סגור
פרופ' דודי שוורץ
פרופ' דודי שוורץ. חשש מפוליטיזציה של האקדמיה (צילום: עדי אורני - wikipedia)

מפלה לקיש: לא הצליח למנות את פרופ' דודי שוורץ לתפקיד סגן יו"ר המל"ג

יו"ר המל"ג הוא שר החינוך, לכן סגן היו"ר הוא היו"ר בפועל וחשיבות התפקיד רבה מאוד. ממטה המאבק באקדמיה שחששה מהשתלטות הממשלה על המל"ג, ברכו על מניעת "צעד ראשון בדרך להפרטה ופוליטיזציה של האקדמיה"

מפלה לשר החינוך יואב קיש. נכשל בשלב זה למנות את פרופ' דודי שוורץ מהקריה האדמית אונו לסגן יו"ר המל"ג. הכישלון נובע מתקנון המל"ג שלפיו דרוש רוב ממספר הנוכחים. בהצבעה החשאית הראשונה היו 20 משתתפים והרוב הדרוש היה 11. התוצאה היתה 10 בעד, 8 נגד ושני נמנעים, כלומר לא הושג הרוב הדרוש. הוסכם על הצבעה נוספת. בהצבעה השנייה, היתה התוצאה 9:9 עם שני נמנעים ושוב לא הושג הרוב.
יו"ר המל"ג הוא השר עצמו. לכן סגן היו"ר הוא היו"ר בפועל וחשיבות התפקיד רבה מאוד. קיש עזב את הישיבה בזעם. מלשכת קיש נמסר ש"נערכת בדיקה משפטית לבדיקת התוצאות וההיתכנות של התוצאה המצורפת". עכשיו עומדות בפני קיש מספר אפשרויות. אחת היא ללכת למאבק משפטי אבל זה עלול להמשך חודשים. אפשרות שניה היא למנות ארבעה חברים נוספים שחסרים במל"ג ולהעביר את המינוי של שוורץ למרות ההתנגדות. אפשרות שלישית היא לפתוח הידברות עם ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) על מינוי איש ימין מהאוניברסיטאות.
מטה מאבק האקדמיה ומחאת הסטודנטים, שאנשיו הפגינו מול ישיבת המל"ג, ברך את חברי המל״ג "שעמדו על המשמר ומנעו הפקדת נציג מוסד פרטי ולא מתוקצב כשומר הסף של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל, כצעד ראשון בדרך להפרטה ופוליטיזציה של האקדמיה".
מהמטה נמסר ש"אנו בטוחים שימצא מועמד ראוי מבין חברי המל״ג שיזכה לתמיכה רחבה כראוי למינוי כה חשוב. נמשיך לעמוד ולשמור על אקדמיה חסונה, משגשגת ועצמאית. אין אקדמיה בלי דמוקרטיה".
קיש הביא היום לאישור המועצה להשכלה גבוהה את מינויו של הפרופסור למשפטים דודי שוורץ, לסגן יו״ר המל״ג. שוורץ היה רקטור הקריה האקדמית אונו ויו"ר ועדת ראשי המכללות הלא מתוקצבות בישראל (ול"מ). בינואר מינה קיש את מנהלת מחלקת החינוך של פורום קהלת עו"ד אביטל בן שלמה למשנה למנכ"ל משרד החינוך. בכיר במערכת ההשכלה הגבוהה אמר שהמינוי של שוורץ "יאפשר הקלות גדולות למוסדות הפרטיים שלא ניתנו עד כה ומשקף ניסיון להפרטה מואצת של ההשכלה הגבוהה".
ועד ראשי האוניברסיטאות שלח הבוקר מכתב לשר קיש בו דרש שיחזור בו מכונתו להביא לבחירת שוורץ. הוועד טוען במכתב לקיש שיש למנות לתפקיד רק חוקר בכיר וכי המינוי הוא מסר שקיש "אינו נותן משקל ראוי למחקר והישגים אקדמיים".