סגור

שנת הלימודים תיפתח? בנט אישר את המתווה של משרדי החינוך והבריאות

אם הממשלה לא תטיל סגר ברגע האחרון, 1 בספטמבר ייפתח לפי התוכנית שגיבשו הורוביץ ושאשא-ביטון, המתבססת על בדיקות סרולוגיות לתלמידים - שיוזמנו החל מהשבוע. שרת החינוך: "חובה מוסרית וחינוכית"

נסללה הדרך לפתיחת שנת הלימודים תחת העלייה בתחלואת הקורונה: אחרי דיונים ממושכים בממשלה, נפתלי בנט אישר הערב (ראשון) את המתווה שהכינו משרדי הבריאות והחינוך לקראת 1 בספטמבר.
לפי המתווה, שצריך עוד לקבל את אישור קבינט הקורונה ויחול רק אם לא יהיה סגר, הלימודים ייפתחו כסדרם מגני הילדים ועד כיתות י"ב, תחת שש "שכבות" של פעולות הגנה, בהן בדיקות סרולוגיות שיתחילו עוד השבוע, בדיקות מהירות שיסופקו להורים, בדיקות יזומות בבתי הספר ביישובים כתומים ואדומים, שמירה על כללי הקורונה - ומודל מיוחד לכיתות שבהן יתגלו מאומתים שהפיילוט שלו יתחיל כבר מחר בבתי הספר החרדיים שפותחים את שנת הלימודים.
בהתאם למתווה שגובש, החל מהשבוע ועד לחזרת התלמידים לגני הילדים ולבתי הספר יוזמנו 1.6 מיליון ילדים, מגני הילדים ועד כיתות ו', לערוך בדיקות סרולוגיות. ההורים יקבלו זימון להגיע עם ילדיהם לקופות החולים או למרכזים ציבוריים שייקבעו לביצוע הבדיקה. במשרד החינוך מעריכים שיימצאו בין 20% ל-30% מחלימים, כולל ילדים שהיו א-סימפטומטיים, והם יהיו פטורים מבידוד גם אם ייחשפו לחולים מאומתים.

2 צפייה בגלריה
תלמידים מסכה בית ספר קורונה לימודים כיתה
תלמידים מסכה בית ספר קורונה לימודים כיתה
תלמידים בכיתה עם מסכות, ארכיון
(צילום: רויטרס)

כמו כן, המדינה תספק בדיקות מהירות להורים, שיצטרכו לבדוק את ילדיהם 48 שעות לפני פתיחת שנת הלימודים. במקרה שאחת התלמידים בכיתה יקבל תשובה חיובית לקורונה, תלמידים יצטרכו להיבדק בכל יום למשך שבוע כדי להימנע מבידוד. תלמידים שלא ירצו להיבדק - ייכנסו לבידוד כפי שהיה נהוג עד כה. עם זאת, מדובר בפיילוט שיתחיל בבתי הספר החרדיים מחר, ובספטמבר יתרחב גם ליישובים ערביים - ורק אז יתקבלו החלטות על המגזר הכללי. ביישובים שיוגדרו כתומים ואדומים יבוצעו בדיקות יזומות לאיתור מוקדם של תחלואה בתדירות של פעם בשבוע.
במקביל למבצע החיסונים הארצי, במשרד מדגישים כי הפעולות שיינקטו הן לצד שמירה על כללי הקורונה, בהם עטיית מסכה, שמירה על ריחוק חברתי, שמירה על היגיינה, למידה במרחבים פתוחים והמשך פיקוח על התחלואה בכל מערכת החינוך
בלשכת ראש הממשלה ציינו כי בנט שיבח את הורוביץ ושאשא-ביטון על שיתוף הפעולה בבניית המתווה, ושרת החינוך הוסיפה כי "לחזרה של התלמידים לשגרת לימודים בבתי הספר ובגנים השפעה מכרעת על החוסן הנפשי האישי והחברתי שלהם ועל עיצוב אישיותם - ולכן אין ספק שמקומם בתוך מוסדות החינוך". שאשא ביטון ציינה כי "בשנה וחצי האחרונות שילמו הילדים מחיר יקר בשל הניתוק החברתי והבדידות וכן בשל אובדן ימי לימודים רבים. מוטלת עלינו חובה מוסרית וחינוכית, ליצור בעבורם וודאות ויציבות למען חוסנם האישי והנפשי וכך גם עבור הצוותים החינוכיים".

2 צפייה בגלריה
ח"כ יפעת שאשא ביטון יו"ר ועדת הקורונה כנסת
ח"כ יפעת שאשא ביטון יו"ר ועדת הקורונה כנסת
שרת החינוך שאשא-ביטון, ארכיון
(צילום: ערוץ הכנסת)

החל ממחר יתקיים פיילוט של מודל שיבא עם פתיחת שנת הלימודים בחברה החרדית. בספטמבר יתקיים פיילוט דומה בחברה הערבית, ולאחר החזרה מחופשת חגי תשרי הוא ייערך במערכת החינוך הכללית עד מחצית אוקטובר. 250 אלף בנים בחברה החרדית פותחים כבר היום את שנת הלימודים תשפ"ב, והם יהיו הראשונים שיעברו בדיקה סרולוגית במסגרת פיילוט מודל "כיתה ירוקה".

"הילדים ירגישו בטוחים יותר"

משרדי הביטחון והחוץ השלימו בסוף השבוע רכש בזק של בדיקות סרולוגיות שצפויות להגיע ביממה הקרובה. מנכ"ל משרד החינוך סלוביק אמר כי הבדיקות הסרולוגיות יבוצעו באמצעות ספקים חיצוניים והתלמידים יזומנו למרכזים שייקבעו בכל רשות במטרה לאתר את התלמידים החולים ואלה שהחלימו.
"אנו מעריכים שכ-320 אלף יהיו פטורים מבידוד, ולכן הילדים ירגישו בטוחים יותר", אמר סלוביק. "לגבי הבדיקות העצמיות בבית, הילדים יקבלו זימון מקופות החולים או שיופנו לאתר האישי שלהם ובו יקבלו וואוצ'ר לערכות אנטיגן שיוכלו לקנות מבית המרקחת. אנו לקראת סגירת הפרטים הסופיים".