סגור
נזק שנגרם כתוצאה מפגיעת רקטה מ לבנון ב צפת 14.2.24 מלחמת עזה
נזק שנגרם כתוצאה מפגיעת רקטה בצפת (צילום: REUTERS/Avi Ohayon)

בלעדי
במקום מינהלת ייעודית: נתניהו רוצה להטיל את האחריות לשיקום הצפון על מנכ"ל משרדו יוסי שלי

לפי ההצעה המקורית, הממשלה היתה אמורה להקים מינהלת לשיקום הצפון עם תקציב של 3.5 מיליארד שקל ל-5 שנים בראשות מנכ"ל משרד הפנים. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ומנכ"לי משרדי הממשלה התנגדו להצעה, ולכן נתניהו החליט להעביר את האחריות למשרד רה"מ, מה שיעניק לו כוח ומשאבים בהתנהלות מול ראשי הרשויות. ההצעה כפופה לאישור הממשלה

ראש הממשלה בנימין בנימין החליט שלא תוקם מינהלת לשיקום הצפון, וכי משרדו ינהל את הפעילות לשיקום היישובים יחד עם משרדי הממשלה. המשמעות היא שעיקר הכוח מול ראשי הרשויות והקצאת התקציבים לשיקום יהיה בידי משרד רה"מ. מנכ"ל משרד רה"מ, יוסי שלי, ירכז את הפעילות. הממשלה צפויה לאשר את ההצעה בעוד 10 ימים.
לכלכליסט נודע כי שלי נפגש בימים האחרונים עם שורה של ראשי יישובים בצפון ועם ראש התנועה הקיבוצית החדש ליאור שמחה על מנת למפות את הצרכים והדרישות.
ב-11 בינואר חשף כלכליסט כי הממשלה צפויה להחליט על הקמתה של מינהלת חדשה ועצמאית לשיקום הצפון עם תקציב של 3.5 מיליארד שקל למשך 5 שנים. לפי ההצעה המקורית, בראש ועדת ההיגוי של המינהלת יעמוד שלי והמינהלת תהיה בראשות מנכ"ל משרד הפנים רונן פרץ. אלא ששר האוצר בצלאל סמוטריץ' דרש שהמינהלת תוכפף לשרת ההתיישבות אורית סטרוק, ומנכ"לים במשרדי הממשלה התלוננו על העובדה שיצטרכו לעבוד תחת מנכ"ל משרד הפנים. עוד מחו נגד העובדה שניהול השיקום ירוכז בידי משרד ממשלתי אחד בלבד.
בתוך כך, יו"ר פורום יישובי קו העימות בצפון וראש המועצה האזורית מטה אשר, משה דוידוביץ, פנה היום (ה') במכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע היעדר פתרונות לכ-60 אלף תושבי הצפון שפונו מבתיהם עם תחילת הלחימה עם חיזבאללה באוקטובר. במכתבו לנתניהו כתב "אני תוהה אם הממשלה בראשותך ויתרה על הצפון, זאת כשבימים הקרובים היא תאשר בניית אלפי יחידות דיור ביהודה ושומרון ובכוונתה לספח 7,000 דונם בבקעת הירדן". הוא הוסיף וכתב לנתניהו כי "יש פה חבל ארץ נטוש שהממשלה בראשותך הגלתה את תושביו".
בשיחה עם כלכליסט אמר דוידוביץ כי חרף הבטחה שנתן נתניהו כבר לפני כחודש וחצי ולפיה בתוך 10 ימים תוצג תוכנית לטיפול ביישובי הצפון בהיקף של כ-3.5 מיליארד שקל, לא חלה בנושא כל התקדמות.