סגור

בג"ץ קבע: זוגות בני אותו המין יוכלו להביא ילד בפונדקאות בארץ

בששת החודשים הקרובים יגובשו הנחיות מקצועיות מתאימות למימוש הפסיקה הדרמטית. העותרים: "ניצחנו! משפחה להט"בית, כמו גם משפחה חד הורית של אם או אב ועוד מודלים - כולן משפחות"

העוול תוקן: לאחר למעלה מעשור בג"צ קבע היום (א') כי בתוך שישה חודשים זוגות בני אותו המין יוכלו להביא ילד בפונדקאות בארץ. זאת, בהמשך לפסק הדין החלקי שניתן לפני למעלה משנה שבו נקבע כי הסדר הפונדקאות פוגע באופן בלתי חוקתי בזכות לשוויון ובזכות להורות של קבוצות אלה. לאחר שבמשך למעלה משנה לא עשתה המדינה דבר לצורך קידום תיקון חקיקה מתאים, קבע בית המשפט כי לא ניתן להשלים עם המשך הפגיעה הקשה בזכויות אדם הנגרמת כתוצאה מהסדר הפונדקאות הקיים ויש ליתן סעד אופרטיבי לעותרים.

2 צפייה בגלריה
עיריית תל אביב צבעי דגל גאווה
עיריית תל אביב צבעי דגל גאווה
(צילום: יפעת מור)

פסק הדין ניתן על ידי הנשיאה אסתר חיות, השופט בדימוס חנן מלצר והשופטים הנדל, פוגלמן ועמית.
בפסק הדין החלקי שניתן ב-2020 נקבע כי הסדר הפונדקאות המעוגן בחוק הסכמים לנשיאת עוברים ובהוראות הקשורות אליו בחוק תרומת ביציות אינו חוקתי. עם זאת, ונוכח מורכבות הסדר הפונדקאות ניתן למחוקק פרק זמן של 12 חודשים לצורך קידום תיקון חקיקה ש"יבטא מחויבות לזכותם לשוויון ולהורות של גברים יחידים ובני זוג מאותו מין". בחלוף שנה ממועד מתן פסק הדין החלקי, ביקשה המדינה להאריך את פרק הזמן שנקצב למתן פסק דין סופי בהליך, במטרה לאפשר קידום פתרון חקיקתי שירפא את הפגמים החוקתיים שנפלו בהסדר הפונדקאות.
עתה עדכנה המדינה כי "בעת הנוכחית אין היתכנות פוליטית מעשית לקידום הליכי חקיקה בסוגיה הנדונה". לפיכך, הוחלט פה אחד על ביטול ההגדרות אשר מדירות באופן גורף מהסדר הפונדקאות גברים יחידים ובני זוג מאותו מין – קרי, הגדרת "הורים מיועדים", "הורים מיועדים שהם בני זוג" ו"אם מיועדת יחידה" .
2 צפייה בגלריה
חודש הגאווה נמל תל אביב יוני 2019
חודש הגאווה נמל תל אביב יוני 2019
(צילום: גיא יחיאלי )

לנוכח העובדה שמחיקת ההגדרות בחוק ההסכמים מרחיבה את הגישה להסדר הפונדקאות, הוחלט ליתן שהות של שישה חודשים בטרם ייכנס הסעד המוצע לתוקפו, וזאת על מנת לאפשר גיבוש הנחיות מקצועיות מתאימות.
"ניצחנו! ועכשיו זה סופי"
איתי ויואב פנקס ארד, העותרים נגד האפליה בפונדקאות, לצד עמותת "אבות גאים" בראשית עוז פרבין וסוכנות "תמוז" מסרו בתגובה לפסק הדין הסופי בבג"ץ פנקס ארד המאפשר לראשונה פונדקאות בישראל גם לזוגות גברים ואבות יחידים: "ניצחנו! ועכשיו זה סופי. פסיקת בג"ץ היא צעד גדול לעבר שוויון לא רק ללהט״ב בישראל אלא שוויון בישראל בכלל. הפסיקה חשובה לכולנו כי כל אפליה שרירותית היא חרפה למדינה. היא אומרת את הדבר שאזרחי ישראל הבינו כבר מזמן: משפחה להט"בית, כמו גם משפחה חד הורית של אם או אב ועוד מודלים - כולן משפחות. לאף אחד אין זכות להפלות הורים ולמנוע מהם גישה למשהו, רק בגלל שהם לא ״איש ואישתו".
מחברותא - הומואים דתיים נמסר כי, "מברכים על החלטת בג"ץ, ששמה סוף לאפליה כנגד הרצון של אנשים רבים כל כך וכנגד עקרון יהודי כל כך בסיסי - הקמת משפחה ובית. בע"ה רבים מקהילתנו יתקרבו עוד לקיום מצוות "פרו ורבו".
עו"ד חגי קלעי, המייצג את העותרים מסר: "למעלה מעשור חלף מאז שפנינו לבית המשפט למגר את ההפליה הקשה שבחוק הפונדקאות, ועד לסעד הסופי שניתן היום. המסר החשוב והברור של בית המשפט העליון משנה שעברה, כי אפליה על בסיס נטייה מינית חמורה ואסורה, תורגם לפסים מעשיים, ולהפסקת ההפליה בפועל. מובן, כי ישנם אלפים, אשר עבורם פסק הדין ניתן באיחור, ואשר נדרשו להשקיע משאבים רבים בהליכי פונדקאות בחו"ל, או שנמנעה מהם היכולת להפוך להורים כלל ועיקר. טוב יהיה, אם ההליך הנוכחי יביא להפנמת נורמות של שוויון, בכלל, ועל רקע נטייה מינית וזהות מגדר בפרט, גם בהקשרים רחבים יותר, של הכרה שוויונית במשפחות להט"ביות על כל סוגיהן, הכרה לה המדינה כיום מתנגדת".