סגור

פרס ישראל האלטרנטיבי ממשיך בבניית המציאות החלופית

קואליציית נתניהו היא אלטרנטיבה לצביונה ולמשטרה של המדינה, ולכן, חשוב להילחם בה באמצעות אלטרנטיבות שפויות

הודעת ראשי האוניברסיטאות על כינונו של טקס אלטרנטיבי לטקס חלוקת פרסי ישראל במוצאי יום העצמאות מחדד את ההרהור על "המצב האלטרנטיבי" שאנו נתונים בו. מאז הקמת ממשלת נתניהו בחסות קואליציית הכהניסטים והחרדים, וביתר שאת מאז טבח ה-7 באוקטובר - אנו חיים במציאות "אלטרנטיבית".
נתניהו וממשלתו מבקשים לכונן כאן אלטרנטיבה סמכותנית-דיקטטורית לדמוקרטיה הליברלית. המחאה שקמה מולם מבקשת להקים אלטרנטיבה נגדית - לא רק שימור המצב הקיים אלא חישוקו בחוקה ובחיזוקים נוספים שיעצימו את הדמוקרטיה הליברלית. ולאחר ה-7 באוקטובר, השסע הזה לא תחום רק לרובד העקרוני המשטרי. תיקחו לדוגמא את ה"אחים לנשק" שמאז ה-7 באוקטובר מציגים אלטרנטיבה למדינה בכל הקשור לסיוע ופינוי תושבי הדרום ולשינוע מאסיבי של תמיכה מכל סוג שהוא. עוד לפני שהמדינה התאוששה מההלם הראשוני ואספה את עצמה, האלטרנטיבה כבר התייצבה ונחלצה לסייע.
ועכשיו, הנסיעה של בני גנץ לארה"ב. הנה עוד אלטרנטיבה, והפעם להצלת היחסים המתפוררים עם ביידן והבית הלבן. יחסים שנקלעו לסיכון בגלל נתניהו על שלל האינטרסים והשיקולים הזרים שלו, האישיים והפוליטיים. וזה מתכנס לעוד אלטרנטיבה: טובת המדינה על פני טובת הקואליציה, טובת הכלל על פני טובת הפרט (נתניהו) כמרכיב החשוב ביותר בקבלת ההחלטות. ובעניין זה, הרשו לי להפליג לעוד אלטרנטיבה אישית ואנושית: הבן של גדי אייזנקוט כאלטרנטיבה לבן של בנימין נתניהו. עזה כאלטרנטיבה למיאמי. הקרבה כאלטרנטיבה להרקבה.
דילמת האלטרנטיבות מתחוללת כאן עוד לפני ה-7 באוקטובר. יריב לוין ושמחה רוטמן ביקשו באמצעות הרפורמה המשפטית וההפיכה המשטרית לשחרר את הממשלה מפיקוח משפטי (ייעוץ משפטי ובג"ץ) כדי לפלס את הדרך לדיקטטורה, או לפחות לממשל סמכותני שבהמשך ייפול לידיהם של האידיאולוגים היחידים בקואלציה הנוכחית – הציונות הדתית, עוצמה יהודית וחסידי כהנא, בית המקדש וארץ ישראל השלמה.
שר התקשורת שלמה קרעי הכתיר את ערוץ 14 כמופת האלטרנטיבי אל מול "ערוצי אל ג'זירה" (11, 12 ו-13). זו הבשורה שלו לאלטרנטיבה התקשורתית - יעקב ברדוגו, ינון מגל ובעז גולן על פני אמנון אברמוביץ', בן כספית ורביב דרוקר. השר דוד אמסלם רואה בחבריו ומקורביו אלטרנטיבה ראוייה לנבחרת הדירקטורים בחברות הממשלתיות. ועכשיו יואב קיש שמציע את האלטרנטיבה שלו לפרס ישראל. כלומר לסלק ממנו אנשים ראויים שלא סוגדים לאדונו ולגבירתו.
קואליציית נתניהו היא הצעת אלטרנטיבה לצביונה ולמשטרה של המדינה. זו קואליציה שמאגדת יסודות לא דמוקרטיים מובהקים כמו החרדים, הציונות הדתית וחלק מהליכוד הביביסטי. זו קואליציה אנטי דמוקרטית שמנסה באמצעות רוב דמוקרטי לבנות אלטרנטיבה אנטי דמוקרטית למדינה. ולכן, חשוב להילחם במגמה הזו. באמצעות המחאה ובאמצעות האלטרנטיבות השפויות.