מועצת שער הנגב, יוסי קרן
אלון מאסק ביקור בכפר עזה עם נתניהו ומ"מ ראש מועצת שער הנגב, יוסי קרן
אלון מאסק ביקור בכפר עזה עם נתניהו ומ"מ ראש מועצת שער הנגב, יוסי קרן
(צילום: עמוס בן גרשום /לע"מ)


15:16 - גורם ישראלי ל-CNN: "אחת הבעיות עם הרשימה של היום - אין בה אימהות". גורם ישראלי אמר לרשת CNN האמריקאית כי אחת מהבעיות עם רשימת החטופים שישוחררו היום מרצועת עזה היא שאין בה אימהות, ועל פי ההסכם ילדים צריכים להשתחרר עם אימהותיהם. לדבריו, הרשימה של היום כוללת תשעה ילדים ושתי קשישות. (איתמר אייכנר)

12 צפייה בגלריה
חטופים משוחררים מהשבי באמבולנס של הצלב האדום משוחרר משבי חמאס 26.11.23 מלחמה בעזה
חטופים משוחררים מהשבי באמבולנס של הצלב האדום משוחרר משבי חמאס 26.11.23 מלחמה בעזה
אמבולנס של הצלב האדום עם חטופים ששוחררו אתמול
(צילום: REUTERS/Ibraheem Abu Mustafa)

14:16 - 15 מחבלי חמאס נעצרו הלילה ביהודה ושומרון. כוחות צה"ל עצרו הלילה ברחבי יהודה ושומרון 20 מבוקשים, בהם 15 מחבלי חמאס. "בפעילות במחנה הפליטים עקבת ג'בר ביריחו, חשוד ניסה להשליך בקבוק תבערה לעבר הכוחות, שהגיבו בירי. זוהתה פגיעה", נמסר. "בשכם ובמחנה הפליטים עסכר, איתרו הלוחמים חמ"לי תצפית למעקב אחר הכוחות, והחרימו תחמושת וציוד צבאי. במסגרת הפעילות, חמושים ירו והשליכו מטענים לעבר הכוחות". עד כה נעצרו מתחילת המלחמה כ-2,000 מבוקשים ביהודה ושומרון, כ-1,100 מהם משויכים לחמאס.
13:27 - נשיא גרמניה ביקר בבארי: "נתרום כ-7 מיליון יורו לבניית גלריית הקיבוץ מחדש". נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר ביקר בקיבוץ בארי עם נשיא המדינה יצחק הרצוג, והכריז כי הפרלמנט הגרמני יתרום כשבעה מיליון יורו עבור בנייה מחודשת של גלריית הקיבוץ שנשרפה כליל במתקפת חמאס ב-7 באוקטובר. "אני מתרגש להיות כאן בבארי. ההריסות שמאחורינו, הן העדות האילמת למה שהתרחש כאן", אמר נשיא גרמניה. הוא הוסיף: "לא קל למצוא את המילים לתאר את מה ששמענו מאלו שיודעים ומאלה שהיו עדים למעשים, לרציחות, להרג ולאונס של חמאס כאן ב-7 באוקטובר".

12 צפייה בגלריה
נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר עם הנשיא הרצוג בביקור ב בארי 27.11.2023
נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר עם הנשיא הרצוג בביקור ב בארי 27.11.2023
נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר עם הנשיא הרצוג בביקור ב בארי 27.11.2023
(צילום: חיים צח/לע״מ)

13:00 - החיילת אורי מגידיש, ששוחררה משבי חמאס: "מקווה שכל החטופים יחזרו". אורי מגידיש, החיילת שנחטפה לרצועת עזה ב-7 באוקטובר וחולצה על ידי צה"ל לפני כחודש, פרסמה בטיקטוק סרטון ראשון מאז שחזרה משבי חמאס. "אני שמחה לראות את כל הסרטונים המרגשים של החטופים שחוזרים הביתה למשפחות שלהם", אמרה. "אני מאחלת לכל המשפחות שעדיין מחכות לחטופים להתאחד, ולחוות את אותם רגעים כמו שאני חוויתי. אני מקווה שכולם יחזרו, והם יחזרו בעזרת השם. אני בסדר, בבית עם המשפחה. אני נהנית ושמחה שקיבלתי את החיים שלי בחזרה".


11:26 - גורמים מדיניים: "יש בעיות ברשימה, המשפחות עודכנו". גורמים מדיניים אישרו כי "יש כמה בעיות" ברשימת החטופים שחמאס העביר לישראל, ושגורמי הביטחון פועלים כדי לפתור אותן. לדברי הגורמים, המשפחות עודכנו בכך. "אנו מתעסקים אך ורק בפעימה של היום. יש לנו כאן עסק עם ארגון טרור. כל מה שהוסכם הוא שעל כל שחרור של 10 חטופים יהיה עוד יום נוסף של הפוגה. אנו לא עוסקים עתה בימים הבאים אלא ממוקדים בפעימה הרביעית", אמרו.
11:00 - צה"ל טרם דרך ב-80% מהרצועה: נערכים לחידוש הלחימה, ול"הפתעות" לפני סוף ההפוגה. עסקת החטופים אולי תוארך, אבל בישראל מבטיחים שהקרבות יחודשו - והאתגרים שבפני צה"ל קשים: לדרום רצועת עזה התמרון הקרקעי טרם הגיע, בצפון נותרו לחמאס כמה מעוזי כוח משמעותיים - וגם הגשם מערים קשיים. בצבא נערכים גם ל"הפתעות" ממנהרות הטרור לקראת סיום הפסקת האש. (יואב זיתון)

