סגור

"אם היו מגיעים תוך חמש דקות - היו משתלטים על השריפה"

צוותי כיבוי מכל השרון הוזעקו לדליקה במתחם Z סנטר בקלנסווה, והתושבים סיפרו ל-ynet כי לכבאיות לקח זמן רב להגיע. התחנה הקרובה ביותר נמצאת במרחק של רבע שעה נסיעה - ובכבאות אמרו כי היו עומסי תנועה בדרך. בטייבה הסמוכה הוקמה לאחרונה תחנה - אך היא טרם אוישה. בעל המתחם: "נזק של יותר מ-40 מיליון שקל"

השריפה הגדולה היום (שבת) במתחם הקניות Z סנטר שבקלנסווה לא גבתה קורבנות בנפש - אך בעלי עסקים ועובדים רבים נותרו ללא פרנסה לאחר שראו את הקניון החדש, שנפתח רק לפני שנתיים, עולה בלהבות וקורס.
השריפה פרצה סמוך לשעה 13:00, ובשירותי הכבאות מסרו סמוך לשעה 14:00 כי צוותים מכל האזור עושים את דרכם למקום. הסיבה: בקלנסווה, כמו גם בטייבה הסמוכה ובמושב שער אפרים, אין תחנת כיבוי שתשרת את התושבים. לעומת זאת, במועצה המקומית כוכב יאיר-צור יגאל שנמצאת במרחק של רבע שעה נסיעה משם, שם מתגוררים פחות מ-10,000 איש, ישנה תחנה מקומית. בשירותי הכבאות מסרו כי לאחרונה הוקמה תחנה בטייבה, אך היא טרם אוישה. כך גם בשער אפרים מתוכננת לקום תחנה.
2 צפייה בגלריה
שריפה ב קניון קלנסווה
שריפה ב קניון קלנסווה
השריפה בקניון בקלנסוואה

2 צפייה בגלריה
הקניון שנשרף בקלנסוואה
הקניון שנשרף בקלנסוואה
עוד מבט על הקניון השרוף. נזק מוערך של 40 מיליון שקל
(יובל חן)
ראש העיר קלנסווה, עבד אל-באסט סלאמה, אמר כי רק לפני יומיים ביקר נציג הכבאות לחברה הערבית, קאיד דאהר, ושוחח איתו על פתיחת תחנת כיבוי אש באזור שתוכל לספק שירות מהיר יותר. "הגיע הזמן להקים תחנה ולא להפקיד אותנו. זאת לא הפעם הראשונה שבכביש הזה יש שריפות, נמשיך לדרוש ולא נתייאש". לדבריו, המשטרה ממשיכה לבדוק את נסיבות השריפה, וכי החשד כרגע הוא עבודות איטום שמתבצעות במקום.
"עצוב מה שקרה למתחם", סיפר מונדר נאטור, בעל החנות נעלי ניצן. "המתנו למכבי האש במשך 45 דקות. אם היו מגיעים תוך חמש דקות היו מצליחים להשתלט על השריפה והבלגן", אמר. "הרבה משפחות הפסידו פה את הפרנסה שלהם, את מפעל חייהם. באופן אישי אני מפרנס ארבע משפחות שעובדות אצלי. הלך המקום, הלך. עצוב שככה מתנהלים". על ההמתנה הממושכת אמרו בכבאות כי בדרך לזירת האירוע, שממוקמת כרבע שעה מהתחנה הקרובה ביותר, היו עומסי תנועה כבדים - בין השאר בשל סקרנים - שמנעו מהכבאים להגיע במהירות. יחד עם זאת, בכבאות אמרו כי בפועל לקח לצוותים פחות זמן להגיע.

בעל המתחם: "הנזק - יותר מ-40 מיליון שקל"

זיאד ג'זאוי, בעל המתחם, התבשר על הדליקה כשהיה בביתו: "הסיבה לשריפה עוד לא ידועה, כל הכיוונים נבדקים. תודה לאל שלא היו נפגעים", אמר. "אני יכול לציין שנכון לעכשיו הנזק שנגרם לנו הוא יותר מ-40 מיליון שקל".
בכבאות ציינו כי במשך שעות ארוכות פעלו הכבאים כדי להשתלט על הלהבות שבשלב מסוים אף גרמו לקריסה של הקומה העליונה במרכז הקניות. טפסר-משנה דני יוספסברג, מפקד תחנת השרון בשירותי הכבאות וההצלה, סיפר כי "כוחות הכיבוי מרכזים מאמץ למניעת התפשטות של השריפה לצד המזרחי, שם ממוקם מתקן גז".
נציב הכבאות דדי שמחי, שהגיע גם הוא למקום, הוסיף: "המבנה פשוט טוטאל-לוס, קרס. זה רק מראה מה הסכנה מאש, אנחנו בודקים עכשיו את סיבות הדליקה. יש טענה שהיו פה עבודות שיפוץ שאולי גרמו לשריפה. לשמחתי כרגע אין נפגעים. אנחנו בודקים גם את נושא רישוי העסקים. חייבים להיות רישיונות לעסקים בכל התחומים, אחרת זאת התוצאה".
ביום חמישי הודיעו המשרד לשוויון חברתי והמשרד לביטחון פנים כי יקצו 85 מיליון שקלים להקמת תחנות כיבוי אש ביישובי החברה הערבית. בנוסף, כ- 140 לוחמי ולוחמות אש וכוח אדם תומך, מהחברה הערבית, יתווספו ב-5 השנים הקרובות למערך הכיבוי וההצלה במטרה לצמצם את זמני ההגעה לקריאות בערים ויישובים ערביים, וכחלק מהעלאת רמת המוכנות לשריפות ענק ואירועי חירום ארציים.
במסגרת תוכנית החומש החדשה לחברה הערבית לשנים 2022-2026 שגובשה, יתקצב המשרד לשוויון חברתי 60 מיליון שקלים, והמשרד לביטחון פנים יקצה כ-25 מיליון שקלים לטובת הקמתן של שמונה תחנות כיבוי וארבע תחנות מתנדבים ביישובים וערים ערביות ברחבי הארץ. כמו כן, סיכמו צוותי העבודה על גיוסם של כ-140 לוחמי ולוחמות אש וכוח אדם תומך מהחברה הערבית, שיצטרפו לשירותי הכבאות וההצלה במהלך 5 השנים הקרובות, ויגדילו את שיעור לוחמי האש הערבים במערך הכיבוי וההצלה בכ-50%. הממשלה צפויה לדון ולאשר את תכנית החומש בשבועות הקרובים.
בהכנת הכתבה השתתף חיים גולדיטש