סגור

מכללות צפת וכנרת: "הקמת אוניברסיטה רק בתל חי - בכייה לדורות"

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון תביא היום לדיון בהליך מזורז את המלצות ועדת גייגר להקים אוניברסיטה בצפון על בסיס מכללת תל חי. המכללות האחרות בצפון דורשות לעכב את ההחלטה בטענה שתפגע בהן אנושות

התנגדות חריפה של מכללות בצפון לקבלת החלטה הבוקר בוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה (ות"ת) על הקמת אוניברסיטה בצפון על בסיס מכללת תל חי. במכללות האקדמיות כנרת וצפת דורשים לדון בהצעה הנגדית שלהן להקמת אוניברסיטה לתארים מתקדמים על בסיס כל המכללות בצפון ומזהירים שהמהלך יגרום לפגיעה קשה בהן, בהרשמה אליהן וביישובים באזור. לדבריהן, "זו הולכת להיות בכייה לדורות"
הקמת אוניברסיטה בגליל היא אחת מהבטחותיה של שרת החינוך יפעת שאשא ביטון. האוניברסיטה אמורה לשמש כבסיס לפיתוח הצפון ובין היתר להפיכתו למרכז ביוטק ואגרוטק. שאשא ביטון היתה סגנית נשיא מכללת אוהלו להוראה שאוחדה עם מכללת תל חי. היא מינתה את הנשיא הקודם של תל חי, פרופ' יוסי מקורי, ליו"ר ות"ת.
שאשא ביטון כבר העבירה במועצה להשכלה גבוהה החלטה על הקמת האוניברסיטה בצפון והקימה ועדה לקביעת הדרך הנכונה לביצוע המהלך. עבודת הוועדה התעכבה בשל התפטרות היו"ר הראשון פרופ' אהרון צ'חנובר ומינוי פרופ' בני גייגר במקומו. בעקבות כך נדחה המהלך לתקופת הבחירות.
הוועדה המליצה על הקמת האוניברסיטה במכללת תל חי, ושאשא ביטון, שהיא גם יו"ר המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), תביאה את המלצותיה לאישור היום בות"ת ובשבוע הבא במליאת המל"ג. במכללות צפת וכנרת דורשים לא לקבל החלטה ולקיים דיונים מעמיקים בהתנגדויות ובתוכנית החלופית שלהן.
מנכ"ל מכללת כנרת מיקי לב אמר: "אנחנו רואים בחומרה ומתנגדים נחרצות למיקוד האוניברסיטה במכללה בודדת. זה יכול לפגוע קשות במכללות צפת וכנרת". לדבריו, "נראה לנו שהנשוא די סגור ותפור. זו שאלה כבדה אם צריך קיים דיון כזה בתקופת בחירות. בהחלט חורה לנו הזריזות של הבאת ההחלטה לות"ת ולמל"ג. זו ראיה מאוד צרה שמסתכלת על אצבע הגליל בלבד". לדבריו, "לא יקרה כלום אם הדיון ייקח כמה חודשים".
את הפגיעה הצפויה בהרשמה מסביר לב בחשש שסף הקבלה של האוניברסיטה החדשה יהיה נמוך כמו של מכללה, וכך היא תמשוך סטודנטים שאחרת היו הולכים למכללות בצפון.
מנכ"ל מכללת צפת שלומי בן נון אמר: "התפקיד של המכללות מאוד חשוב והן משפיעות על כל הצפון. אסור שאישור האוניברסיטה יפגע במכללות. אנחנו רוצים שהעמדה שלנו תובא לפני ות"ת".