12 צפייה בגלריה
חיילים ב רצועת עזה מלחמת עזה 27.11.2023
חיילים ב רצועת עזה מלחמת עזה 27.11.2023
חיילים ברצועת עזה
(צילום: דובר צה"ל)

10:30 - דודתו של החטוף רוני קריבוי ששוחרר: "הוא סיפר שהוחזק בבניין שקרס מההפצצות, ניסה לברוח - ונתפס". ילנה מגיד, דודתו של רוני קריבוי (25) מכרמיאל ששוחרר אתמול משבי חמאס, אמרה הבוקר כי הוא ניסה לברוח מהשבי אחרי שבניין שבו הוא הוחזק הופצץ. "הוא סיפר שנחטף על ידי מחבלים והחזיקו אותו בתוך בניין. הבנתי שמההפצצות הבניין קרס, והוא הצליח להימלט משם ולברוח. זה כמו סרט. במשך כמה ימים הוא הסתתר שם והיה לבד, ובסוף העזתים תפסו אותו והחזירו אותו לידיים של המחבלים", אמרה.
מגיד, שהתראיינה לכאן ב', הוסיפה: "הוא ניסה להגיע לגבול, אבל אני חושבת שבגלל שלא היה לו את האמצעים להבין איפה הוא ולאן לברוח - הוא הסתבך בשטח. הוא היה כמה ימים - 4 ימים - לבד. שאלתי אותו איך אתה מרגיש? יש סיוטים בלילה? הוא אמר לי 'תקשיבי, יש לי סיוטים, אבל הכול בסדר'".

12 צפייה בגלריה
רוני קריבוי באמבולנס של הצלב האדום משוחרר משבי חמאס 26.11.23 מלחמה בעזה
רוני קריבוי באמבולנס של הצלב האדום משוחרר משבי חמאס 26.11.23 מלחמה בעזה
רוני קריבוי באמבולנס של הצלב האדום משוחרר משבי חמאס
(צילום: REUTERS/Ibraheem Abu Mustafa)
8:48 - בישראל מאשרים: התקבלה רשימה מחמאס, מתנהלים עליה דיונים. משרד ראש הממשלה אישר, בשם הממונה על החטופים והנעדרים תת-אלוף במיל' גל הירש, כי התקבלה מחמאס רשימת 11 החטופים שישוחררו היום מרצועת עזה במסגרת הפעימה הרביעית. "מתנהלים דיונים על רשימה שהתקבלה במהלך הלילה ונבדקת כעת בישראל. נוסיף מידע כשיתאפשר", נמסר. גורמים ישראלים ציינו כי הרשימה שהועברה "בעייתית" וכי מתנהל "משא ומתן אינטנסיבי" כדי לשנות אותה.
7:15 - דיווח: חמאס העביר לישראל את רשימת 11 החטופים שישוחררו היום. גורמים מצריים מסרו ל"וול סטריט ג'ורנל" כי ישראל קיבלה אמש מידי חמאס את רשימת 11 החטופים שישוחררו היום מרצועת עזה במסגרת הפעימה הרביעית. בניגוד לפעימות הקודמות, בישראל עדיין לא אישרו רשמית את קבלת הרשימה.
7:00 - מרדף בלב ים, וטילים ששוגרו מתימן: משחתת אמריקנית חילצה מכלית שקשורה לישראל. צבא ארה"ב הודיע כי שני טילים בליסטיים שוגרו מהאזור שבשליטת החות'ים בתימן לעבר המשחתת USS Mason, לאחר שזו סייעה בחילוצה של המכלית The Central Park - שעליה "השתלט" אתמול כוח לא-מזוהה. מפיקוד המרכז של ארה"ב נמסר כי הטילים פגעו במים במרחק של כ-16 ק"מ מהמשחתת.
עוד נמסר כי חמישה חמושים נטשו את המכלית, שמופעלת על ידי החברה הבריטית Zodiac Maritime בבעלותו של מיליארדר ישראלי, וניסו להימלט באמצעות סירה קטנה, אך המשחתת רדפה אחריהם עד שנכנעו. טרם ידוע אם החמושים שנעצרו משויכים לחות'ים בתימן.
6:00 - ארה"ב: מתאמצים לשחרר גם חטופים שבידי ארגוני טרור נוספים בעזה, מלבד חמאס. היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ייק סאליבן, אמר כי "אנו מודעים לכך שלא רק חמאס מחזיק בני ערובה. הג'יהאד האיסלאמי, ארגון טרור נוסף שהשתתף בטבח הברוטלי ב-7 באוקטובר, מחזיק בכמה, וכן קבוצות נוספות שאינן קשורות ישירות לשני הארגונים". סאליבן אמר לרשת NBC כי "יש מאמצים להבטיח שכל הקבוצות הללו יחברו לעסקה, שבה יוחזרו כל בני הערובה שעדיין בחיים, עד לאחרון.